Kokie žaislai tinkamiausi kūdikiui

Per pirmuosius savo gyvenimo metus kūdikis atlieka didelį darbą - auga.

Kūdikio fiziologinei raidai būdingi tam tikri amžiaus tarpsniai. Svarbu išmanyti vaiko raidą ir tinkamai pasirinkti ir naudoti visas reikiamas ir šiais laikais nesunkiai įsigyjamas priemones, padėsiančias kūdikiui sparčiai vystytis. Žaislų parinkimas kūdikiui yra vienas iš svarbių aspektų jo raidos etapuose. Taigi–kokie žaislai tinkamiausi kūdikiams?

Be abejonės, visiems kūdikiško amžiaus tarpsniams skirti žaislai privalo būti pagaminti iš saugių ir ekologiškų medžiagų ir būti saugiai naudojami. Specialistai įspėja, kad kai kuriuose žaisliukuose gali būti sunkiųjų metalų arba ftalatų– vienų iš pagrindinių minkštųjų plastikinių daiktų komponentų, minkštinančių plastiką ir nepatartinų naudoti žaislų sudėtyje. Svarbu skaityti žaislų etiketes, kuriose yra pažymima daikto cheminė sudėtis ir patariama, kokio amžiaus kūdikiams arba vaikams žaislai tinkami.

Pirmieji žaislai bus naudojami kūdikiui maudantis arba gulint ir stebint aplinką. Jau vieno mėnesio kūdikis pradeda stebėti žmogaus veidą ir daiktus. Geriausiai tokie maži kūdikiai žiūri į raudonos spalvos daiktą, geriau nei į geltoną, mėlyną ar žalią. Maudymosi metu puikiausiai tinka jūros gyvūnėlių rinkiniai, laiveliai, delfinai, žuvytės, ančiukai, tapsiantys kūdikiui puikiais maudynių draugais. Aplinkos stebėjimui, formų spalvų suvokimui tinkantys žaisliukai yra ne mažiau reikalingi. Virš lovelės, vežimėlio ar lopšio pakabinamų žaislų įvairovė leidžia parinkti stebėjimo objektus, kurie užims, džiugins ir lavins mažylį. Tam tinkami pakabinami muzikiniai žaislai, mini karuselės vežimėliui, minkštieji žaislai, interaktyvios figūrėlės, minkšti pakabinami kamuoliukai ir knygelės. Vėliau, kūdikio motorikai vystantis ir daikto suėmimo funkcijoms gerėjant, būna parenkami žaisliukai, kuriuos kūdikis lies ir ims į rankytes: minkšti barškučiai, ant riešo prisegami barškučiai, pliušiniai (veliūriniai) kubai ir kamuoliukai, emociniai veideliai, linguoliukai–bokšteliai, cypiantys gyvūnėliai. Kramtukai yra labai kūdikių mėgstami, jie švelniai masažuoja vaikelio dantenas, tačiau ypač svarbu, kad kramtukai būtų pagaminti iš ekologiškų nekenksmingų medžiagų.

Maždaug nuo trijų mėnesių kūdikiai pradeda tiesti rankas žaislo link, „griebia” žaisliuką visų kūnu. Žaisliukus reikėtų rodyti arba kabinti maždaug 25-30 cm nuo kūdikio veido. 4-5 mėnesių kūdikiams jau atsiranda koordinacija burna–ranka, kiek vėliau akis–ranka ir žaislas tikslingai paimamas. Svarbu, kad žaislas būtų be aštrių ir išbyrančių detalių. Kūdikiai nuo šešių iki devynių mėnesių jau aktyviai žaidžia su žaislais: griebia juos, aktyviai perdeda iš vienos rankos į kitą, mėto, stebi krentančius daiktus. Taigi, šiame etape reikalingi tokie žaislai, kurie gerai paimami į rankytes, gali būti mėtomi ir daužomi: dėžutės su pažinimo kaladėlėmis, žaisliniai puodai, būgneliai ir pan. Iki dešimties mėnesių amžiaus kūdikiai mokosi imti mažus daikčiukus ir juos dėlioti. Tai labai padeda kūdikio rankelių motorikos lavinimui ir elementarių daiktelių(didelių sagų, kaštonų, akmenėlių, razinų) dėliojimas yra labai geras žaidybinis užsiėmimas, tačiau negalima palikti kūdikio taip žaisti vieno. Nuo dešimties mėnesių kūdikiui prireiks jau kitokių žaislų ir net žaidimui tinkamų namų apyvokos daiktų: stumdomi ant ratukų žaislai, įvairūs indeliai bei puodeliai su dangteliais, kuriuos mažylis daugybę kartų nuims ir vėl uždės. Šiame tarpsnyje tiktų net knygutės „plaunamais” lapais, mokomasi vartyti puslapius ir stebėti spalvas, figūrėles, piešinėlius.

Maždaug nuo vienerių metų kūdikiai pradeda mokytis ridenti kamuoliuką ir tinka žaislai, kurie suteikia progą lavinti lietimo įgūdžius. Lėlytės, meškučiai, kiti minkšti žaislai taip pat pradeda praversti, nes kūdikiai išmoksta juos glausti, glostyti ir taip reikšti savo emocijas.

Taigi, pirmųjų gyvenimo metų žaislai mažyliui yra susiję su judesio lavinimu-beldimu, paėmimu, kratymu, lietimu, spaudymu ir stumdymu.