Klaipėdos universitetinė ligoninė – patikima ir saugi vieta gimdyvėms ir jų naujagimiams

UNIVERSITETINE 1Klaipėdos universitetinės ligoninės Akušerijos ir ginekologijos departamento Gimdymo ir Naujagimių reanimacijos bei intensyviosios terapijos skyriuose pasaulį kasmet išvysta apie 3000-3200 naujagimių.

Tik du trečdaliai iš jų yra uostamiesčio ir jo apylinkių gyventojai. Kitos gimdyvės Klaipėdos universitetinę ligonine pasirenka pačios arba yra atsiunčiamos iš rajoninių ligoninių, kai į pasaulį veržiasi dvynukai, „ankstukai“ ar kyla kitokių grėsmių rizika mamai ar kūdikiui.

Gimdyvės iš Palangos, Nidos, Kretingos, Skuodo, Plungės ir Šilutės savivaldybių Klaipėdos universitetinę ligoninę vertina kaip artimiausią ir patikimą vietą kūdikiui išvysti pasaulį.

Į Klaipėdos universitetinę ligoninę atvyksta ir gimdyvės iš Rusijos Kaliningrado srities. Jos už gimdymo paslaugą susimoka pačios, nes žino, kad čia gaus vakarietiškos kokybės paslaugas bei europietiškos pasaulėžiūros medikų pagalbą.

Jauki aplinka ir moderni įranga

Pasak Gimdymo skyriaus vedėjo, gydytojo akušerio ginekologo Leono Janušo, tik mažiau nei prieš metus Akušerijos ir ginekologijos departamento skyrių patalpos buvo rekonstruotos, o palatos aprūpintos nauja ir patogia įranga gimdyvėms ir jas aptarnaujančiam personalui.

Gimdyklose, kurių yra devynios, yra modernios lovos, kurių padėtį galima lengvai pakeisti, kad gimdyvei būtų kuo patogiau.

Vėliau tos pačios lovos transformuojamos į gimdymo stalą. Sudarytos sąlygos gimdyme dalyvauti artimiesiems.UNIVERSITETINE 4

Visos 40 palatų, kurios skirtos mamoms ir jų vaikučiams, yra vienvietės. Jose kartu su gimdyve ir vaikučiu gali pasilikti ir kūdikio tėvas ar kitas artimas žmogus. Yra 10 vadinamųjų šeimyninių palatų su individualiais tualetais, dušo kabinomis.

Mažiausios rizikos gimdymas

L.Janušas „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gimdyvės raginamos gimdyti natūraliai, apsieiti be Cezario pjūvio. Ypač, kai medikai neįžvelgia būsimoms mamoms jokių komplikacijų.

Beje, ligoninėje pradėta taikyti naujovė – mažiausios rizikos gimdymų atvejais gimdyves prižiūri tik akušerės ir slaugės. Taip gimdyvėms sukuriama jaukesnė aplinka. Gydytojai kviečiami tik tada, kai reikalingos jų konsultacijos ir pagalba.

Bemaž 30 procentų gimdyvių pasirenka gimdyti Mažos rizikos gimdymo poskyryje, o apie 26 proc. iš tiesų pagimdo natūraliai, lengvai, be gydytojų konsultacijų ir pagalbos.

Pasak L.Janušo, nereikia manyti, kad mažos rizikos gimdymus priimančių akušerių kvalifikacija yra žemesnė – visos gimdymo skyriaus akušerės turi aukštąjį išsilavinimą.

Klaipėdos universitetinėje ligoninėje laikomasi palankiausių ką tik gimusio vaikučio gyvenimo pradžios sąlygų. Į pasaulį atkeliavęs naujagimis guldomas mamai ant krūtinės, kur jis jaučiasi saugiausiai, palaiko su mama glaudų emocinį ryšį. Yra įrodyta, kad artimo kontakto metu mama vaikučiui perduoda savų mikroorganizmų, kurie apsaugo nuo pavojingų išorės užkratų ir kt.

Mamos raginamos iškart kūdikius maitinti savo pienu, konsultuojama, ką daryti, kad jo netrūktų.

„Ankstukams“ ir silpniems kūdikiams – atskiras skyrius

UNIVERSITETINE 3Per metus Klaipėdos universitetinėje ligoninėje gimsta apie 180 – 200 „ankstukų“, kurie pasaulį išvysta 22-36-ąją nėštumo savaitę. Jiems reikia ypatingų sąlygų, kad priaugtų svorio, sustiprėtų ir galėtų būti perduoti mamai savarankiškai augti.

Visi neišnešioti ar sveikatos sutrikimų turintys kūdikiai patenka į Naujagimių reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyrių.

Jame yra inkubatoriai, apšildomi stalai, kuriuose naujagimiams sudaromos palankios sąlygos toliau augti.

Inkubatoriuose, specialiuose monitoriuose, yra indikatoriai, kurie ekranuose rodo naujagimių širdelės ritmą, kvėpavimo dažnį. Moderni įranga signalizuoja nuolat skyriuje budintiems medikams apie kiekvieną slaugomo kūdikio sveikatos sutrikimą.

Gydytoja neonatologė, neonatologijos centro vadovė Albina Bulaukienė rodė šalia kiekvieno inkubatoriaus pastatytus patogius krėslus, kuriuose prie savo mažylių budi mamos. Joms sudarytos sąlygos kartais paimti savo vaikutį, priglausti, pamaitinti krūtimi. Taip kūdikiams užtikrinamas palankus ir saugus vystymasis.

„Į inkubatorius patenka ne tik „ankstukai“, bet ir tie naujagimiai, kurių sveikata sušlubuoja dėl sunkesnio, kartais komplikuoto gimdymo, kai išryškėja kokie nors sutrikimai. Džiaugiamės, kad dažnai tiems vaikučiams pakanka inkubatoriuje pabūti tik kelias valandas ar parą, ir jie sustiprėja. Tačiau pasitaiko, kad naujagimius inkubatoriuose tenka prižiūrėti ir kelias dienas, kol jų gyvybinės funkcijos normalizuojasi. Tik įsitikinus, kad naujagimis saugus, jis perkeliamas į palatą pas mamą“, – sakė A.Bulaukienė.

Naujagimiams – specialus transportas

Klaipėdos universitetinė ligoninė turi ir specialųjį transportą, kuriuo iš kitų ligoninių atsiveža neišnešiotus ir kitokias patologijas turinčius naujagimius. Kasmet Klaipėdos universitetinėje ligoninėje atsiduria apie 40 – 60 tokių vaikučių, kuriuos medikai atveža iš Telšių, Tauragės, Kretingos ir Šilutės ligoninių.

Kasmet iki 30 naujagimių nustatoma įgimta širdies, kraujagyslių, plaučių ar centrinės nervų sistemos patologija, įgimta sunki infekcija, gilus nesubrendimas ir kai kuriems naujagimiams būtinos chirurginės operacijos. Tada specialiuoju transportu jie gabenami į Vilniaus ar Kauno specializuotas gydymo įstaigas.

Tokios kelionės metu naujagimis guli specialiame inkubatoriuje, turinčiame visą reikiamą aparatūrą gyvybiniams poreikiams užtikrinti. Su pacientu visuomet vyksta ir gydytojas.