Kitokių mokslo metų pradžia: tėvai ir mokytojai dalijasi nerimu ir pratinsis prie naujos tvarkos

Rugsėjo 1-ąją į rajono mokyklas sugrįžo 4422 mokiniai. Kaip įprasta, daugelis nešėsi kardelius, kitas gėles, tačiau šypsenas, o gal ir jaudulį grįžus į mokyklą po pusės metų slėpė kaukės.

Tėvai galėjo atlydėti tik pradinukus, o vyresnieji ėjo tiesiai į klases skirtingomis valandomis, pro skirtingus įėjimus. Bendros šventės atsisakė didžiosios miesto mokyklos, mažesnėse – šventiniai minėjimai vyko kukliai, laikantis saugumo reikalavimų.

Dauguma vaikų – mokyklos, draugų ir gyvo bendravimo su mokytojais pasiilgę.

Pedagogai taip pat džiaugiasi gyvu mokymu ir prie nuotolinio sugrįžti nenorėtų. Tėvų nuomonės dėl saugumo reikalavimų mokyklose skiriasi: vieni tai palaiko, kiti vadina „tik koronos cirku“ ir jau laukia antrojo karantino.

Nuotolinio mokymo nenori

Pamario pagrindinė mokykla – viena didžiausių rajone, šiemet čia mokysis virš 800 mokinių. Įprastai rugsėjo 1-ąją mokyklos kiemą užtvindydavo vaikai ir tėvai, prie paradinių durų susirinkdavo mokytojai, į pirmąją klasę mažiausius atlydėdavo penktokai. Mokyklos kieme aidėdavo klegesys, varpelio garsai.

Šiemet buvo tylu. Mokiniai srautais ėjo tiesiai į klases. Pradinukus galėjo atlydėti vienas šeimos narys, penktokai ir vyresni ėjo vieni, kai kurių prie mokyklos durų laukė tėvai.

Pirmą kartą šios mokyklos istorijoje šventinę kalbą direktorius Jonas Bendžius sakė iš kabineto, ji buvo transliuojama per garsiakalbius. „Šilutės naujienų“ pakalbintas direktorius sakė, kad tai pirmas kartas jo gyvenime, kai savo bendruomenės narių negalėjo pasveikinti gyvai, negalėjo matyti mokinių, tėvų, mokytojų.

Mokykloje vadovaujamasi SAM rekomendacijomis. Reguliuojant mokinių srautus, klasės išskirstytos į tam tikrus kabinetus, mokytojai privalės vaikščioti pas mokinius (išskyrus tiksliųjų dalykų). Į mokyklą vaikai eis per tris skirtingus įėjimus, pagal tai, kuriame aukšte mokysis. Kad mokinių srautus būtų lengviau reguliuoti valgykloje, pailgėjo pertraukos. „Stengiamės saugotis, bet per pertrauką vaikas išeis į lauką ir susitiks su draugais iš kitų klasių. Galvoju bus visko“, – nerimo neslepia direktorius.
J. Bendžius nenorėtų sugrįžti prie nuotolinio mokymo, nes tas laikas parodė, jog vaikai nenori mokytis namuose, nori eiti į mokyklą.

Kitokiems mokslo metams ruošiasi ir mokytojai, jau pirmomis dienomis vyksta seminarai, mokymai. Anot J. Bendžiaus, mokytojams tenka ne tik mokyti vaikus, bet mokytis ir patiems.

Šiemet į pensiją išėjo dvi pradinių klasių ir viena dalykinės sistemos mokytoja. Visgi mokytojų kolektyvas sukomplektuotas, tuos kurie serga, pavaduoja kiti.

„Iššūkiai laukia visų, palinkėčiau bendrystės, susikalbėjimo. Prašau mokinių tėvų, mokytojų kalbėtis, spręsti problemas, o ne jas didinti. Bendrystė padės išspręsti problemas, o mokiniai mokslo metus pabaigs tokiais rezultatais, kurie priklausys nuo to, kaip jie mokysis“, – sako J. Bendžius.

Nedarys gėdos pelėdai

Šilutės pirmoji gimnazija šventę surengė mokyklos vidiniame kieme. Minėjimas buvo kuklus, mokytojai gimnazistams palinkėjo užsispyrimo siekiant tikslų. Tradiciškai mokiniai prisiekė gimnazijos simboliui – 35 metų pelėdos skulptūrai, kuri simbolizuoja žinias ir išmintį. Pridėję ranką prie širdies gimnazistai pažadėjo kurti, kaupti žinias, pargriuvus atsistoti, eiti į priekį, nuoširdžiai dirbti, nepamiršti poilsio, visur ir visada būti pavyzdžiu, nedaryti gėdos išmintingajai pelėdai. Prisiekę abiturientai pelėdai uždėjo vainiką.

