Kišenvagiai: 5 patarimai padės apsisaugoti

„Keliauk Lietuvoje“ duomenimis, net 23 proc. lietuvių ilgąsias metų atostogas praleidžia užsienyje. Domėjimasis skirtingomis kultūromis - neatsiejama modernaus žmogaus kasdienybės dalis, bet kelionę gali sugadinti kišenvagiai, kurių apstu didžiausiuose Europos miestuose. Kaip apsisaugoti nuo vagysčių?

Kišenvagių apstu visur

Net 61 proc. europiečių į kitą šalį vyksta būtent atostogauti. 24 proc. žmonių turistais Europoje tampa dėl sveikatingumo ar religijos, o 15 proc. – dėl profesinių priežasčių. Daugiausiai turistų sulaukia Ispanija, Italija, Prancūzija bei Vokietija. Čia keliautojus vilioja nebrangūs skrydžiai, šiltesnis klimatas, istorija, architektūra, gastronominė kultūra. Deja, daugiausiai turistų sulaukiančios šalys neapsieina ir be didelių nusikalstamumo rodiklių.

Pavyzdžiui, garsioji „Las Ramblas“ gatvė Barselonoje, Ispanijoje, garsėja vagysčių skaičiumi – prieš keletą metų skaičiuota, kad kas valandą šioje gatvėje įvykdavo 12 vagysčių. Panašūs nemalonumai buvo apnikę ir Eifelio bokštą Paryžiuje – 2015 metais jis kuriam laikui buvo uždarytas dėl protestuojančių darbuotojų, kuriems įgriso vagystės.

Finansų valdymo platformos „Creditea“ atstovė Donata Stoškuvienė įspėja, kad kartais užsienyje atostogaujantys žmonės gali būti apvogti ar apgauti visai netikėtai. Tarkime, kai yra kviečiami dalyvauti netikrose paramos akcijose skurstantiems ar priklausomybių turintiems žmonėms, tačiau paaukoti pinigai vėliau nugula į pačių apgavikų kišenes.

Egzistuoja gausybė gudrybių, kaip sukčiai išvilioja pinigus iš turistų. Pietinėse šalyse itin populiarus būdas iškaulyti pinigų – padovanoti suvenyrą, ir vėliau už jį reikalauti tam tikros sumos.

Keliaujant svarbu stebėti aplinką, prižiūrėti savo brangiausius daiktus. Turint grynųjų pinigų, svarbu juos tinkamai paslėpti – tam praverstų rankinės ar kuprinės, pagamintos iš sunkiai pažeidžiamos medžiagos ir užsegamos tvirtais užtrauktukais. Telefoną ar banko kortelę reikėtų nešioti priglaudus prie kūno ir niekada piniginėje nelaikyti užrašyto banko kortelės kodo.

Keliaujant į turistines vietas, rekomenduojama laikytis tam tikrų taisyklių, kurios sumažins tikimybę būti apvogtiems.

Viešbučiai – ne tik nakvynei

Daugumoje viešbučių personalas budi visą parą ir siekia užkirsti kelią nusikalstamai veiklai. Kambariuose ar nuomojamuose butuose neretai būna įrengti seifai ar rakinamos spintelės, kuriuose galima palikti vertingus daiktus. Jeigu keliaujate po turistines vietas, pasą palikite viešbučio seife. Net ir praradus pinigus bei banko korteles, nesulauksite tiek problemų, kaip netekus asmens dokumento, kuris būtinas kelionei namo.

Jeigu seifo neturite, kartais personalas pasaugo brangius daiktus tarnybinėse patalpose ar registratūroje.

Technologijos tobulėja ir tarp vagišių, todėl kelionėse svarbu saugoti bekontaktes banko korteles. Nusikaltėliai gali bandyti nufotografuoti jūsų kortelės duomenis ar panaudoti prietaisus, kurie leidžia nuskanuoti kortelę net jai esant kišenėje. Todėl būkite atidūs ir visas korteles laikykite piniginėse, kurias taip pat reikia akylai saugoti. Galima įsigyti specialius kortelių dėklus, kurie turi apsaugą nuo tokių įvykių.

Traukiniai ir autobusai pasižymi žmonių gausa ir yra tinkama erdvė vagystėms. Keliaujant būtina stebėti savo bagažą, laikyti jį rankose, o ne ant žemės, nelaikyti bagažo virš galvos esančiose spintelėse, nes jei miegosite, kažkas gali į jį pasikėsinti.

Jei naudojamasi taksi arba pavežėjų paslaugomis – budrumas vis tiek būtinas. Prie oro uostų dažnai laukia gausybė pavežėjų, kurie gali apgauti išviliodami didesnę, nei derėtų, sumą pinigų ar nugabenti jus ne ten, kur reikia. Saugiausia būtų atvykti pasidomėjus ir susirinkus sąrašą saugių taksi įmonių, kurias rekomenduoja kelionių organizatoriai ar viešbučio personalas.

Lankantis judriose vietose vertėtų vengti demonstratyviai laikyti mobilųjį rankose, mat tai gali atkreipti vagišių dėmesį. Neretai girdime, kaip užsienio šalyse telefoną pagriebia tiesiai iš rankų. Mobilusis būtinai turi būti su užrakto kodu ar veido nuskaitymo funkcija, kad niekas negalėtų pasinaudoti duomenimis.

Kompiuteriuose, planšetėse ar išmaniuosiuose telefonuose neretai būna įdiegta apsaugos programėlė, leidžianti stebėti, kur šiuo metu yra naudojama įranga. Jei visi prietaisai bus susieti ir visada galėsite žinoti, kur kuris yra – jausitės saugiau. Jei nutiktų taip, kad vienas prietaisas būtų pavogtas, kreipiantis į policiją, bus lengviau susekti vagį ir atgauti daiktą. Tarkime, „iPhone“ savininkai gali pasinaudoti „Find my iPhone“ programėle, o „Android“ – „Where‘s my Droid“.

BNS inf.