Kodėl moterų pamėgti aukštakulniai tampa jų pėdų priešu?

aukstakulniai copyAr aukštakulniai bateliai ir sveikos pėdos yra nesuderinami? Kokią įtaką mūsų pėdoms turi judėjimo stoka?
Į šiuos ir kitus daugeliui rūpimus klausimus apie pėdų grožį ir jų sveikatą atsako “Northway” medicinos centro gydytojas ortopedas – traumatologas Aleksas MAKULAVIČIUS.

 – Kas nulemia pėdų deformacijas?

– Deformacijų priežastys gali būti įgimtos ir įgytos. Įgimtas priežastis lemia mūsų genetika – tam tikrą pėdų formą mes atsinešame gimdami.
Įgytos priežastys gali veikti visą gyvenimą ir lemti tam tikrų deformacijų atsiradimą arba esamų progresavimą. Tačiau įgytos priežastys gali būti valdomos.

Jos priklauso nuo mūsų dėvimos avalynės, gyvenimo būdo, darbo pobūdžio, nes visa tai veikia mūsų sąnarius ir raumenyną, kuris yra vienas iš svarbiausių stabilizuojančių veiksnių pėdoje. Pėdos deformuotis gali ir dėl įvairių neurologinių ar sisteminių sąnarių ligų, dėl patirtų traumų.

– Ar aukštakulniai bateliai, be kurių daugelis moterų neįsivaizduoja savo gyvenimo, iš tiesų kelia didžiausią pavojų pėdoms?

– Moterys visais laikais norėjo atrodyti gražiai ir sudėtinga reikalauti, kad taip nebūtų. Tačiau iš tiesų ilgai dėvimi aukštakulniai bateliai kelia pavojų pėdoms, todėl būtina tai žinoti ir suprasti. Be abejo, ypatingomis progomis galima pasipuošti aukštakulniais.

Ir man pačiam yra gražu, kai moterys dėvi dailius batelius, su kuriais jos atrodo ne tik aukštesnės, bet ir labiau pasitempusios. Bet labai svarbu išlaikyti tam tikrą balansą ir stengtis, kad tokia avalynė nebūtų avima ilgą laiką, ypač kai tai nėra būtina.

– Kokią įtaką pėdų deformacijai daro nejudrus gyvenimo būdas?

– Didžiausias pavojus yra tai, kad žmonės, ilgą laiką sėdėdami biuruose, prie automobilio vairo ar namuose prie televizoriaus, sudaro sąlygas tam tikrų raumenų tonuso disbalansui. Kai kojos ilgai būna sulenktos, vienų raumenų tonusas didėja, o kitų yra mažesnis.

Dėl to vaikštant, keičiant padėtį iš sėdimos į stovimą, atsiranda tam tikra perkrova, kuri per ilgus metus, žingsnis po žingsnio, veikia mūsų pėdos sąnarius ir sudaro palankias sąlygas tam tikroms deformacijoms atsirasti ir progresuoti.

Jei žmogus ilgai sėdi, blauzdos raumenynas, nulemiantis pėdos atsispyrimą, trumpėja ir praranda elastiškumą. Esant ištiestoms kojoms, tai yra vaikštant, “užrakinamas” čiurnos sąnarys – jis praranda tam tikrą dalį judrumo, ypač nukenčia sąnarių ištiesimo funkcija ir pėdos galimybė amortizuoti.

Tas judesių praradimas neišvengiamai nulemia perkrovą pėdos sąnariuose. O atsiradusi perkrova sudaro sąlygas pėdos sąnarių kremzlinių paviršių pokyčams, kurie lemia sąnarių susidevėjimą (artrozę) ir dėl to atsirandančius skausmus.

– Tad ar galima teigti, kad pėdų skausmai atsiranda dėl judėjimo stokos?

– Žmogus, kaip ir bet kuris gyvūnas, yra sutvertas judėti. Fizinis aktyvumas yra viena pagrindinių kokybiško gyvenimo sąlygų. Protingas subalansuotas judėjimas yra ir sąnarių ligų prevencija. Tačiau sąnariai neturi gauti nepagrįstai didelio krūvio.

Galima teigti, kad didžiausios problemos kyla dėl disbalanso tarp nepastovaus judėjimo ir klaidingai stimuliuojamos raumenų jėgos, netaisyklingai sportuojant. Dauguma sportuojančiųjų nukenčia ir dėl raumenų tempimo pratimų stokos.

Šiais laikais daugelis žmonių, dirbantys biure ir didžiąją dalį darbo savaitės praleidžiantys sėdėdami, savaitgalį mėgsta intensyviai sportuoti. Taigi visą savaitę jų raumenų sistema yra poilsio režime. Po to staiga jie labai apkraunami.

Raumenų struktūros, kurios nėra įpratusios prie didelių krūvių, gali stipriai nukentėti. Atsiranda nuospaudų didžiausio apkrovimo zonose, tam tikrų nežymių deformacijų, o jeigu tam tikrų įgimtų subtilių deformacijų jau turima, jos gali pradėti progresuoti.

– Taigi norint išsaugoti sveikas pėdas svarbu judėti reguliariai?

– Reguliarus judėjimas labai svarbus. Taip pat svarbu atsiradus tam tikriems perkrovos reiškiniams laiku susirūpinti ir kreiptis į ortopedą – traumatologą, kuris gali pastebėti ir įvertinti net nežymias deformacijas, rekomenduoti tempimo pratimus, specialias raumenų ar sąnarių mankštas, padėti pritaikyti reikiamas ortopedines priemones ir taip padėti užkirsti kelią sąnarių ligų ir deformacijų atsiradimui ir progresavimui.

Todėl labai svarbu kreiptis į kompetentingą pėdos ligų gydytoją – ortopedą – traumatologą, kol čiurnos ir pėdos deformacijos nėra ryškios, o sąnariai negrįžtamai sudėvėti.

Didžiausia blogybė yra tuomet, kai dėl tam tikrų ilgalaikių negydytų deformacijų ir netaisyklingo pėdos sąnarių apkrovimo jie galutinai sudėvimi ir sugriūva. Tuomet galimybės kokybiškai padėti yra ribotos ir tenka stabilizuoti pakenktus sąnarius.