Klaipėdoje atidarytas laivas-muziejus „Sūduvis“

Klaipėdoje penktadienį oficialiai atidarytas laivas-muziejus „Sūduvis“ jau priims lankytojus.

Į atidarymo ceremoniją buvo pakviesti valstybės, kariuomenės, ministerijų vadovai, politikai, uosto įmonių atstovai.

Ceremonijos metu Lietuvos jūrų muziejaus vadovei Olgai Žalienei perduota Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusio ir muziejui perduoto karinio laivo „Sūduvis“ įrėminta vėliava.

„Perduodu jums vėliavą, kuri nebebus daugiau iškelta, bet bus visada su jumis šiame laive“, – sakė Karinių jūrų pajėgų vadas Giedrius Premeneckas. Jis prisiminė, kaip prieš 23 metus pats dalyvavo ceremonijoje, kurioje Vokietijos karinės jūrų pajėgos laivą perdavė Lietuvai.

Kariuomenės vadas Valdemaras Rupšys sakė, jog šis laivas, kaip ir kariai, išleidžiamas į atsargą. „Laivą išleidžiame į atsargą. Džiugu, kad jis surado sau tinkamą vietą ir jis toliau mums kalbės apie Lietuvos kariuomenę, apie mūsų sąjungininkus“, – sakė V. Rupšys.

Krašto apsaugos viceministras Vilius Semeška prisiminė, kaip sulaukė dviejų alternatyvų – supjaustyti pasenusį „Sūduvį“ arba paversti jį muziejumi. Buvo skirtos net atskiros lėšos jo utilizacijai – 90 000 eurų. Vietoj sunaikinimo pasirinkta jį eksponuoti.

Uostamiesčio meras Vytautas Grubliauskas pabrėžė, jog laivas neša taikią žinią. Anot jo, žmonės, kurie ateis į laivą-muziejų galės pažinti karinį jūrų laivyną iš vidaus.

Simboliška, jog laivas-muziejus duris atvėrė per Jūros šventę, o kartu minint Karinių jūrų pajėgų veiklos atkūrimo 30-metį. Šis eksponatas užpildys muziejaus pristatomos Lietuvos jūrinės istorijos spragą – visuomenė susipažins ir su kariniu laivynu, plės žinias jūrinės inžinerijos srityje.

„Nors laivas pastatytas daugiau nei prieš 60 metų, tačiau yra puikiai išsilaikęs, tiesiog unikalus: jis yra medinis, nepritraukia metalo, tai jį apsaugo nuo minų. Tai gana retas ir ypatingas inžinerinis statinys“, – teigiama muziejaus pranešime spaudai. Laive yra išlikusios autentiškos detalės – žalvarinės rankenos, raudonmedžio detalės, šešių dešimtmečių senumo įranga, interjeras. Vienu metu laive galės lankytis iki 50 žmonių dėl ribotos erdvės. Bilietus galima įsigyti prie laivo esančiame automate, suaugusiajam jis kainuoja 4 eurus, vaikui – 2 eurus. Su aukštakulniais eiti į karo laivą pavojinga, galima paslysti, susižaloti, reikia būti apsirengus patogiai.

„Sūduvis“ statytas 1956-1958 Vokietijoje, jis yra išskirtinis savo technologiniais požymiais. Laivas yra medinis, visos jo detalės – iš nemagnetinio metalo, nes laivo paskirtis buvo po Antrojo pasaulinio karo Baltijos jūroje ieškoti paliktų minų, o pastarosios reaguoja į metalus. Šiuo metu panašaus tipo laivai statomi iš plastiko arba anglies pluošto. Lankytojai galės išvysti įgulos kajutes, sonarą, kuris skenuoja jūros dugną, laive vyks edukacijos.

Paieškos, kur pastatyti šį Karinėms jūrų pajėgoms priklausiusį laivą, truko kelis metus. Po diskusijų nuspręsta, jog tinkamiausia ir saugiausia vieta tam yra Danės upės krantinė. Liepos pradžioje čia pastačius laivą, klaipėdiečiai pradėjo rinkti parašus po peticija, kurioje vaizdu nusivylusieji nurodė, jog Danės upėje prišvartuotas karinis laivas-muziejus turėtų būti perkeltas kitur. Bet pagal sutartį numatyta, jog nauja vieta laivui gali būti ieškoma po 2 metų.