Knygoje apie krepšinį – šilutiškių vardai

knyga krepsinisPraėjusių metų pabaigoje dienos šviesą išvydo Lietuvos krepšinio 90-mečiui skirta knyga „Jie dovanojo Lietuvai krepšinį“, kurioje pristatyti garsiausi Lietuvos krepšinio treneriai.

1000 egzempliorių Lietuvos krepšinio federacijos išleistame leidinyje, kurį sudarė Stanislovas Stonkus ir Mindaugas Balčiūnas, nemažai vietos skirta ir keliems žymiems  Pamario krašto krepšinio treneriams.

Deja, rajono sporto žinovai apgailestauja, kad dar keli mūsų kraštiečiai – krepšinio korifėjai – knygoje nepaminėti.

Krepšinis klesti 90 metų

Knygos įvade rašoma: „Treneriai, mūsų krepšinio kūrėjai, veteranai ir naujokai, žengiantys pirmuosius žingsnius, turi savo kelio pradžią.

Lietuvos trenerių kelio pradžia – kartu su mūsų modernaus krepšinio pradžia, naujų krepšinio apraiškų, technikos, taktikos, žaidėjų ir komandų rengimo, krepšinio tobulėjimo etapų pradžia. Gražią mūsų krepšinio pradžią, nuolatinę laiko reikalavimus atitinkančią jo kaitą rodo tai, kad jau 90 metų šis sportinis žaidimas nesilpsta, bet kaskart tvirtėja. Tai pirmiausia kelių kartų Lietuvos krepšinio trenerių profesinio parengtumo, veiklos profesionalumo, atsidavimo savo darbui rezultatas“.

Populiarino krepšinį Šilutėje

73-iajame puslapyje skaitome apie krepšinio Šilutėje populiarintoją, trenerį Izidorių Žilinską (1927-1987). 1952 m. baigęs LVKKI, jis dirbo Šilutės pirmosios vidurinės mokyklos kūno kultūros mokytoju, Švietimo skyriaus inspektoriumi, Šilutės sporto mokyklos krepšinio treneriu ir jos direktoriumi. Treniravo būsimus Lietuvos rinktinės žaidėjus, būrys jų vėliau tapo žymiais treneriais – J.Rimkus, R.Endrijaitis, S.Kairys, G.Pancerovas.

I.Žilinsko auklėtinis Kęstutis Šernius prisimena, kad treneris buvo šiltai bendraujantis, daug ir įdomiai kalbantis ne tik apie krepšinį, bet ir apie visą supantį pasaulį. K.Šernių iki šiol žavi protingas I.Žilinsko humoras, jo įžvalgumas ir tėviškas rūpestingumas – savybės, kurios skatino neapvilti, vertė tobulėti.

Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės žaidėjas 1965-1967 m., Lietuvos jaunimo krepšinio rinktinių treneris Rimantas Endrijaitis apie pirmąjį savo trenerį I.Žilinską sako, kad tai buvo malonus, kuklus treneris, turėjęs inteligentiško ir nuoširdaus žmogaus reputaciją. Jis sugebėjo sudominti ir paskatinti, domėjosi kitų nuomone.

I.Žilinskas rūpinosi krepšinio populiarinimu. Šilutėje jis subūrė aukštuosius mokslus Vilniuje ir Kaune baigusius Z.Locaitį, brolius iš Švėkšnos S. ir M.Urmulevičius, J.Olberkį, J.Rimkų, R.Endrijaitį – ir išėjo gera komanda. Kai ši komanda žaisdavo Šilutėje, būdavo tikra šventė.

Estafetę perdavė sūnui

Knygoje skaitome ir apie beveik keturis dešimtmečius jaunuosius krepšininkus ugdžiusį ir trenerio estafetę sūnui Mantui perdavusį trenerį Kęstutį Šernių (g. 1957 m.). 1983 m. baigęs LVKKI jis dirba Šilutės sporto mokyklos treneriu.

Reiklaus ir darbštaus trenerio išugdyti įvairių kartų jaunieji krepšininkai žaidžia reprezentacinėse šalies komandose. Lietuvos jaunių rinktinės žaidėjas K.Mauricas 1986 m. laimėjo SSRS jaunių čempionato aukso medalį, D.Pukis – Europos jaunučių 2008 m. ir jaunių 2010 m. čempionas, išrinktas į Europos jaunių čempionato pajėgiausių krepšininkų penketuką. Pernai D.Pukis tapo pasaulio jaunimo krepšinio čempionu.

