Kodėl reikia saugoti akis nuo tiesioginių saulės spindulių?

happy summerSaulės šviesa yra gyvybės šaltinis Žemėje, tačiau ji gali padaryti ir daug žalos. Saulės spindulių keliamas pavojus slypi ultravioletiniuose (UV) spinduliuose.

Nors UV spinduliai yra sudedamoji saulės spindulių dalis, tačiau šiuos spindulius taip pat skleidžia ir dirbtiniai šaltiniai, pavyzdžiui, suvirinimo aparatai ar soliariumo lempos.

Kaip UV spinduliai veikia mūsų akis?

Tyrimai atskleidė, kad nepriklausomai nuo laiko, praleisto tiesioginėje saulės šviesoje (ar UV spinduliuose, sklindančiuose iš dirbtinių šaltinių), gali padidėti tikimybė susirgti įvairiomis akių ligomis. Katarakta (lęšiuko drumstumas), fotokeratitas (ragenos uždegimas), junginės išauga ant ragenos (audinio išaugos ant akių obuolių), geltonosios dėmės degeneracija ir vokų odos vėžys – tai tik keletas iš ligų.

Nors katarakta, senatvinė geltonosios dėmės degeneracija ir akių vėžys vystosi iš lėto ir dažniausiai užtrunka ne vienerius metus, kol liga išryškėja, tačiau laikas, kurį praleidžiame saulėkaitoje be akių apsaugos, padidina šių ligų tikimybę.  Netiesioginė saulės šviesa taip pat gali padaryti labai daug žalos kaip ir tiesioginiai spinduliai: UV spinduliai, atsispindėję nuo sniego, akimirksniu gali sukelti vadinamąjį „sniego aklumą“.

Žmonės, daug laiko praleidžiantys vidurdienio saulėkaitoje ar vietose, kur UV spinduliai ypatingai intensyvūs – pavyzdžiui, prie vandens telkinių (ežero ar jūros) ar kalnuose – priklauso akių ligų rizikos grupėms.

Kita rizikos grupė susirgti minėtomis ligomis yra vaikai ir paaugliai – jie paprastai praleidžia daugiau laiko atvirame ore, saulėkaitoje nei suaugusieji.

Kadangi nežinoma, koks tiksliai saulės spindulių kiekis kenksmingas akims, kai tik būnate lauke, rekomenduojama nešioti saulės akinius su kokybiška apsauga nuo UV spindulių.20pcs-lot-2014-Star-Style-Sunglasses-Women-Luxury-Fashion-Summer-Sun-Glasses-Women-s-Vintage-Sunglass

Akių klinika LIREMA pataria, kaip apsaugoti akis nuo kenksmingų saulės spindulių.

* Niekada nežiūrėkite tiesiai į saulę.

* Tiesioginiai saulės spinduliai kenkia akims visus metus.

* Akims pavojinga ne tik vasaros saulė. Taigi leisdami laiką pajūryje, kalnuose ar mėgaudamiesi saulėta žiemos diena būtinai dėvėkite nuo UV spindulių saugančius akinius ir skrybėles.

* Debesys negali apsaugoti nuo UV spindulių. Kenksmingi spinduliai lengvai įveikia miglą ir ploną debesų sluoksnį.

* Ne visi receptiniai akiniai (nešiojami turint regos sutrikimus) gali apsaugoti jūsų akių nuo UV spindulių daromos žalos. Tiesa, kai kurie specialūs skaidraus plastiko lęšiai suteikia apsaugą nuo kenksmingų UV spindulių. Priešingu atveju, derėtų nešioti papildomus tamsintus lęšius ant akinių.

* Atkreipkite dėmesį, kad ne visi saulės akiniai blokuoja 100 procentų UV spindulių. Jei norite įsitikinti, ar jūsų saulės akiniai suteikia tinkamą UV apsaugą, nuneškite juos patikrinti savo oftalmologui arba optikos gydytojui. Akių priežiūros specialistai paprastai turi spektrofotometrą, kuriuo galima pamatuoti, kiek šviesos ir UV spindulių blokuoja akinių lęšiai.

* Būtinai apsilankykite pas oftalmologą ne rečiau nei kartą į dvejus metus ir pasitikrinkite akis.

Kaip išsirinkti saulės akinius?

Geriausiai nuo saulės Lietuvos gyventojus apsaugo pilkos, žalios, rudos spalvos lęšiai. Jie nebūtinai turi būti juodi, kad tinkamai apsaugotų, tai gali padaryti ir permatomi, vos pilkšvi lęšiai.

Pilkos spalvos lęšiai perteikia natūraliausią spalvų vaizdą, o žalsvi rekomenduojami žmonėms, turintiems regėjimo problemų, pavyzdžiui, kataraktą. Ruda spalva pašviesina vaizdą, maloniai nuteikia.

Iš 5 akinių nuo saulės kategorijų (nuo 0 iki 4) lietuviams rekomenduojama 3-ioji.

Nors ir paprasti akiniai tinkamai saugo nuo kenksmingų spindulių, dažnai vairuojantiems, žvejojantiems ar besimėgaujantiems vandens pramogomis rekomenduojami poliarizuoti, arba antirefleksiniai akiniai, kurie pašalina blizgesį, paryškina vaizdą.

Akinius nuo saulės būtina nešioti ir vaikams, nes jų akys itin jautriai reaguoja į kenksmingus spindulius. Moterys raginamos nešioti akinius nuo saulės, kad išvengtų raukšlių aplink akis.

Sertifikuotų akinių lęšių filtro kategorijos ir rėmelio numerio reikia ieškoti išilgai vidinės akinių kojelės.