Kintų muzikos festivalyje garsiąją Ž. Martinaitytės „Hado zoną“ atliks ansamblis „Synaesthesis“

Kintų Didžiojoje bažnyčioje liepos 29-ąją – labai laukiamas koncertas. Išvakarėse Vilniuje atliktą Nacionalinės premijos laureatės, kompozitorės Žibuoklės Martinaitytės „Hado zoną“ pamaryje pristatys šiuolaikinės muzikos ansamblis „Synaesthesis“.

Arminas Bižys nuotr.

„Synaesthesis“ komanda – Artūras Kažimėkas (bosinis klarnetas), Simonas Kaupinis (tūba),
Arnas Kmieliauskas (violončelė), Donatas Butkevičius (kontrabosas), Marta Finkelštein (fortepijonas) – „Hado zoną“ gegužę atliko kultiniame Niujorko šiuolaikinės muzikos festivalyje „Long Play“. Kelionės į Ameriką ansamblis laukė nuo 2020-ųjų, nes tąsyk planus pakeitė pandemija. Prieš amerikietiškąją premjerą, „Hado zona“ išėjo prestižinės amerikiečių leidybos kompanijos „Cantaloupe Music“ išleistame albume.

„Hado zona“ – valandos trukmės patyriminis koncertas, kurio centre – kompozitorės Ž. Martinaitytės kūrinys kameriniam ansambliui ir elektronikai, o jo koncepcija erdvėje pratęsiama Akvilės Aglickaitės šviesos instaliacija. Palaipsnis nėrimo į vandenyno gelmes pojūtis atsiskleidžia per garsų ir vaizdų dėmenis.

„Hado zona – tai giliausia vandenyno vieta. Mokslininkai yra suskirstę vandenyno gelmę į penkias zonas pagal šviesos prasiskverbimo laipsnį. Šios zonos yra ir kūrinio dalių pavadinimai. Giliausia jų ir yra Hado zona. Ten nėra nei šviesos, nei gyvybės – tik tamsa. Paskaičius visų zonų aprašymus mane apėmė smalsumas, kas gi yra toje nematomoje, juodojoje zonoje“, – pasakoja Niujorke gyvenanti prestižinės J. S. Guggenheimo atminimo fondo stipendijos laureatė Ž. Martinaitytė.

Tarp vienos ryškiausių dabarties lietuvių kompozitorių ir ansamblio „Synaesthesis“ yra užsimezgusi kūrybinė bičiulystė, gražus ryšys. „Aš ansamblį gerai jaučiu ir juo pasitikiu, manau, kad jie taip pat gerai jaučia mano muziką. Taigi, kūrinys mane įtraukė, paskendau kažkokiame kitame pasaulyje, lyg klausyčiausi ne savo muzikos“, – po koncerto Niujorke kalbėjo autorė.

„Mintys apie bendradarbiavimą kilo iš abipusės kūrybinės simpatijos, o susitikus pakalbėti apie galimas kūrybines kryptis, Žibuoklės pasakojimas apie „Hado zonos“ koncepciją mane iš karto užkabino. Tai Žibuoklės ypatybė, – ji ne tik talentingai kalba kompozicijomis, tačiau moka aplink jas suformuoti pasakojimus, kurie nardina tiek į garsinę tiek į emocinę patirtį. Šis kūrinys būtent toks – žiūrovas panardinamas į ypatingą būseną. To neįmanoma nupasakoti, bet dėl labai norisi kviesti patirti gyvai“, – šypsosi ansamblio pianistė M. Finkelštein.

2020 m. „Synaesthesis“ buvo suteiktas Ernsto von Siemenso ansamblių prizas. Taip pat 2021 m. ansamblis pelnė Šv. Kristoforo prizą už nuopelnus šiuolaikinei muzikai bei buvo nominuotas LRT metų apdovanojimuose kaip vienas iš ryškiausių kultūros reiškinių.

Visa Kintų muzikos festivalio programa: https://kintaiarts.lt/muzikos-festivalis/