Kokią naudą teikia haloterapija?

Šaltasis sezonas dažnai tampa išbandymu tiek fizinei, tiek psichinei sveikatai.  Sveikatai naudingų atpalaiduojančių patirčių nebūtina ieškoti toli – tam itin tinka haloterapija, kurios metu žmogus kvėpuoja druskos prisotintu oru. Apie jos naudą pasakoja Kauno „InMedica“ klinikos šeimos gydytoja Daiva Sakavičienė. Haloterapija – tai reabilitacijos metodas, kurį taikant atkuriamas natūralių druskos urvų mikroklimatas, imituojančioje kontroliuojamoje oro terpėje. Šiai procedūrai naudojamas sausu natrio chlorido aerozoliu prisotintas oras, kurio tam tikra koncentracija pasiskirsto aplinkoje.

Kuo naudinga?

Druskų kambario sienos būna padengtos iš druskų kasyklų atvežtais kristalų sluoksniais, užtikrinančiais aseptines savybes ir saugančiais nuo drėgmės. Viskas, ką reikia padaryti pacientams, nusprendusiems išbandyti haloterapiją – patogiai įsitaisyti krėsle ir kvėpuoti druskomis bei jodu prisotintu oru.

Patalpos oras pirmiausia išvalomas nuo dulkių, alergenų, drėgmės ir sušildomas iki 18–22°C, tuomet sudrėkinamas iki 50–60 proc. ir paleidžiamas į kambarį, kuriame yra pacientas. Ši procedūra trunka nuo 30 iki 60 min., o siekiant efektyvių rezultatų, ji kartojama 10–20 kartų.

Druskos dalelės turi tiesioginę įtaką žmogaus organizmo procesams – pasižymi uždegimą slopinančiu, bronchus atpalaiduojančiu, gleives skystinančiu poveikiu bei saugo kvėpavimo takus nuo infekcijų. Buvimas tokioje aplinkoje teigiamai veikia bendrą savijautą, o gydymo metu vyksta naudingi imuninės sistemos pokyčiai, organizmas geriau priešinasi bakterinėms ir virusinėms infekcijoms bei sustiprina atsparumą neigiamiems aplinkos veiksniams.

Padeda apsisaugoti nuo ligų

Dažniausiai haloterapija taikoma gydant lėtines kvėpavimo takų ligas: bronchinę astmą, bronchoektazinę ligą, sinusitą, faringitą ar laringitą. Procedūra itin veiksminga gydant odos problemas: žvynelinę, atopinį dermatitą, riebiąją seborėją, aknę, pleiskanojimą, brendimo spuogus bei skatina odos regeneraciją. Šie seansai naudingi ir prasidėjus alergijai dėl buitinių, pramoninių dirgiklių bei padidėjus jautrumui tam tikroms cheminėms medžiagoms.

Ši procedūra skirta ne tik gydymui, bet ir ligų profilaktikai: padeda nuraminti nervų sistemą, stiprinti organizmo atsparumą, tinka skydliaukės ligų profilaktikai, nes druskingoje aplinkoje gausu jodo.

„Viena iš skydliaukės patologijų priežasčių yra jodo trūkumas – nedidelis deficitas gali lemti greitesnį nuovargį, didesnį jautrumą ar nervingumą. Kai šio elemento stygius žymus, vystosi skydliaukės padidėjimas, hipotireozė, gali atsirasti intelekto ir raidos sutrikimai bei padidėja skydliaukės vėžio rizika“, – sako D. Sakavičienė. Sergant hipertiroidizmu dėl haloterapijos procedūrų reikėtų pasitarti su gydytoju.

Dar viena druskų terapijos naudinga – ji gali būti naudojama ir poilsiui: haloterapija mažina stresą, psichologinę įtampą bei lėtinio nuovargio sindromą. Procedūros itin naudingos tiems, kuriuos vargina vegetaciniai sutrikimai, pavyzdžiui, blogas miegas, apetito stoka ar nervingumas.

Ar tinka visiems?

Nors ši procedūra pasižymi daugybe naudingų savybių, nereikėtų manyti, jog tai universali priemonė nuo visų ligų. Ją protinga naudoti kaip gydymo priemonių komplekso dalį, prieš tai pasitarus su specialistu.

Didelis procedūros privalumas – ji lengvai pritaikoma gydant vaikų ligas. Mažiesiems seansas trunka apie 30 minučių, suaugusiesiems – 45 minutes. Kad vaikai nenuobodžiautų, paprastai jiems rodomi animaciniai filmukai.

Visgi tam tikrais atvejais pacientai neturėtų lankytis druskų kambariuose, pavyzdžiui, kai sergama infekcine liga ūmiu jos periodu – karščiuojant, kosint ar esant virusinei slogai. Taip pat įvertinti savo galimybes reikėtų žmonėms, turintiems didelę uždarų erdvių baimę. Susilaikyti vertėtų ir sergantiems lėtinėmis inkstų ligomis, ar tiems, kuriuos vargina kraujavimas iš plaučių, sunkus širdies ar kvėpavimo nepakankamumas, taip pat nėštumo metu moterims vertėtų pasitarti su gydytoju.

Prieš apsilankant druskų kambariuose nereikalingas joks specialus pasiruošimas, todėl mėgautis procedūra galima kad ir vakarais baigus darbus. Tiesa, drabužiai turėtų būti patogūs ir iš natūralių audinių.

BNS inf.