Kintų muzikos festivalyje – į ansamblį „Artistico“ susiliejusios pasaulinės žvaigždės ir jaunimas

„Per palyginti trumpą laiką parengti Mendelssohno oktetą – sunku, bet bus labai gražu“, – sako Kintų muzikos festivalio meno vadovas, vienas ryškiausių Lietuvos violončelininkų Glebas Pyšniakas. Jo su žmona, žinoma smuikininke Dalia Dėdinskaite į ansamblį „Artistico“ suburti jauni stygininkai liepos 7-ąją Kintų Didžiojoje bažnyčioje gros ir su jais, ir su žymiu austrų smuikininku, Zalcburgo „Mozarteum“ orkestro koncertmeisteriu Franku Stadleriu. Jaunieji talentai gaus ir šio atlikėjo žmonos, viena geriausių dirigenčių pasaulyje laikomos Mirgos Gražinytės pamokų.

Kaip į labai gražius, bet atokius Kintus prisikviesti tokias muzikos įžymybes? Pirmiausia – per asmeninius ryšius ir bendrystę. „Prieš kelerius metus Frankas grojo su Klaipėdos kameriniu orkestru, kurio koncertmeisteriais mes buvome, dirigavo Mirga Gražinytė. Jam labai patiko, kaip dirbame, o mums padarė įspūdį, kaip orkestrui vadovauja jis“, – pasakoja G. Pyšniakas. D. Dėdinskaitė tąkart scenoje griežė greta F. Stadlerio, po bendrų darbų užsimezgė bičiulystė šeimomis. „Frankas mus kviečia į Zalcburgą, mes jį – į Kintus. Žinoma, visada paprasčiau tiesiog kartu pagroti kamerinę muziką, bet nedrąsiai pasiūlėme prisijungti prie iššūkio – bendro darbo su jaunimu. Idėja labai patiko. Tikiuosi, rezultatas džiugins visus“, – pasakoja Kintų muzikos festivalio meno vadovas. Intensyvios Felixo Mendelssohno Styginių okteto Es-dur, op. 20, repeticijos prasideda liepos 4-ąją.

Mintis suburti talentingų stygininkų ansamblį „Artistico“, kurio sudėtis natūraliai keistųsi laikui bėgant, D. Dėdinskaitei ir G. Pyšniakui šovė prieš daug metų, studijuojant Vienoje. „Kai mokėmės Vilniuje, jutome, kad į grojimą kartu nebuvo žiūrima rimtai – kiekvienas čia dirba dėl savęs, egzamino. Atvykę į Vieną pamatėme, kad yra net atskiros kamerinės muzikos studijos, grojimas drauge visiems atneša didelį džiaugsmą. Juk tai nėra tiesiog kelių žmonių muzikavimas, bet ir bendravimas, bendradarbiavimas. Rezultatai pasimato vėliau. Nusprendėme, kad ir surinksime jaunimo ansamblį, ir patys grosime su jais. Būsime ne dėstytojai, o tiesiog labiau patyrę, patarti galintys kolegos. Patiems, ne mažiau nei jiems, smagu ruošti geras programas, norėjosi pažinti jaunimą, įkvėpti. Po šio projekto gimė naujų kolektyvų, kažkam įvyko karjeros pokyčių ar bent jau ūgtelėjo profesionalumas, atsirado noras bendradarbiauti“, – pasakoja G. Pyšniakas. „Artistico“ su savo vadovais grojo ir senelių namuose, ir didžiausiose Lietuvos salėse. Kuriam laikui ansamblio veikla prislopo, bet dabar, Kintų muzikos festivalio proga, nuspręsta ją atnaujinti, atrinkti ryškius jaunus atlikėjus į ansamblį ir drauge siekti gero rezultato. Šįmet „Artistico“ sudaro: Vienos muzikos ir vaizduojamųjų menų universitete studijuojanti smuikininkė Antonia Gasztner, ką tik Kauno Juozo Naujalio muzikos gimnaziją baigusi smuikininkė Gabrielė Santockytė, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijoje besimokanti smuikininkė Antonina Tarasova, Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje studijuojanti altininkė Kristina Bernadickaitė ir šįmet Vilniaus Balio Dvariono muzikos mokyklą baigęs violončelininkas Augustinas Sokalski.

„Artistico“ pavadintame koncerte liepos 7-ąją taip pat nuskambės Josepho Achrono „Vaikiška siuita“ klarnetui, styginių kvartetui ir fortepijonui. Šį kūrinį drauge su F. Stadleriu, D. Dėdinskaite, G. Pyšniaku ir jaunaisiais stygininkais atliks klarnetininkas Vytautas Giedraitis ir pianistė Simona Zajančkauskaitė.

Ta pati, tik gerokai papildyta „Vaikiška siuita“ liepos 8-ąją 11 val. nuskambės Kintų meno galerijoje, visai šeimai skirtame koncerte. Atlikėjai kartu su aktore-skaitove Jovita Jankelaityte klausytojus supažindins su ypatingu berniuku Jozefu iš mažo Lietuvos miestelio. Jam talentas ir meilė muzikai atvėrė duris į platų pasaulį. Jozefo vaikystės prisiminimai skleisis Dominykos Budinavičiūtės sukurtuose tekstuose.

„Skaitomą tekstą kiekviena karta supras savaip – vaikai girdės berniuką, suaugusieji supras daugiau ir giliau. Tai bus tikras visai šeimai skirtas edukacinis koncertas“, – žada G. Pyšniakas.

Kintų muzikos festivalis liepos 5, 6 ir 7 dienomis 10 val. vaikus ir tėvelius kviečia į „Muzikos rytmečius su Mirga“. Norintieji muzikuoti su M. Gražinyte turi registruotis kintai.arts@gmail.com. Daugiau informacijos – festivalio „Facebook“ paskyroje.

Visa Kintų muzikos festivalio programa – čia: Kintų muzikos festivalis 2023 • VšĮ „Kintai Arts“.