Koks turi būti mokinio kambarys ir darbo vieta?

mp900422793Dauguma tėvų domisi, kaip reikėtų įrengti mokinio kambarį, kokie baldai patys tinkamiausi.

Sveikatos mokymo ir ligų prevencijos centro Vaikų sveikatos skyriaus vedėja Daiva Žeromskienė pataria tėveliams, į ką atkreipti dėmesį.

Mokinio kambaryje vienas iš svarbiausių baldų yra rašomasis stalas. Jį renkantis pirmiausia reikia prisiminti, kad jis turi atitikti vaiko ūgį. Netinkamai parinktas mokinuko stalas bei kėdė gali būti regos, laikysenos, kraujotakos sutrikimų ir nepakankamo darbingumo priežastis. Netaisyklinga laikysena formuojasi ir dėl per mažo, ir dėl per didelio rašomojo stalo.

Mokykliniai rašomieji stalai ir kėdės būna įvairių dydžių, ženklinami pagal standartų reikalavimus, tačiau, ar baldas atitinka mokinio ūgį, patogiau nustatyti vizualiai. (verti dėmesio reguliuojamo aukščio stalai)

Taisyklingai sėdėti – tai sėdėti tiesiai, giliai, kūno svorį vienodai paskirstant abiem sėdmenims, nugarą atrėmus į kėdės ar suolo atramą, galvą truputį palenkus į priekį. Taip sėdint atstumas nuo akių iki knygos arba sąsiuvinio turėtų būti apie 35 cm. Tarp liemens ir suolo krašto lieka 3-4 cm tarpas. Kojos per klubo ir kelio sąnarius sulenktos tiesiu kampu – pėdos remiasi į grindis ar pakoją, dilbiai laisvai guli ant stalo. Vaikai greitai auga, todėl idealiausia būtų rinktis reguliuojamojo aukščio baldus. Jei neįmanoma nupirkti baldų pagal vaiko ūgį, galima juos pritaikyti, pvz., pakalant stalo kojas kaladėlėmis arba padedant po kojomis suolelį.

Labai svarbu vaikui išaiškinti, kodėl jam tinka būtent tokio dydžio stalas ir kėdė, ir išmokyti pačiam įvertinti, koks suolas jam tinka ir kodėl. Tikėtina, kad tada mokyklos klasėje rinkdamasis, kur sėsti, jis atsižvelgs ir į baldo dydį.

Lietuvos teisės aktai vaikų baldus leidžia gaminti tik iš saugių vaikams medžiagų, todėl būtų geriau pirkti sertifikuotus, paženklintus vaikų baldus. Vaiko baldų paviršius turi būti glotnus, matinis, lengvai valomas, atsparus plaunamosioms medžiagoms. Baldai turi būti lengvi, be aštrių briaunų ir kampų.

Statyti rašomąjį stalą reikėtų šviesiausioje kambario vietoje, šonu prie lango, kad langas sėdinčiam dešiniarankiui vaikui būtų iš kairės, o kairiarankiui – iš dešinės.876799 offsitecommerce

Svarbus ir dirbtinis darbo vietos apšvietimas, kuris turi būti bendras kambario ir vietinis – stalinė lempa. Negalima ruošti pamokų tik prie stalinės lempos, nes susidaro ryškus kontrastas tarp apšviesto stalo paviršiaus ir tamsios patalpos. Tokioje aplinkoje akys greičiau nuvargsta ir gali išsivystyti įvairių regėjimo sutrikimų. Stalinė lempa turėtų būti su gaubtu, kuris apsaugotų akis nuo tiesioginės šviesos akinimo.

Mokinukai, kaip ir mažesni vaikai, miegoti turi lovose kietu pagrindu, čiužinys turi būti standus, pagalvė neaukšta.

Mūsų vaikai bus priversti ilgiau sėdėti mokydamiesi mokykloje ir ruošdami pamokas namuose, todėl svarbu vaiko kambaryje ar namuose sukurti fizinį aktyvumą skatinančią aplinką. Reikėtų stengtis, kad vaikai turėtų pakankamai erdvės judėti patalpose, netrukdydami kitiems šeimos nariams.

Parinkite vaikams ne tik patvarius, paprastus, spalvingus, bet ir skatinančius judėti žaislus. Jie turi atitikti vaikų amžių ir fizines galimybes, padėti taip, kad vaikas pats galėtų juos pasiimti. Idealu, jei galėtumėte juos nuolat keisti, kad nenusibostų.

Namuose sporto kampelyje, jei leidžia finansinės ir vietos galimybės, galėtų būti: gimnastikos skersinis, virvė laipiojimui, žiedai, netgi treniruokliai. Kiekvienam vaikui patariama turėti didelį ir mažą kamuolį, gimnastikos lanką, šokdynę, dviratį, badmintono raketes, rogutes, pageidautina slides, pačiūžas.