„Neįsivaizduoju savęs be krepšinio, be smalsių vaikų, be pergalių, be pralaimėjimų, be kreipimosi „Treneri“ skambesio. Todėl net nebandžiau savęs kitur“, – sako K.Šernius.

Šilutės sporto mokyklą bei Šiaulių universitetą baigęs Mantas Šernius treniravo Šilutės jaunuosius krepšininkus, „Šilutės“, „Šiaulių“ vyrų komandas, Maskvos „Spartako“, Vilniaus „TEO“, Kauno „Viči – Aistės“ moterų komandas. Jis taip pat dirbo Lietuvos vyrų krepšinio rinktinės – 2007 m. Europos čempionato ir 2010 m. Pasaulio čempionato bronzos m
edalininkės – treneriu.

Trenerio profesija – amžina kova

Nuo Pagėgių kilęs garsus treneris R.Endrijaitis (g. 1944 m.) treniravo Vilniaus „Statybą“, Plungės „Olimpą“, „Šilutę“, Pasvalio „Pieno žvaigždes“, Rusijos, Ukrainos komandas, išrinktas geriausiu Rusijos klubų vyrų krepšinio komandų treneriu. Treniravo J.Kazlauską, V.Urbą, V.Andriūną, Š.Marčiulionį, G.Ulį ir kitus krepšininkus.

„Svarbu įsisąmoninti, kad treneris – amžinas mokinys, turintis ambicingą kovotojo širdį. Būtina nuolatos tobulintis, siekti praktinių ir teorinių žinių, nesigėdyti, nesikuklinti, klausti, pralaimėjus reikia turėti dvasinių jėgų vėl atsitiesti. Trenerio profesija – tai amžina kova, silpnos psichikos žmogui čia nėra kas veikti“, – yra sakęs R.Endrijaitis.

Nepriklausomos Lietuvos pirmosios jaunių rinktinės – Europos čempionės treneris Grigorijus Pancerovas 1952 m. gimė ir augo Šilutėje. Prisimena, kad pasirinkęs krepšinį pateko į puikaus trenerio I.Žilinsko rankas, kuris ir užkrėtė noru tapti krepšinio treneriu. Todėl pasirinko studijas LVKKI.

„Man krepšinis – ne darbas, ne profesija, o gyvenimo būdas“, – sako G.Pancerovas.

Trenerio sportinio rengimo metodiką išmėgino jo auklėtiniai: olimpinių žaidynių prizininkas R.Vaišvila, pasaulio jaunimo čempionas V.Pridotkas, Europos jaunių čempionas M.Janulis, pasaulio ir Europos jaunimo krepšinio vicečempionai M.Mažeika ir M.Ruikis, Pasaulio vyrų krepšinio bronzos medalininkas T.Delninkaitis, krepšinio treneris R.Grigas.

S.Kairio ir R.Kuncaičio nepaminėjo

Vartydami net 280-ties puslapių knygą sporto gerbėjai nustebo, kad jos puslapiuose nerado nė užuominos apie du šilutiškius, irgi įnešusius didelį indėlį į šio žaidimo istoriją, – Steponą Kairį ir Robertą Kuncaitį. Todėl surinkome vieno iš knygos sudarytojų Mindaugo Balčiūno telefoną.

M.Balčiūnas sakė, jog taip „nuskriausta“ ne tik Šilutė – knygoje nepaminėta nemažai garsių ir kitų šalies miestų trenerių.

„Norėtųsi, žinoma, papasakoti apie visus garsius trenerius, bet kai sudėliojome medžiagą, supratome, jog to negalėsime padaryti dėl vietos stokos. Todėl konsultavomės su to krašto vadovais ir nutarėme šį kartą atkreipti dėmesį kaip tik mažiau žinomus, rečiau pastebimus trenerius, parodyti Lietuvai kuo daugiau šioje srityje dirbančių žmonių. Norime atiduoti duoklę tiems, apie kuriuos neretai nepelnytai nutylima, nors ir jie kasdien dirba sunkų darbą, išugdė daug garsių krepšinio meistrų.

Jūsų paminėti treneriai S.Kairys ir R.Kuncaitis išties yra labiau žinomi, sulaukia daugiau dėmesio nei tie, kuriuos mes pasirinkome savo knygai“, – sakė M.Balčiūnas.