Lapkričio 19-oji – tarptautinė vyrų diena, o visas mėnuo turi dar vieną pavadinimą „Movember“ ir laikomas vyrų sveikatos ir sąmoningumo mėnesiu. Šios iniciatyvos siekiai – propaguoti teigiamus vyriškumo pavyzdžius, atkreipti dėmesį į vyrų indėlį visuomenei, santuokoje, jų socialinę, emocinę, fizinę ir dvasinę sveikatą, vyrų diskriminaciją socialinėje, bendruomeninėje ir teisinėje sferose, gerinti lyčių tarpusavio santykius, sukurti pasaulį, kuriame žmonės galėtų jaustis saugūs, išpildyti turimą potencialą.
Terminas atsirado 2003 m. Australijoje, kai grupė draugų sugalvojo kartu užsiauginti ūsus („Mo“), kad atkreiptų visuomenės dėmesį į vyrų sveikatą. Tuomet buvo akcentuojamos tokios ligos kaip prostatos vėžys ir depresija. Vėliau iniciatyva peraugo į pasaulinį judėjimą. Nuo to laiko „Movember“ kampanija finansiškai prisidėjo prie daugybės projektų, susijusių su vyrų sveikata ir tapo vyriško solidarumo bei sąmoningumo simboliu.
Gyvenimas gerėja, bet tema apie fiziologinę bei psichologinę vyrų savijautą įstrigusi praeituose amžiuose. Vyrai visais laikais buvo mokomi išlikti stipriais, nepasiduoti emocijoms, kovoti su sunkumais net per skausmą. Jie neturėjo laiko sirgti, nes reikėjo dirbti, kariauti, gintis, medžioti, statyti namus.
Laikai pasikeitė, bet šablonai liko: negalima išskysti, pripažinti, jog jautiesi prastai, nes pasirodysi esąs silpnas. Tokie įsitikinimai skatina vyrus vengti skirti dėmesį savo sveikatai. Jie retai lankosi pas gydytojus, nenori atlikti tyrimų, o skausmus bando prakentėti. Tai neleidžia laiku pastebėti ligų. Reikalai su emocine sveikata dar prastesni, daugumai emocijos – kažkas nevyriško, į tai neverta gilintis.
Vyrai dažnai patys save įspraudžia į kampą, nenorėdami pasirodyti silpni, nors tai atima jėgas, gyvenimo džiaugsmą. Nesveikuojantis, depresuojantis vyras ima laikyti save nevykėliu, o vidines būsenas slopina svaigalais. Rezultatas – Lietuvoje vidutinė vyrų ir moterų gyvenimo trukmė skiriasi dešimtmečiu, vyrai nusižudo 4 kartus dažniau.
Klaipėdos pagalbos vyrams centro direktorius, vyrų linijos „Nelik vienas“ vadovas Darius Docius sako, kad reikia skatinti vyrus neužsidaryti vienumoje, nenumoti ranka į prastą savijautą. Ūsų auginimas nieko nepakeis, bet tai „Movember“ judėjimo simbolis, primenantis vyrams, kad kiekvienas jų svarbus, kad verta ieškoti pagalbos. Lapkritį įvairiose šalyse vyksta renginiai, kuriuose dėmesys skiriamas vyrų savižudybių prevencijai, fizinės ir psichinės gerovės skatinimui, sprendžiant tokias problemas kaip prostatos, sėklidžių vėžys, psichinė sveikata.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą