Klaipėdos sukilėlių keliais žygiavo ir keli šimtai šilutiškių

nakties zygis_vydunieciai„Klaipėdos sukilėlių keliais“ – jau šešioliktą kartą įvykęs nakties žygis šįmet buvo skirtas pagerbti 1923 metų Klaipėdos sukilimo dalyvių ir Dotnuvos šaulių – savanorių atminimą. Praėjusio penktadienio naktį maršrutu Priekulė – Klaipėda (palei Vilhelmo kanalą) žygiavo 1275 žmonės.

Įveikti 25 kilometrus žiemos naktyje ryžosi ir keli šimtai šilutiškių: pusšimtis Vydūno gimnazijos gimnazistų su mokytojais Lilija ir Sauliumi Zdanevičiais bei Lolita Kučinskiene; kelios dešimtys Šilutės šaulių kuopos narių su vadovu Donatu Jauniumi. Žygyje taip pat dalyvavo Šilutės savanoriai ir kiti asmenys, susibūrę į komandas.

Šiemetinis žygis ypatingas ir tuo, kad simboliškai sujungė dvi Lietuvos kultūros sostines – mažąją sostinę Priekulę ir didžiąją sostinę Klaipėdą.

Startas sutapo su Mažosios kultūros sostinės atidarymu

Tradicinį nakties žygį rengia Lietuvos kariuomenės kūrėjų savanorių sąjungos Klaipėdos apskrities skyrius kartu su Lietuvos šaulių sąjungos Vakarų (jūros) šaulių 3-iąja rinktine, padedant Krašto apsaugos savanorių pajėgų Žemaičių apygardos 3-iajai rinktinei ir Lietuvos kariuomenės Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Butigeidžio dragūnų batalionui.

Žygio startas buvo sausio 13-osios vakaras, sutapęs su Priekulės – Mažosios Lietuvos kultūros sostinės atidarymo renginiu, pavadintu  „Priekulės stotimi“.

Ievos Simonaitytės memorialiniame muziejuje ekskursiją „Į svečius pas Ėvę“ vedė muziejaus direktorė Laima Lemežienė, o ekskursiją „Senoji Priekulė“ – Priekulės laisvės kovų ir tremties istorijos muziejaus direktorė Sabina Vinciūnienė.

Priekulės geležinkelio stotyje surengta instaliacija „Stotis atgyja“, kurią sukūrė E.Vicherto teatro režisierius Donatas Savickis, šviečiančius žibintus – dizaineriai Jolanta ir Artūras Rudaičiai. Taip pat dalyvavo E.Vicherto teatro aktoriai.

Klaipėdos rajono ir Klaipėdos miesto merai šventinį vakarą Turgaus aikštėje iškilmingai pasirašė bendradarbiavimo sutartį tarp Priekulės – Mažosios kultūros sostinės ir Klaipėdos – Lietuvos kultūros sostinės.

Įkvėpimo, ryžto ir geros energijos Mažosios kultūros sostinės gyventojams ir žygeiviams suteikė roko dainininkas Povilas Meškėla ir grupė „Rojaus tūzai“.

22 val. vakaro sugiedojus Lietuvos valstybės himną iškilmingai paskelbtas žygio startas.

Žygeiviai praėjo tris punktus, kuriuose turėjo pasižymėti. Kairių kaime jų laukė „naktipiečiai“ – kareiviška košė ir arbata.

Žygiavo 51 vydūnietis

Kartu su tūkstantine žygeivių minia vėlų sausio 13-osios vakarą iš Priekulės link Drevernos pajudėjo ir Vydūno gimnazijos dešimtokai bei dvyliktokai. Maždaug per 7,5 valandos įveikę 25 kilometrus, ankstų sausio 14-osios rytą jie pasiekė Klaipėdą. Visi žygeiviai gavo pažymėjimus.

nakties zygis_vydunieciai_2Tai jau ketvirtas žygis, kuriame dalyvauja Vydūno gimnazijos bendruomenė ir šio žygio entuziastai istorijos mokytojai Lilija ir Saulius Zdanevičiai.

„Iš pradžių snigo, o vėliau nusistovėjo šaltukas ir buvo labai gražu – miškas apsnigęs. Tiesiog ir smagu, ir malonu gražią gamtą matyti“, – įspūdžiais dalinosi L.Zdanevičienė.

Daugiausiai vydūniečių žygeivių buvo dvyliktokai. Kai kurie iš jų į tokį žygį ėjo ne pirmą kartą. Pirmą kartą šiemet prisijungė ir mokytoja Lolita Kučinskienė su savo auklėtiniais dešimtokais.

„Labai džiugu, kad žygis sudomino tiek daug gimnazistų. Tai yra didžiausias šios mūsų savanoriškos veiklos vainikavimas“, – džiaugėsi istorijos mokytoja L.Zdanevičienė.

Ji pasakojo, kad šiame žygyje gimnazistai pagilina istorines žinias, pasitikrina savo ištvermę, susiranda naujų draugų. Tai ir patriotiškumas, ir pilietiškumas, ir savo galimybių patikrinimas, įdomumas, ekstremalumas.
„Mokinių atsiliepimai apie šį žygį – labai geri. Kažkas vaikus „veža“, jeigu kiti eina jau antrą kartą. Juk čia nėra nei diskotekų, nei kitokių linksmybių“, – komentavo L.Zdanevičienė.

Vydūno gimnazijos mokytojai dėkoja Šilutės r. savivaldybės vicemerui Algiui Bekeriui, kuris savo asmeninėmis lėšomis sumokėjo už autobusą, kuris nuvežė gimnazistus iki Priekulės, o vėliau parvežė iš Klaipėdos.

„Labai gaila, kad švietimas neskiria tokiems dalykams pinigų, tai paramos ieškojome patys“, – sakė jie.

Šilutiškis – tarp greičiausių

Šilutės šaulių kuopos vadas Donatas Jaunius naktinį žygį yra įveikęs jau devynis kartus, o kelis paskutinius metus jis paskui savo komandos narius važiuoja automobiliu, kad užtikrintų jų saugumą kelionės metu ir padėtų tiems, kurie pavargsta eiti.

„Teko porą kartą pavežti tuos, kurie nebegalėjo tęsti žygio. Tačiau visi mano komandos nariai visą maršrutą nuėjo be problemų“, – „Šilutės naujienoms“ pasakojo D.Jaunius.

Jo vadovaujamą žygeivių būrį sudarė šauliai nuo 14 iki 17 metų. Prie jų prisijungė ir šeši šauliai iš Žemaičių Naumiesčio.

Šilutės šaulių kuopos vadas sakė, kad jaunuoliai eina su begaline energija, gera nuotaika, žygio metu jie susiranda daug naujų draugų.

D.Jaunius džiaugėsi, kad vienas iš šaulių, kuris šiuo metu yra savanoris – Denas Bagočius pateko į 20-uką greičiausiai žygį įveikusių žygeivių.

„Tie, kas ėjo, sakė, kad kitais metais tikrais eis. Šiame žygyje yra kažkas tokio, kas traukia“, – Vydūno gimnazijos mokytojams antrino D.Jaunius.