Kokliušas siaučia pasaulyje, bet Šilutės nepasiekė

Kokliusas 0Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro duomenimis, įvairiose pasaulio šalyse didėja sergamumas kokliušu, neišvengta ir vaikų mirčių.

Kaip ir kitose pasaulio valstybėse, Lietuvoje 2012 m. taip pat registruojamas padidėjęs sergamumas kokliušu – šios ligos atvejų per metus padaugėjo net 11 kartų.

Per vienuolika praėjusių metų mėnesių registruoti 148 kokliušo atvejai, kai tuo tarpu 2011 m. per tą patį laikotarpį registruota tik 13 atvejų.

Bet šilutiškių ši liga nekliudė. Klaipėdos visuomenės sveikatos centro Šilutės skyriaus duomenimis, 2012 metais mūsų rajone neužfiksuota nė vieno kokliušo atvejo.

Kokliušas labai pavojingas kūdikiams

Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centro Imunoprofilaktikos skyriaus visuomenės sveikatos specialistės Aušros Lileikytės duomenimis, pastaraisiais mėnesiais Lietuvoje susirgimų kokliušu skaičius mažėjo. Lapkričio mėnesį registruoti tik 3 kokliušo atvejai, spalį – 9 atvejai. Didžiausias atvejų skaičius registruotas liepą ir birželį (atitinkamai 23 ir 29 atvejai).

Kokliušas plinta oro lašeliniu keliu ir yra labai užkrečiamas. Iš pradžių susirgimas pasireiškia sloga, čiaudėjimu, neaukštu karščiavimu, lengvu kosuliu, vėliau gali atsirasti spazminio pobūdžio kosulys. Kūdikiai ir maži vaikai dažniausiai serga labai sunkiai, pamėlynuoja ir vemia. Iki trijų mėnesių amžiaus kūdikiai sudaro 85 proc. mirusiųjų nuo kokliušo.
Specialistai primena, kad šios ligos galima išvengti pasiskiepijus.

Afganistane mirė 12 vaikų

Nuo kokliušo gruodžio pabaigoje Afganistane mirė 12 vaikų, kurių amžius nuo 1 iki 5 metų. Sunkiai pasiekiamoje kalnuotoje šiaurės rytų Afganistano teritorijoje, Badachšano provincijoje, besiribojančioje su Tadžikija, šiuo metu kokliušu serga dar 350 vaikų. Teritorijoje paskelbta kokliušo epidemija. Efektyvios medicinos pagalbos teikimą čia apsunkina sudėtingas susisiekimas per kalnus bei sniego griūtys.

PSO (Pasaulio sveikatos organizacijos) duomenimis 2011 m. Afganistano skiepijimo nuo kokliušo apimtys tesiekė 66 proc., kai tuo tarpu tam, kad infekcija būtų sėkmingai valdoma PSO rekomenduoja pasiekti ir išlaikyti ne mažesnes nei 95 proc. vakcinacijos apimtis šalyje ir visose administracinėse teritorijose.

Skiepija nėščias moteris

Kokliušo infekcija vis dar neapleidžia ir Lietuvai geografiniu atžvilgiu artimesnės Didžiosios Britanijos, kur užregistruotas didžiausias sergamumas kokliušu per pastaruosius 20 metų. Šioje šalyje per vienuolika praėjusių metų mėnesių iš viso registruota per 8800 kokliušo atvejų.

2012 m. lapkritį registruota 1080 naujų kokliušo atvejų. Tai 520 atvejų mažiau nei tų pačių metų spalį. Tačiau medicinos ekspertai perspėja, kad kokliušas žiemos mėnesiais sukelia didesnį mirštamumą, o tai gali reikšti, kad iki šiol registruotas sergamumas dar nėra pasiekęs piko.

2012 m. Didžiojoje Britanijoje nuo kokliušo mirė 13 kūdikių iki 6 mėn. amžiaus, kurie buvo per jauni vakcinacijai. Šioje šalyje pradėta visuotinė nėščių moterų, besilaukiančių 28-38 savaites, vakcinacija. Taip siekiama apsaugoti jų gimsiančius kūdikius. Ši nėščiųjų skiepijimo programa vykdoma sėkmingai – paskiepyta apie 40 proc. nėščiųjų.

Nėščiųjų skiepijimo programa vykdoma ir JAV, kur iki 2012 m. lapkričio net 49 JAV valstijos, tarp jų ir Vašingtono apygarda, pranešė apie sergamumo kokliušo infekcija padidėjimą, palyginti su tuo pačiu laikotarpiu 2011 m. Iki 2012 m. gruodžio 8 dienos JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centre buvo registruota daugiau nei 39 tūkst. kokliušo atvejų bei registruota 16 su kokliušo infekcija susijusių mirčių. Dauguma mirusiųjų – jaunesni nei 3 mėnesių amžiaus kūdikiai.

Saugo skiepai

Pagal Lietuvos skiepų kalendorių vaikai nuo kokliušo skiepijami DTP vakcina, kurioje yra ir difterijos bei stabligės skiepai. Rekomenduojama skiepyti trijų, keturių su puse, šešių ir aštuoniolikos mėnesių vaikus.

Nors ir pasiskiepijus galima susirgti, tačiau liga praeina lengviau, be komplikacijų. Šiuo metu galvojama, kad reikėtų vakcinuoti ir vyresnius vaikus bei suaugusiuosius.

Bendravę su ligoniu ir nesirgę kokliušu vaikai izoliuojami 14 dienų. Sergančiam vaikui 25 dienas nuo ligos pradžios neleidžiama bendrauti su sveikais vaikais.

Patarimai

Susirgusio vaiko kambarį gerai vėdinkite, drėgnu skuduru valykite dulkes, plaukite grindis.
Sveikatai pagerėjus, veskite ligonį pasivaikščioti į lauką (geriau į mišką).

Kosulio priepuolių būna mažiau, jie esti lengvesni, jei vaikas ramus ir gerai nusiteikęs. Kol mažylis serga, vienas iš tėvų turėtų miegoti jo kambaryje, kad priepuolio metu jis neliktų vienas. Prasidėjus priepuoliui, elkitės ramiai. Mažą vaiką paimkite ant rankų, vyresnį – pasodinkite, galvą palenkite, kad kosėdamas neužspringtų, prilaikykite rankomis. Pamokykite vaiką skreplius išspjauti į dubenėlį ar kibirą, bet nenuryti.

Jei priepuolis ištiko kūdikį namie, paguldykite jį ant savo kairės rankos galva žemyn, švarų pirštą įkiškite kuo giliau į burną ir spustelėkite minkštąjį gomurį, kad išprovokuotumėte kosulį. Nedelsdami kreipkitės į gydytoją.

Liga labai pavojinga naujagimiams. Jei serga vyresnysis vaikas, jį keletą dienų turėtų pagloboti kiti artimieji, kad grįžus iš gimdymo namų kokliušo bakterijos neprikibtų prie mažylio.

Į ugdymo įstaigą vaiką išleiskite tik tada, kai jis visiškai pasveiks.