Kodėl penktadienis trylikta laikoma nesėkminga diena?

pilnatisJei tryliktą mėnesio dieną pasitaikantis penktadienis yra nesėkminga diena, tai 2012-ieji yra neįprastai nesėkmingi metai. Šis su trylikta mėnesio diena sutampantis penktadienis yra vienas iš trijų (kiti bus balandį ir liepą), kuriuos skirta „ištverti” šiemet. Tiek daug šitokių penktadienių pasitaiko tik kartą per 11 metų, „LiveScience” cituoja „Yahoo”.

Tai didžiausias skaičius, kuris gali pasitaikyti per vienerius kalendorinius metus.

Sąsąjų tarp tryliktąją dieną pasitaikančio penktadienio ir nelaimių kilmė nėra konkreti. Ją galima aiškinti bibliniais motyvais (tryliktas asmuo prie stalo per Paskutinę vakarienę išdavė Jėzų). Viduramžiais tiek penktadienis, tiek tryliktoji mėnesio diena buvo laikomi prastomis dienomis

Štai penki „LiveScience” mėgstamiausi faktai apie penktadienį, tryliktąją dieną:

1. Šios dienos baimė vadinama paraskavedekatriafobija arba frigatriskaidekafobija. Triskaidekafobija yra skaičiaus 13 baimė.

2. Daugelis ligoninių neturi palatos, pažymėtos 13 numeriu, o kai kuriuose oro uostų terminaluose nėra tryliktų vartų.

3. JAV prezidentas Franklinas Roosveltas nekeliavo tryliktąją bet kurio mėnesio dieną ir pavalgyti niekada nekviesdavo 13 svečių. Napoleonas ir kitas JAV vadovas Herbertas Hooveris taip pat kentė nuo triskaidekafobijos.

4. Markas Twainas sykį buvo tryliktas svečias, pakviestas pietų. Draugas perspėjo, jog jis neturėtų eiti. „Tai buvo nesėkmė, – vėliau šiam draugui sakė M. Twainas. – Jie turėjo maisto tik dvylikai.” Prietaringieji šeimininkai Paryžiuje gali nusamdyti profesionalą keturioliktą svečią.

5. Skaičius 13, anot numerologų, kenčia dėl savo pozicijos, kaip einantis po skaičiaus 12, kuris reiškia 12 metų mėnesių, 12 Zodiako ženklų, 12 Olimpo dievų, 12 Heraklio žygdarbių, 12 apaštalų, 12 kiaušinių tuzine.

Tikėjimas, kad skaičiai yra susiję su gyvenimo įvykiais ir fiziniais dalykais – numerologija – turi ilgą istoriją.

„Ją gali atsekti nuo pat Pitagoro pasekėjų, kurių principas buvo visatą išreikšti „vien skaičiais”, – sako astrofizikas Mario Livio. Jis priduria, kad graikų matematiko sekėjai dėliojo įvairiausius skaičių derinius, kad paaiškintų viską aplink.

Moderniaisiais laikais numerologija tapo laikoma nebe mokslu, o labiau panašia į astrologines prognozes, tvirtina mokslininkai.

„Žmones pasąmoningai traukia tam tikri skaičiai, nes jie žino, kad jiems reikia patirčių, savybių ar pamokų, siejamų su šiais skaičiais”, – teigia numerologė Sonia Ducie. Anot jos, numerologija gali padėti susigaudyti gyvenime nustačius, kurio skaičiaus cikle žmogus yra.

Matematikai atmeta numerologiją, nurodydami mokslinės naudos trūkumą.

„Aš visiškai tam nepritariu”, – nurodė M. Livio, paprašytas pakomentuoti komercinės numerologijos populiarumą. Pasak jo, tarp skaičių visuomet galima rasti atsitiktinių ryšių, jei tik noriai ieškosi.

Pilnatis veikia psichiką ir kopūstus

Negana to, kad šiandien penktadienis ir dar 13 d., šiandien ir pilnatis. Svetainė day.lt sako, kad ši mėnulio fazė turi didžiausią įtaką žmogaus psichikai ir sveikatai. Šiuo metu žmonės dažniausiai būna neramūs, agresyvūs.

Šiuo metu užfiksuojama daugiausia savižudybių, nusikaltimų. Neveltui liaudis tikėjo, kad per pilnatį žmonės virsta vilkais, suaktyvėja vampyrai. Patariame vengti itin aktyvių seksualinių santykių, nes galima prarasti daug energijos.

Netinkamas metas persodinti augalus, skiepyti medžius, nes jie sunkiai prigyja. Netinkamas laikas chirurginėms operacijoms, nes sunkiau gyja žaizdos. Patariama šiuo metu laikytis dietos.

Kai kas mano, kad per pilnatį plaukų galiukuose susikaupia neigiama energija, tad juos šiuo metu naudinga pakirpti, tačiau ši teorija nepagrįsta.

Šiuo metu nepatartina raugti kopūstus – jie bus minkšti ir rūgštūs.