Dažnai tarp pagrindinių valgymų praalkstame ir užsimanome ko nors saldaus, tad užuot pasirinkę ledų porciją, šokoladinį saldainį ar pyragaitį, suvalgykime saldesnį vaisių. Pasak E. Gavelienės, kartais užkandis suprantamas kaip „pakramstukas“, atsiradęs po ranka ir valgomas kažką veikiant, pavyzdžiui, žiūrint filmą.
„Užkandžius turėtume traktuoti kaip vieną iš dienos valgymų, dažniausiai tai priešpiečiai ar pavakariai. Jie patenka į dienos kalorijų normą, todėl svarbu pasirinkti sveikatai palankius užkandžius, kuriuose yra mažai cukraus, riebalų ar druskos. Taip jie neiškreips dienos kalorijų normos ir praturtins dienos racioną naudingomis maistinėmis medžiagomis, pavyzdžiui, skaidulomis ar baltymais“, – teigia E. Gavelienė.
Sveikatai palankūs užkandžiai yra daržovės, švieži ar džiovinti vaisiai, riešutai, jeigu jiems žmogus nealergiškas. Jie padeda jaustis sočiau ir suteikia organizmui reikalingos energijos, kurios pradeda trūkti antroje dienos pusėje. O saldumynų poreikį galime kontroliuoti, rinkdamiesi sveikesnes alternatyvas gaminiams su pridėtiniu cukrumi.
Bananai – maistingas vaisius, kuris turėtų atrasti vietą kiekvieno žmogaus mityboje. Juose nėra riebalų, tai – kompleksinių angliavandenių, ilgiau užtikrinančių energiją, šaltinis. Bananuose gausu vitamino C ir B6, vandenyje tirpių skaidulų, mineralų: magnio, mangano bei kalio, kuris svarbus širdies ir kraujagyslių veiklai ir kraujotakai palaikyti.
Bananų maistinė vertė priklauso ir nuo jų prinokimo laipsnio – žalesniuose daugiau skaidulų, o ruduoti pradėjusiuose – daugiau cukraus. „Sveikatai palankiausi bananai yra kiek žalsvos spalvos, ant savo žievės dar neturintys rudų taškelių. Tokių bananų glikeminis indeksas nėra aukštas, be to, juose yra medžiagos surfaktano, kuri svarbi žarnyno gleivinių vientisumui. Tuo tarpu pernokusius bananus, dėl didesnio glikeminio indekso, atsargiau turėtų vartoti tie žmonės, kuriems nuolat reikia stebėti cukraus kiekį kraujyje arba sergantys lėtinėmis inkstų ligomis“, – primena dietologė.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą