Klaipėdos insultų centras – ir šilutiškių paslaugoms

SALYGA ir STEPONKUS 3Klaipėdos jūrininkų ligoninė, kurioje įsteigtas vienas iš šalies Insultų centrų, ir Vakarų Lietuvos stacionarinės gydymo įstaigos vienijasi kovai su šia liga.

Nuo šiol operatyvi diagnostika, aukščiausios kvalifikacijos specialistai, inovatyvūs gydymo metodai, invazinės neurologinės procedūros, bus prieinamos net ir atokiausiose Vakarų Lietuvos vietovėse ūmaus insulto ištiktiems žmonėms. Tarp jų – ir Šilutės rajono gyventojams.

Steigiant tokius centrus siekiama, kad operatyvi pagalba sumažintų ne tik mirčių, net ir neįgalumų dėl patirto insulto, skaičių.

Šilutės ligoninės vadovas džiaugiasi

Sausio 20-ąją sveikatos apsaugos ministro įsakymu paskelbta, kad šalyje steigiami insultų centrai Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Į juos iš aplinkinių rajonų ligoninių reanimobiliais bet kuriuo paros metu turi būti pristatyti ūmaus insulto ištikti žmonės.

Klaipėdos jūrininkų ligoninės direktorius dr. Jonas Sąlyga aplankė Žemaitijos ligonines ir pasirašė bendradarbiavimo sutartis su Telšių, Plungės, Mažeikių, Gargždų, Kretingos, Šilalės, Tauragės ir Šilutės stacionarinėmis gydymo įstaigomis.
Sutartis su Šilutės ligonine pasirašyta prieš savaitę.

Šilutės ligoninės vyr. gydytojas Darius Steponkus sako, jog insultas yra bene pati baisiausia šiandienos liga, gydytojai vis dar mažai tegali padėti ja sergantiesiems.

Tiesa, bendradarbiavimas su Jūrininkų ligonine vyko ir iki šiol. Dabar jis, anot D.Steponkaus, bus tik teisiškai reglamentuotas. „Bet kokiu atveju, tai žingsnis į priekį, į kokybiškesnį ir efektyvesnį insulto gydymą“, – sakė D.Steponkus.

Regioninės ir rajoninės ligoninės įsipareigojo pacientus, kuriems įtariamas ūminis galvos smegenų insultas, kuo skubiau atgabenti į Insulto centrą Klaipėdos jūrininkų ligoninėje.

Ligonius priims ištisą parą

„Pagal neurologų rekomendacijas, į Insultų centrą pacientas turėtų patekti ne vėliau nei per 3,5 val. nuo ligos simptomų pradžios. Tik tuo atveju galima taikyti pažangiausią gydymo metodiką ir užtikrinti geriausią rezultatą. Tada yra galimybė atlikti neurointervencines procedūras, tokias kaip galvos smegenų kraujagyslių trombų tirpdymą arba mechaninį pašalinimą intervencinės radiologijos specialistų pagalba“, – aiškino J.Sąlyga.

Jūrininkų ligoninėje įsteigus Insultų centrą pasiruošta priimti didesnį neurologinių pacientų skaičių. Iki šiol buvęs 20 lovų Neurologijos skyrius išplėstas, o ateityje planuojama įdarbinti dar vieną gydytoją neurologą ir porą slaugytojų. Šiuo metu ligoninėje dirba 5 gydytojai neurologai.

Jūrininkų ligoninėje kiekvieną dieną ištisomis paromis dirbs specializuotos brigados insultui diagnozuoti ir gydyti. Dabar čia visą parą užtikrinta gydytojo kardiologo, angiochirurgo, invazinio radiologo, neurologo konsultacija, atliekami magnetinio rezonanso ir kompiuterinės tomografijos tyrimai, galvos ir kaklo arterijų ultragarsiniai tyrimai, angiografijos aparatais atliekamos diagnostinės ir gydomosios intervencinės radiologijos procedūros.

Bendradarbiavimas su aplinkinių rajonų gydymo įstaigomis nėra naujiena, jau ne vienerius metus išvien dirbama ūmaus infarkto atvejais. Jūrininkų ligoninės reanimobiliu bet kuriuo paros metu gydytojai specialistai vyksta į Vakarų Lietuvos regiono ligonines atsigabenti skubios pagalbos reikalaujančius ligonius.

Šilutėje kasdien insultas įtariamas 6-7 ligoniams

Statistika rodo, kad Lietuvos ligoninėse kasmet gydoma daugiau kaip 20 tūkstančių insultą patyrusių ligonių, daugiau kaip 3 tūkst. iš jų miršta. Tai vienas blogiausių rezultatų Europoje. Všį Šilutės ligoninės Radiologijos skyriaus vedėjas Darijus Pundžius sako, kad pastaruoju metu mūsų rajono gyventojai labai dažnai kreipiasi į ligoninę dėl kraujagyslių ligų, o tiksliau – patirto insulto ar mikroinsulto. Per mėnesį į VšĮ Šilutės ligoninę dėl patirto insulto kreipiasi per 150 žmonių. Vadinasi, per dieną ši sunki liga pasikėsina į 6-7 žmonių gyvybes.

Pirmoji insulto ištikta šilutiškė į Jūrininkų ligoninės Insultų centrą buvo atgabenta tuoj jį atidarius. Tai buvo pirmoji šio Insultų centro pacientė.

Pasak gydytojo neurologo Sauliaus Tarozos, moteris buvo sunkios būklės – ji negalėjo kalbėti, buvo paralyžiuota dešinioji kūno pusė.

„Iš pradžių pacientei taikyta trombolinė terapija: medikamentais siekta ištirpdyti trombą. Šiuo būdu neatkūrus kraujotakos, imtasi intervencinio gydymo – mechaninės trombektomijos, kai specialiais prietaisais per aortą keliaujama iki užsikimšusios smegenų arterijos ir ištraukiamas kraujagyslę užkimšęs trombas. Šįkart trombas buvo įstrigęs viduriniojoje smegenų arterijoje.

Jį pašalinus ligonės būklė iškart pagerėjo“, – pasakojo procedūrą atlikęs Širdies ir kraujagyslių radiologijos skyriaus vedėjas Valentinas Jokšas.

Atlikus procedūras pacientės būklė sparčiai pradėjo gerėti. Medikai toliau ieško jauną moterį ištikusio insulto priežasčių, taikys antrinę profilaktiką. Jie tikisi, kad po reabilitacinio gydymo ji galės gyventi visavertį gyvenimą.

Paprastai insultai ištinka vyresnio amžiaus žmones. Nuo 55-erių kas dešimtmetį insulto tikimybė išauga dvigubai.

Į centrą svarbu patekti per 3,5 valandos

Gydytojai teigia, kad ištikus insultui svarbiausia žmogų kuo greičiau pristatyti į ligoninę, o tuomet viskas priklauso nuo koordinuoto komandinio darbo.

„Pagal neurologų rekomendacijas į Insultų centrą pacientas turėtų patekti ne vėliau negu per 3,5 valandos nuo ligos simptomų – kalbos sutrikimo, veido perkreipimo, galūnės nusilpimo – pradžios. Tik tuo atveju galima taikyti pažangiausią gydymo metodiką ir užtikrinti geriausius rezultatus“,- sako J.Sąlyga.

Ištikus smegenų išeminiam insultui dėl miego arterijos užsikimšimo gresia mirtis, invalidais lieka iki 70 procentų pacientų ir tik dešimtadalis gali toliau gyventi normalų gyvenimą.