Knygnešio dienos proga – išskirtinė dovana šviesuomenei

knygnesio diena sveksna celiauskasNe paslaptis, kad šiandien knygos – brangus malonumas, o skaityti norinčiųjų yra gana daug. Spaudos draudimo laikais knygnešius traktavo kaip pačius pavojingiausius kontrabandininkus, nes jie kėlė grėsmę Rusijos imperijai. Tačiau Lietuvai tai buvo šviesą nešanti kontrabanda.

2004 m. UNESCO knygnešystės fenomeną įvertino kaip unikalų, neturinčiu pasaulyje atitikmenų, jo atsiradimo priežastimis ir reikšme puoselėjant lietuvybę.

Kiekviena karta privalo perduoti šią žinią ateinančiai kaip vieną iš ryškiausių mūsų tautos susitelkimų, ir kas žino, galbūt dar kada nors ateityje reikės tai pakartoti.

Knygnešio dienos minėjimas Švėkšnoje jau tapo dideliu kasmetiniu renginiu. Šiais metais Knygnešio dienos išvakarėse, kovo 15-ąją, sulaukėme neįkainojamos dovanos – švėkšniškio Petro Čeliausko parengto 543 psl. enciklopedinio žinyno „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“, kurio išleidimą finansavo švėkšniškių draugija „Tėviškė“.

Drįstu teigti, kad tai išskirtinė dovana ne tik Švėkšnos šviesuomenei, bet ir visiems, besidomintiems šio krašto istorija.

Švėkšniškių draugijos „Tėviškė“ pirmininkė Ona Pintverienė jautriai kalbėjo apie mūsų kalbą, jos grožį ir išlikimą, pastangas sulenkinti, surusinti ir nerimą apie dabar vis populiarėjančią anglų kalbą, apie knygnešius – pačius tauriausius žmones, vertus didžiausios mūsų pagarbos.

Naująją knygą pristatęs autorius prisipažino, kad tai jo 40-ies metų darbo vaisius – po kruopelę rinkus, kaupus istorinę medžiagą vienaip ar kitaip susijusią su Švėkšna. Bedirbdamas šį darbą vis aiškiau suvokęs, kad neįmanoma šio darbo pabaigti. Teko rinktis: palikti nebaigtą arba paskelbti tiek, kiek padaryta. P. Čeliauskas pasirinko antrąjį variantą.

Nors visą pagrindinį darbą atliko pats, bet pagalbininkų, kaip jis sako, turėjo: tai D.Straukaitė (1932-1999), S.Vaitiekus, D.Žiogas, O.Norkutė, Z. ir M.Urmulevičiai ir kiti, kuriems nuoširdžiai renginio metu padėkojo.

Ištraukas iš naujosios knygos „Švėkšna: žmonės, kraštas, įvykiai“ skaitė: lituanistės V.Šimkuvienė ir V.Stonienė, muziejininkė M.Žąsytienė, draugijos pirmininkė O.Pintverienė ir narė S.Daučienė.

„Kur benueičiau, pirmiausia dairausi knygų. Knyga – ne tik popierius, klijai ir dažai. Knyga tai tiltas jungiantis žmones. Ir čia, Švėkšnon, neatsitiktinai susirinko daug knygos bičiulių: rašančių, iliustruojančių, skaitančių jas. Švėkšniškius ir svečius nuoširdžiai sveikinu su Knygnešio diena. Švėkšnos istorijon įdėtas dar vienas brangakmenis – nauja, dešimtimis metų laukta, knyga. Žaviausia dovana švėkšniškiams, čia gyvenantiems, dirbantiems, ar iš jos kilusiems ir norintiems nepamiršti“, – kalbėjo draugijos narė Violeta Astrauskienė.

P.Čeliauską sveikino Švėkš-niškių draugijos „Tėviškė“ tarybos nariai, seniūnas A.Šeputis, klasės draugė G.Vyšniauskienė, kuri visų nuostabai perskaitė savo sukurtą ilgiausią odę buvusiam bendraklasiui, buvę auklėtiniai ir mokiniai ir kt. Savo kūrybos dainas atliko kraštietis Valerijonas Krutikovas.

Prie stogastulpio, skirto Knygnešiams, Švėkšnos centre, padėtos gėlės, uždegtos žvakelės.

spaudos remimo fondas Projektas „Šilutės krašto kultūra ir žmonės: tradicijos, istorija, kūryba”.