Klubo „Diabetas ABC“ sukakties proga – sveikinimai ir paskaitos apie sveiką gyvenseną

diabetas ABC himnas 1pPenktadienį Šilutės seniūnijos salė sveikinimų žodžiuose ir gėlių žieduose skendėjo dėl dviejų priežasčių – klubo „Diabetas ABC“ veikos 25-mečio ir Pasaulinės diabeto dienos minėjimo.

„Pasaulinė diabeto diena minima lapkričio 14-ąją. 1921 m. lapkričio 14 dieną buvo išrastas insulinas,kurio dėka mes gyvename, nes priešingu atveju būtume pasmerkti mirčiai. O juk gyvenimas – tai šventė, su kuo aš jus visus šiandien ir sveikinu. Linkiu, kad jūs nepavargtumėte kontroliuoti savo ligą“, – linkėjo beveik 40-ies metų ligos stažą turinti klubo „Diabetas ABC“ klubo pirmininkė Aldona Vytienė.

Šio klubo pirmininkei širdį paglostė, kad į jubiliejaus minėjimą susirinko beveik 70 žmonių – klubo narių, bičiulių, rėmėjų, gydytojų. Dauguma jų pabrėžė, kad į šį klubą jie ateina kaip į šeimą, kur pavaišinami ne tik arbatos puodeliu ar sumuštiniu, bet ir supratingumu, šiluma, padrąsinančiu žodžiu.

Renginio metu visi norintieji galėjo pasimatuoti cukraus kiekį kraujyje, nuotaiką praskaidrino ansamblio „Karčema“ dainos.

Klubas jungia 120 narių

Cukrinis diabetas – sunki lėtinė, gyvybei pavojinga liga. Pasaulyje kas 10 sekundžių žmogus miršta nuo diabeto ir kas 10 diabetas margainis dain uojasekundžių du žmonės suserga diabetu.

Pastaraisiais metais cukrinis diabetas įgyja epidemijos mastą. Lietuvoje užregistruota 115 000 žmonių, sergančių cukriniu diabetu. Šia liga serga vienas iš 12 žmonių ir vienas iš 12 ko gero nežino, kad turi šią diagnozę.

Šilutėje sergančiųjų diabetu yra daugiau nei 3500 ir galbūt panašus kiekis nežino, kad turi diabetą.

Lietuvoje yra 59 klubai, registruoti Lietuvos diabeto asociacijoje, klubas „Diabetas ABC“ yra vienas iš jų.

Klubas „Diabetas ABC“ įsikūrė 1989 m. gruodžio 26 d. Pirmus metus klubui vadovavo pirmininkė Eugenija Šimkienė, nuo 1991-ųjų vadovauja A.Vytienė.

Pradžioje klubą lankė 34 nariai, tačiau skaičius nuolat keitėsis, augo ir šiuo metu yra 120 narių, iš kurių – du mokyklinio amžiaus vaikai. Šiuo metu klubas turi patalpą Šilutės poliklinikoje.

Klubo nariai mokomi ligos savikontrolės bei taisyklingos mitybos, aprūpinami gliukomačiais cukrui matuoti bei naujausia literatūra apie diabetą, kurią suteikia Lietuvos diabeto asociacija (LDA). „Diabetas ABC“ bendrauja su LDA, rajono savivaldybe, rajono visuomenės sveikatos biuru, Raudonuoju Kryžiumi, Pirminės sveikatos priežiūros centru, analogiškais klubais kituose rajonuose ir rajono nevyriausybinėmis organizacijomis.

diabetas ABC sveikina raudonasis kryziusLinkėjo šypsotis gyvenimui

„25-eri metai – graži sukaktis. Labai svarbu, kad turite kur susirinkti, galite pasidalinti patirtimi, vienas kitam patarti, kaip kovoti su ta neganda“,- sakė A.Skardžius. Jis prisiminė vieną komandiruotę į Centrinę Afriką – į Burkina Faso valstybę, kur žmonės gyvena molinėse trobelėse, o vidutinė jų gyvenimo trukmė – 25 metai. Tačiau tie žmonės, anot A.Skardžiaus, šypsosi, yra laimingi. „Turbūt svarbiausias dalykas yra priimti gyvenimą tokį, koks jis yra, šypsotis jam, ir gyvenimas atsakys tuo pačiu. O susibūrę į klubą, į bendruomenę, į valstybę, veikdami kartu mes visas negandas įveiksime“, – linkėjo Seimo narys.

„Labai smagu, kad randate jėgų ir noro bendrauti, dalintis džiaugsmais, vargais, patirtimis, kad praskaidrinate vieni kitiems nuotaiką, kad švenčiat, Nuoširdžiai sveikinu pasaulinės diabeto dienos ir klubo 25-mečio proga“, – K.Komskio palinkėjimo žodžius perskaitė jo padėjėjas R.Stonkus.

Renginio metu perskaityta ir Lietuvos diabeto asociacijos prezidentės Vidos Augustinienės padėka Lietuvos diabeto asociacijos tarybos narei, Šilutės klubo pirmininkei A.Vytienei už pagalbą įgyvendinant LDA misijas.

„Jūs esate viena šeima – šeima sujungta ligos, susiglaudę kartu tampate kaip ramstis vienas kitam. Šeimoje būna visko – ir ugnies, ir dūmų, bet kur ugnis ir dūmai, ten kvepia namais, ten šilta“, – kalbėjo svečiai.diabetas ABC skardzius

Užaugusiu klubu ir svarbia jo veikla džiaugėsi klubo iniciatorė ir pirmoji diabeto mokytoja, medikė Elvyra Balčytienė.

Specialistai skaitė paskaitas

Šeštadienį Pasaulinę diabeto dieną minėjo ir diabeto klubas „Margainis“, vadovaujamas Ingos Gečienės. Į Šilutės kultūros ir pramogų centro fojė vykusį renginį susirinko per 40 žmonių.

Šilutiškiai klausėsi gydytojo endokrinologo Arūno Pangonio pranešimo „CD tipai ir gydymo principai“. Klaipėdos universiteto Orientalistikos centro vadovė humanitarinių mokslų daktarė Aleta Chomičenkienė pateikė Ajurvedos požiūrį į cukrinį diabetą, žoles, maistą, gyvenimo būdą. Nepriklausomas kompanijos GNLD international konsultantas Algirdas Zigmantas pristatė sveikatinančiuosius produktus.

Renginio metu visi galėjo pasimatuoti gliukozės koncentraciją kraujyje ir pasiklausyti vokalinio ansamblio „Margainis“ dainų.