Kokias knygas rinktis pagal charakterio tipą?

Literatūra yra labai platus meno laukas, kuriame egzistuoja daugybė skirtingų žanrų, stilių ir tematikų knygų – kiekvienas žmogus gali atrasti kažką, kas jam patiks ir bus artima.

Jeigu manote, kad nemėgstate literatūros ir knygų, galbūt dar neatradote sau tinkamo žanro ir srities? Visi žmonės yra labai skirtingi, skiriasi jų charakteriai, asmeninės savybės. Gali būti, kad tiems, kurie dievina fantastiką, visai ne prie širdies bus savipagalbos knygos, o tie, kurie mėgsta poeziją, nesirinks prieš miegą skaityti įtemptų trilerių ar detektyvų.

Dėl to nereikėtų kaltinti „neišlavinto“ skonio ar siauro domėjimosi lauko, atsakymas gali būti paprastas – žmogaus temperamentas. Į temperamentus žmones suskirstė dar 5 amžiuje Senovės Graikijoje gyvenęs Hipokratas. Pasak jo, žmogaus charakterį nulemia skysčių proporcija žmogaus organizme. Išskirti šie tipai: sangvinikas (gr. Sanguis, „kraujas“), melancholikas (gr. Melas chole, „juodoji tulžis“), cholerikas (gr. Chole, „tulžis“), flegmatikas (gr. Flegma, „gleivės“). Vėliau paaiškėjo, kad organizmo skysčiai žmogaus būdui įtakos neturi, tačiau temperamentų pavadinimai išliko tokie patys. Pagal tai, kokiam tipui priklausote, galite rinktis literatūrą ir galbūt atrasite tai, kas labai patiks, nors iki šiol galvojote, kad skaityti nemėgstate.

Sangvininkams – veiksmo kupina literatūra

Šio charakterio tipo žmonės pasižymi energingumu, spontaniškumu, jausmingumu, jie dažniausiai pirma pasako, o tik paskui pagalvoja. Sangvininkai mėgsta bendrauti su kitais žmonėmis, juokauti, tačiau jiems sunku sukaupti dėmesį, dažnai visur vėluoja ir užmiršta susitikimus. Tokiems žmonėms tikrai bus sunku įsiūlyti skaityti poeziją ar vaga.lt/psichologines-knygos, kurioms reikės didesnės koncentracijos.

Šio temperamento atstovams reikia dinamiškų knygų, kuriose veiksmas ir herojai yra greitai besikeičiantys, o istorijos visada turi intriguojančią atomazgą. Tik tokie kūriniai gali prikaustyti sangvininkų dėmesį ilgam. Pavyzdžiui, gyvenimo istorijų ir dramų romanai, biografinės knygos, fantastika. Draminiai romanai patrauks įdomia istorija, konfliktais ir santykių problemomis, sprendžiamomis tarp veikėjų. Biografijų veikėjai – ryškios ir įdomios asmenybės, niekas dažniausiai nerašo knygų apie nuobodžius gyvenimus. Fantastikos pasaulis sangvininkus gali sužavėti savo išmone ir neaprėpiamomis vaizduotės galimybėmis.

Melancholikams – knygos, reikalaujančios susikaupimo

Melancholikai – itin jautrūs žmonės, dažnai nemėgstantys didelių kompanijų ir susibūrimų, greitai susierzinantys. Jie pedantiški ir mėgsta laikytis savo plano, kitiems yra reiklūs ir įtarūs. Sunku įsivaizduoti melancholiką, kuriam patinka meilės romanai arba detektyviniai trileriai. Didelis jautrumas, nors ir gali kelti sunkumų kasdienybėje, šiems žmonėms suteikia galimybę geriau įsijausti į tekstą, leistis į gilesnę savirefleksiją.

Geriausiai melancholikams tinka klasikinė, laiko patikrinta literatūra, poezija ir psichologinės knygos. Klasikinė literatūra yra „lėtesnė“, reikalaujanti daugiau susikaupimo, dažnai ir didesnės apimties. Pavyzdžiui, rusų romanistų F. Dostojevskio, L. Tolstojaus, I. Turgenevo, B. Pasternako ir kitų autorių tekstai. Prancūzų tradicija taip pat turtinga ir papildo klasikinės literatūros fondą – G. Floberas, A. Kamiu, V. Hugo, M. Prustas ir daugybė kitų puikių autorių. Būtent dėl įgimto jautrumo melancholikai gebės geriau suprasti poetinius tekstus, kuriuose itin svarbus kalbos jausmas, abstrakčių idėjų interpretavimas.

Kalbant ne apie grožinę literatūrą, psichologinės knygos šio temperamento žmonėms taip pat gali būti įdomios ir naudingos. Jiems bus įdomu reflektuoti savo jausmus ir patirtis, santykį su aplinka, analizuoti savo ir kitų elgesį. Tai padeda padaryti literatūra apie žmonių psichologiją, jausmus ir jų suvokimą, bendravimą, konfliktų sprendimą ir pan.

Cholerikams – teorija, kurią galima paversti praktika

Šio temperamento žmonės yra tikri degtukai – jie judrūs, aktyvūs, lengvai pasiduoda emocijoms, tačiau greitai iš jų ir išeina. Jiems būdingas polinkis į vadovavimą, nes yra ryžtingi, siekiantys užsibrėžtų tikslų, visada įsitikinę, kad yra teisūs. Tokio tipo žmonės tikrai nesidžiaugs skaitydami ilgus, meditatyvius romanus ar klasikinės poezijos knygas, jiems aktualesnės praktikoje pritaikomos negrožinės knygos arba įtempta grožinė literatūra, pavyzdžiui, trileriai.

Dėl polinkio į vadovavimą ir ryžtingumo, cholerikams verta pasirinkti knygas apie lyderystę, vadovavimą, savo finansų valdymą. Taip pat jiems gali būti įdomi populiarioji psichologija, apimanti savo įpročių keitimo ir ugdymo, motyvacijos temas. Trileriai ar detektyvai tokio temperamento žmonėms bus puikus pasirinkimas iš grožinės literatūros lentynos. Įtempto siužeto, pilni mistikos ir paslapčių kūriniai prikaustys dėmesį, o greitai besikeičiantys įvykiai neleis nuobodžiauti.

Flegmatikų negąsdina „sausa“ literatūra

Flegmatiško tipo žmonės yra pastovūs, uždari, lėti, nereiškia savo emocijų. Nors gyvenime didelio entuziazmo nerodo, pradėję darbą visada jį pabaigia ir yra ištvermingi. Tokio tipo žmonėms neatrodo patrauklus nei aktyvus laisvalaikis, nei itin dinamiška literatūra. Jiems, panašiai kaip ir melancholikams, gali būti įdomi negrožinė, teorinė literatūra arba istorinės knygos.

Flegmatikų visai neišgąsdins literatūra, kuri daug kam gali pasirodyto nuobodi. Tai – teoriniai, filosofiniai veikalai, socialinės studijos, nagrinėjančios visuomenėje vykstančius procesus. Pavyzdžiui, filosofijos pradininkų Aristotelio ir Platono knygos, modernioji filosofija, prasidėjusi nuo prancūzų mąstytojo Renė Dekarto ir pan. O pailsėti nuo teorinės literatūros flegmatikams padės istoriniai romanai, kuriuose įvairūs istoriniai įvykiai ir epochos pateikiami iš daug platesnės perspektyvos nei istorijos vadovėliuose.