Kintų muzikos festivalyje folkloras suskambės džiazo garsais

rusne koncertas_kintu_festivalis_07-20_Folk_in_JazzPasaulyje populiari muzikos rūšis – world music („pasaulio muzika“) – suskambės ir Kintų muzikos festivalyje. Tai šiuolaikinės muzikos kompozicijos, kuriose folkloras derinamas su kitų žanrų muzika, tradicinei liaudies muzikai taip suteikiant  naują „veidą“ – modernesnį ir netikėtą skambesį, praturtinant naujomis prasmėmis.

Liepos 20 d., 21 val. Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčioje į klasikinės muzikos festivalio repertuarą įsilies netikėta trijų svarbiausių Lietuvos muzikinių tradicijų – liaudies dainų, klasikinės muzikos ir džiazo – jungtis, tarsi šviežio oro gūsis atgaivinsianti folkloro interpretacijas.

Klausytojai išgirs 12 dainų iš visų Lietuvos etnografinių regionų – Aukštaitijos, Dzūkijos, Suvalkijos, Žemaitijos ir Mažosios Lietuvos. Dainos – improvizacijos bus atliekamos derinant klasikinės muzikos ir džiazo stilistikas bei formas. Specialiai šiam projektui yra sukurtos aranžuotės ir improvizacijos, išlaikant originalią dainų prasminę formą bei harmoniją. 

Tokį netikėtą liaudies dainų skambesį per spontanišką ir subtilią muzikos interpretaciją skleis vieni profesionaliausių jaunosios kartos Lietuvos muzikų – Dalia Dėdinskaitė (smuikas, Lietuva-Austrija), Gleb Pyšniak (violončelė, Lietuva), Evelina Pabarčiūtė (vokalas, Belgija-Lietuva) ir Tadas Motiečius (akordeonas, Lietuva).

„Atrodo, kad D.Dėdinskaitei ir G.Pyšniakui nėra nieko neįmanomo – šiam duetui ribų nėra. Publika gali nedaryti nieko, tiesiog mėgautis muzika“, – taip kritikai yra rašę apie šį duetą. D.Dėdinskaitė yra viena ryškiausių jaunosios kartos Lietuvos smuikininkių, respublikinių bei tarptautinių konkursų laureatė, nuo 2017 m. dirbanti žymaus austrų profesoriaus Christiano Altenburgerio klasės asistente didžiausiame pasaulyje muzikos universitete Vienoje. Ji koncertavo daugelyje Europos valstybių, JAV ir Naujojoje Zelandijoje, griežė solo su simfoniniais orkestrais. Jos scenos pakeleivis G.Pyšniakas, būdamas vos 14-os, kaip solistas debiutavo su Lietuvos kameriniu orkestru Lietuvos nacionalinėje filharmonijoje, o šiandien legendinės violončelininkės Natalijos Gutman auklėtinis solo su įvairiais orkestrais pasirodo garsiausiose pasaulio salėse: Vienos „Musikverein“, Amsterdamo „Concertgebouw“, Maskvos konservatorijos Didžiojoje salėje. „Kai klausau šio jauno muzikanto, nenoriu analizuoti jo technikos, intonacijos, temperamento ar garso dinamikos. Paprasčiausiai aš klausau muzikos, o atlikėjas, kaip magiškas vedlys, veda mane per jos labirintus ir atskleidžia muzikos grožį“, – apie violončelininką atsiliepia kompozitorius Anatolijus Šenderovas.

Kamerinės muzikos entuziastai D.Dėdinskaitė ir G.Pyšniakas jau ne vienerius metus groja drauge, yra subūrę duetą „Duetissimo“. Tačiau nuolat suburia ir naujas sudėtis, kviesdami prisijungti kolegas. Šį kartą tai neįprasta kompanija smuiko ir violončelės duetui: džiazo vokalistė E.Pabarčiūtė ir akordeonininkas T.Motiečius.

Nors visą gyvenimą žavėjosi džiazu, E.Pabarčiūtė savo kaip džiazo atlikėjos kelią atrado ne iš karto – anksčiau ji buvo puiki obojininkė. Baigusi mokyklą Prancūzijoje ji pradėjo obojaus ir džiazinio dainavimo studijas, ir suprato, kad tikroji jos aistra – džiazas. Tad metė obojų ir nusprendė pasišvęsti dainavimui. Kaip džiazo vokalistė ji pasirodė įvairiose koncertų salėse, koncertavo Lietuvoje, Prancūzijoje, Vokietijoje, Belgijoje ir Liuksemburge. Šiuo metu atlikėja reziduoja Briuselyje, kur koncertuoja su savo džiazo kvartetu.

Nors profesionaliems muzikantams įprasta pradėti mokytis groti ankstyvoje vaikystėje, akordeonininkas T.Motiečius muzikuoti pradėjo būdamas dešimties. Tačiau atlikėjo talentas netruko sparčiai išryškėti. Per pastaruosius 10 metų akordeonininkas pasirodė daugelyje Europos scenų ir festivalių, aktyviai koncertuoja Lietuvoje, įsitraukia į netikėtus projektus.

Spalvingas atlikėjų ketvertas šviežią, džiazišką folkloro skambesį kurs Rusnės evangelikų liuteronų bažnyčioje, liepos 20 d., 20 val. Bilietus galite įsigyti platformoje bilietai.lt.