„Mokytojai yra atsparūs“, – paklaustas, kaip nusiteikęs naujiems mokslo metams, atsakė gimnazijos mokytojas Alvydas. Pasak jo, mokytojai ir mokiniai supranta, kad reikia laikytis prevencijos priemonių. Tvarka pasikeitė ir šioje mokykloje. Gimnazistai įkurti kabinetuose skirtinguose aukštuose, pas juos taip pat ateis mokytojai. Šalia kabinetų stovės spintelės daiktams susidėti.

„Visko negali eliminuoti, bet SAM rekomendacijų stengiamės laikytis. Vieni labai saugosi, kiti ne, yra įvairių nuomonių“, – sakė mokytojas. Pasak jo, grįžimas į klases ir pamokos sugriežtintomis sąlygomis kur kas geriau, nei nuotolinis mokymas. Sąmoningi moksleiviai gerų rezultatų pasiekė ir mokydamiesi namuose, tačiau daugumai atėjimas į mokyklą yra didžiulė motyvacija.

Laukia antrosios bangos

Rugsėjo 1-ąją, Pamario pagrindinės mokyklos kieme vyresnėlės dukters lūkuriavo mama. Ji buvo su kita dukra, trečioke, kuriai šventė pasibaigė anksčiau. Tik vėliau mama suprato, kad laukti reikia ne prie paradinių durų, nes šeštokai turėjo išeiti pro vidinį kiemelį kitoje mokyklos pusėje.

Moteris sakė, kad nuotolinis mokymas pakišo koją dukrų mokslams, rezultatai suprastėjo, „vidurkiai nusivažiavo“. Pusę metų namuose praleidusios dukros pasiilgo draugų, mokyklos. Jų mama baimės prasidėjus naujiems mokslo metams, nejaučia, nes virusu nebetiki, kur kas daugiau nepatogumų kelia nauja tvarka mokykloje. Neaišku kaip vaikai valgys valgykloje, ar nepasivėlins pamokų laikas.

Moteris galvoja, kad SAM rekomendacijos – nereikalingas tėvų ir vaikų išbalansavimas, papildomi rūpesčiai. Ji neabejoja, kad rudenį vėl teks sugrįžti prie nuotolinio mokymo, nes šalyje bus paskelbtas karantinas.

„Džiaugiuosi, kad bent mokslo metų pradžia mokykloje. Vaikai pasiilgo mokyklos, draugų. O mokytojai sustyguos viską normaliai. Jau garsiai kalbama, kad laukia antra karantino banga apie spalio vidurį. Sunku bus mokytojams ir mažųjų tėvams, didelis darbas ant jų pečių gula.

Neįsivaizduoju, kaip nuotoliniu būdu galima mokyti pirmoką“, – nuomonę dėstė keturių vaikų mama.
Moteris galvoja, kad skirtingi įėjimai į mokyklą ir kiti reikalavimai vargu ar ką pakeis. Saugotis nuo viruso reiktų į mokyklas neleidžiant sloguojančių ir karščiuojančių vaikų, taip pat laikytis asmens higienos.

Kiti kalbinti tėvai tik gūžčiojo pečiais, sakė keista, kad nebuvo šventės, o prie naujos tvarkos teks priprasti.

Įteikė diplomus

Tradiciškai Rugsėjo 1-osios renginys įvyko ir Meno mokyklos kieme. Visų buvo paprašyta laikytis saugaus atstumo ir dėvėti veido apsaugos priemones. Prie skambučio susirinko mokiniai, kurie šiemet pirmą kartą žengs į šią mokyklą ir mokysis ankstyvajame ugdyme ir pirmoje klasėje. Visus pasveikinusi direktorė Daiva Pielikienė linkėjo, kad mokiniai šioje mokykloje atrastų ne tik naujus draugus, mokytojus, bet ir savo talentus.

„Meno mokykla ir šauni mokytojų komanda padės, kad kiekvienas vaikas atrastų kūrybinį džiaugsmą. Tikiuosi, kad sunkų laikotarpį įveiksime bendruomeniškai, suprasdami vienas kitą“, – linkėjo mokyklos vadovė.

Vėliau įteikti diplomai mokiniams, kurie pernai baigė pradinį ugdymą.

110 suaugusių mokinių

Jaunimui ir suaugusiesiems vėl plačiai duris atvėrė modernus, naujas technologijas įvaldęs Šilutės jaunimo ir suaugusiųjų mokymo centras. Sveikinimo žodį tarę direktorius Marius Surplys ir jo pavaduotoja Daiva Budvytienė visiems palinkėjo gerų ateinančių mokslo metų.

Šventei centro darbuotojai kruopščiai pasiruošė, atsižvelgdami į šių dienų reikalavimus. Renginys, kurį vedė IV kl. mokiniai ir jų kuratorė Silvija Zabarskienė, vyko kiemelyje. Klasių kuratoriai susitiko su savo auklėtiniais ir aptarė ateities planus.

Direktoriaus pavaduotoja „Šilutės naujienoms“ sakė, kad mokslo metus pradėjo 110 mokinių, suformuotos dvi jaunimo klasės – devintokų ir dešimtokų. Pilna ir suaugusiųjų dešimta klasė, o viduriniajame ugdyme mokysis virš 80 mokinių.