Kintuose – paskaita vaikams apie gandrą

Kintų biblioteka pakvietė Kintų pagrindinės mokyklos darželinukus bei atostogaujančius miestelio vaikus į susitikimą su ornitologu Vytautu Eigirdu. Jis vedė paskaitą „Gandras – nacionalinis Lietuvos paukštis“.

Eigirdas, vaikai, gandras

Baltasis gandras laikomas Lietuvos nacionaliniu paukščiu, su juo susiję daugybė senovinių papročių ir pasakojimų. Ypatingos žmonių simpatijos ir susižavėjimo šiuo paukščiu reikėtų ieškoti lietuvių liaudies papročiuose. Jis įvairiuose Lietuvos etnografiniuose regionuose vadinamas skirtingais vardais: Žemaitijoje – gundru, gužučiu, Dzūkijoje – busilu, Suvalkijoje – garniu, Aukštaitijoje – starkumi.

Šie paukščiai iš žiemojimo vietų į Lietuvą parskrenda apie kovo 25 dieną, todėl tą dieną senovės lietuviai vadindavo Blovieščiais (Gandrinėmis), ji buvo švenčiama kaip Gandro sugrįžtuvių diena.

Baltieji gandrai žiemaviečių link pradeda keliauti nuo rugpjūčio vidurio, bet rugpjūčio 24-oji, šv. Baltramiejaus diena, Lietuvoje tradiciškai laikoma gandrų palydomis. Rugpjūčio pabaigoje jų beveik nebelieka.

Vaikai sužinojo daug naujų dalykų apie šio paukščio išvaizdą, perėjimą, migraciją, elgseną, mitybą, gyvenimo trukmę.

Paskaita vyko įgyvendinant Šilutės F. Bajoraičio viešosios bibliotekos Kintų filialo projektą „Robotų ir savo krašto tyrinėtojai – 2“, finansuotą Lietuvos kultūros tarybos ir Šilutės rajono savivaldybės.

Vykdant LR Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos bei Lietuvos mokinių neformaliojo švietimo centro organizuojamą iniciatyvą „Atverk duris vasarai“ Kintų bibliotekoje siūlomos įvairios veiklos, skirtos vaikų užimtumui.