Klaipėdos sukilėlių takais žygiavę žmonės dainavo, nešė vėliavas ir… išsimaudė lediniame vandenyje

naktinis sukileliu_zygisPraėjusį savaitgalį tūkstančiai žmonių naktiniu žygiu iš Palangos į uostamiestį pagerbė 1923 metų Klaipėdos sukilimo dalyvius, kurie prisidėjo, kad Klaipėdos kraštas būtų prijungtas prie Didžiosios Lietuvos. Šių metų žygis skirtas ir Lietuvos kariuomenės 100-mečio jubiliejui.

Tradiciniame pėsčiųjų naktiniame žygyje „Klaipėdos sukilėlių keliais“ žygiavo ir nemažas būrys šilutiškių: keliasdešimt Vydūno gimnazijos gimnazistų su mokytojais Lilija ir Sauliumi Zdanevičiais bei Virginija Bartkuviene; Šilutės šaulių kuopos narių su vadovu Donatu Jauniumi. Žygyje taip pat aktyviai dalyvavo Šilutės savanoriai ir kiti asmenys, susibūrę į komandas.

Žygiavo 3100 dalyviųsukileliu zygis_Dalia

Naktį iš sausio 19-osios į 20-ąją įvyko tradicinis pėsčiųjų naktinis žygis „Klaipėdos sukilėlių keliais“. Žygis prasidėjo 22 val. Jo metu dalyviai įveikė 25,3 kilometrų atstumą iš Palangos į Klaipėdą, 1923 m. Klaipėdos sukilimo dalyvių keliu. Keliaudami maršrutu jie susipažino su puikiomis Palangos miesto ir Klaipėdos rajono gyvenvietėmis bei netikėtomis istorinėmis ir gamtos vietomis.

Iki 1923 m. Klaipėdos kraštą valdė prancūzai. Po sausio 15 d. sukilimo, kuriame gausiai dalyvavo Lietuvos savanoriai ir šauliai, kraštas prijungtas prie Lietuvos.

Pagerbiant sukilimo dalyvių atminimą, į pirmąjį naktinį žygį 2002 m. išsirengė grupelė entuziastų. O šiemet žygeivių sulaukta rekordiškai daug – 3100. Kas 4 metus žygiuojama vienu iš 4 maršrutų – Kretingos, Priekulės, Gargždų arba, kaip šiemet, iš Palangos.

Žygeivių priešakyje numatytu maršrutu, kuris prasidėjo pajūriu ir tęsėsi miško takais, žygiavo krašto savanoriai, šauliai. Jauniausiam žygio dalyviui – 10, vyriausiam – 81-eri. Vidutiniškai 25 km atstumą dalyviai įveikia per pusšeštos valandos, tad pirmieji  Klaipėdą pasiekė apie 3, paskutinieji – apie 7 val. ryto.sukileliu zygis_Vydunas2

Žygiavo 41 vydūnietis

„Tokį vaizdą, kai žybsi trys tūkstančiai judančių švieselių, verta pamatyti. O dar labiau judėti tuo pačiu ritmu“, – žygio įspūdžiais feisbuke dalinosi Šilutės Vydūno gimnazijos mokytoja Lilija Zdanevičienė.

Ji kartu su vyru Sauliumi (tos pačios mokyklos mokytoju) į žygį išsirengia kasmet ir tuo sudomina nemažą būrį gimnazistų. Mokytojai džiaugiasi, kad šiemet išbandyti naktinę trasą panoro 41 gimnazistas.

„Naktį iš sausio 19 į 20 d. drąsiausieji ir stipriausieji, nepasidavę žiemos tinguliui rengėsi į žygį „Klaipėdos sukilėlių keliais“. Buvo puiki žiemiška naktis keliauti miesto gatvėmis, pajūriu, miško keliukais. Pusiaukelėje jėgas padėjo atgauti šilta arbata ir kareiviška košė. Nors ir pavargę, bet gerai nusiteikę gimnazistai sėkmingai pasiekė Klaipėdą apie 4 h ryto. Buvo smagu!“, – 2e klasės gimnazistė Gerda Šlažaitė.

Savanoriai nešė vėliavas

Šiemet aktyviai žygyje dalyvavo Krašto apsaugos savanorių pajėgų (KASP) Žemaičių apygardos 3-iosios rinktinės nariai.

Šilutės savanorių vadas kapitonas Kęstutis Dembinskas pasakojo, kad šiemet žygiavo 28 savanoriai ir 7 jaunieji šauliai. Jie nešė Šilutės miesto ir savanorių kuopos vėliavas.

„Nebuvo taip lengva, kaip atrodo, nes reikėjo eiti palei jūrą – buvo ir pašalę, ir slidu. Karklėje daug akmenų, turi saugotis, kad nepaslystum, nepargriūtum. Gražu eiti palei jūrą, bet pavojinga“, – žygio įspūdžiais dalinosi K.Dembinskas.

Savanoriai ir jaunieji šauliai išėjo apie 22 val., grįžo 3 val. – maršrutą įveikė per penkias valandas.

Daugiau kaip pusė savanorių sukilėlių takais žygiavo nebe pirmą kartą.

Kai kam teko ir išsimaudyti

Ne viename pėsčiųjų žygyje dalyvaujanti šilutiškė Dalia pasakojo, kad šis žygis buvo išskirtinis dar ir tuo, kad žygeiviai buvo išlydėti ir pasitikti su muzika. Daugelis netgi žygiavo dainuodami, nešdami vėliavas.

Beje, kai kurie žygeiviai patyrė ir nuotykių, nes ne visiems pavyko sėkmingai persikelti per upelį netoli Karklės. Viena moteris paslydo ir iki pusės išsimaudė šaltame vandenyje. Visgi drąsuolė ryžosi užbaigti žygį, net ir sušlapusi.

„…Šiek tiek vyras mano man pagelbėjo – davė savo antras kelnes, kojinių atsarginių buvau įsidėjusi, na ant kojų viniojausi plastikinius maišelius, nes batų kitų neturėjau, bet nelabai pagelbėjo tie maišeliai. Bet visgi su vyro pagalba praėjau tuos kilometrus. Iš pradžių žiauriai šalta buvo vos išlipus iš vandens. Kol nuėjau iki Karklės, visa ledu apsitraukiau, bet nuo Karklės minimaliai persirengus kažkiek šilčiau buvo. Ačiū tiems kurie padėjo man išlipti iš vandens ir tiems kurie leido persirengti jų mašinoje“, – savo įspūdžiais Pėsčiųjų žygių asociacijos feisbuke dalinosi ji.