Koks yra lietuviškas interjeras?

Koks interjeras turėtų būti Jūsų namuose? Jums labiausiai patinka klasikinis, kadangi jis yra patikrintas laiko? O gal modernus, kuris dažniausiai neatsiejamas nuo minimalizmo? Variacijų yra labai daug, jos labai skirtingos, galiausiai, dalis žmonių visiškai nenusibrėžia ribų interjero kūrime, kadangi jiems svarbiausia, kad aplinka būtų jauki, ją būtų galima vadinti namais.

interjeras

Kiek rečiau aptariamas ir tuo pačiu retai žinomas yra lietuviškas interjeras, kuris kaip ir visi kiti – pasižymi tam tikrais niuansais. Aptarsime juos, pateiksime pavyzdžius ir galbūt tai Jus paskatins namus komponuoti lietuviško interjero dvelksmu.

Lietuviškas interjeras – klasika su modernumu?

Interjero stiliai yra labai įvairūs, tačiau dažniausiai ryškiausia linija yra brėžiama tarp klasikos ir modernumo. Tai yra antonomiški stiliai, kurie skiriasi spalvomis, daiktų gausa, linijomis, kompozicijomis bei kitomis smulkmenomis. Kuriam iš šių stilių labiau pritinka lietuviškas interjeras? Daugelis dizainerių tikina, kad klasikai, kuri tikrai nebūtinai tokia griežta kaip kad kartais yra pristatoma.

Klasikiniame interjere dominuoja gamtos spalvos, kurios kvepia energija, jaukumu. Jeigu aktualus baldų gamyba bei projektavimas pagal individualius užsakymus – tuomet dažniausiai pasirenkama natūrali mediena, kuri impregnuojama, tačiau išlaikoma natūrali jos spalva, reivės. Tokiame interjere rečiau pasitaiko nestandartiniai baldai, kadangi simetrija – viena svarbiausių klasikinio stiliaus detalių. Tad ir lietuviškame interjere dažniausiai ji palaikoma.

Kambariuose pasirenkamas svarbiausias taškas nuo kurio į skirtingas puses simetriškai palaikomas baldų išdėstymas pagal svarumą. Kertiniu tašku gali būti židinys, paveikslas, gėlė, pianinas… Nuo jo baldai dėliojami į „šonus“, tačiau palaikomas „rato“ principas. Taip sukuriama ne tik stilinga, tačiau ir harmoninga aplinka, kurioje gera būti.

Kadangi, kaip jau minėjome, lietuviai dažniausiai renkasi natūralias, gamtos spalvas – stengiamasi kurti interjerą, kuriame būtų jaučiamas artimesnis santykis ne tik su gamta, tačiau ir žmogaus dvasine harmonija.

Daugiau dėmesio gamtai

Lietuviškas interjeras yra siejamas ne tik su klasika, tačiau taip pat ir skandinaviško stiliaus potėpiais namuose. Panašumų yra daug, tačiau bene ryškiausias – „eco-friendly“ motyvai, kurie pasireiškia ne tik per stiliaus akcentus, tačiau ir naudojamas medžiagas.

Lietuviškame interjere dominuoja mediena, kuri laikoma natūraliausia medžiaga, taip pat ir akmeniniai akcentai, pavyzdžiui, marmuras.  Tie patys motyvai išlaikomi ir skandinaviško stiliaus interjere, kur pasirenkamos ne tik geros kokybės medžiagos, tačiau ir ekonomiškai funkcionuojanti įranga. Nors lietuviai dar nėra labai pažengę šioje sferoje, kadangi atsinaujinančios energetikos įrangos nėra pigios, visgi, matoma tendencija, kad A++ tipo klasės namai yra statomi ne tik dėl mados, tačiau dėl noro gyventi tvariau su gamta.

Derinant gamtos motyvus namuose labai dažnai dominuoja gėlės. Pastebima, kad dažniausiai komponuojamos lapinės, kurios nežydi, tačiau visus metus džiugina žaluma. Greta medinių grindų bei baldų, kurie išlaikę savo natūralumą – rezultatas atrodo stulbinančiai. O jeigu norite, kad gana sunkios spalvos (ruda bei žalia) būtų kiek lengvesnės – tinkamas pasirinkimas yra žaismas veidrodžiais arba šviestuvais. Suteikite aplinkai daugiau reikšmės, rinkitės akcentinius šviestuvus, kurie paryškina erdves, suskirsto jas zonomis. Tai gali būti žaliasis ramybės kampelis, kuris skirtas poilsiui.

Senovės lietuvių akcentai interjere

Negalima sakyti, kad lietuviški dekoro elementai skirti tik lietuviškam stiliui, kadangi kiekvienas, kuris nori namuose įsikomponuoti bent kelis tautiškus akcentus – gali juos nesunkiai priderinti ir moderniame, ir eklektiškame interjere. O kas yra tie lietuviški akcentai? Interjero dizaineriai teigia, kad linas – pats išraiškingiausias. Dažniausiai pasirenkamos lininės staltiesės, kuriomis klojamas baldas, taip pat ir užuolaidos, kurios ne tik skoningai atrodo, tačiau sėkmingai apsaugo nuo tiesioginių saulės spindulių.

Įmantriai atrodo ir interjere komponuojamos kviečių kompozicijos, kurios dažniausiai akis traukia lengvumu, taip pat ir tautišku motyvu drožinėtos lentelės, kurios, tiesa, galbūt ne taip skoningai atrodo moderniuose namuose. Visgi ir juose galima derinti norimus akcentus, kadangi šiuo metu lietuviški interjero akcentai labai dažnai modernizuojami, tad atrodo unikaliai, traukia dėmesį, galiausiai, gali tapti gana svarbiu kambario akcentu. Ypač tokiu atveju, kai jis vienas, o kambarys gana erdvus.

Namuose – visas pasaulis

Lietuviškas dizainas iš kitų interjero stilių taip pat išsiskiria tuo, kad tautiečiai linkę savo namuose komponuoti labai daug smulkmenų, akcentų, kurie padeda susikurti jaukią aplinką. Ne veltui sakoma, kad lietuviui jo namai yra visas pasaulis, tad ir norisi, kad kiekviena smulkmena iki mažiausių detalių būtų išbaigta. O kokios tai smulkmenos?

Dažnai derinamos nuotraukos rėmeliuose, knygos, lauktuvės iš užsienio, magnetukai bei kitos detalės, kurias netinkamai įkomponavus – namuose gali atrodyti „balaganas“. Tad kad ir kaip norisi „išbaigti“ stilių, suteikti jam daugiau unikalumo, švelnumo bei asmeniškumo – daiktai, interjero akcentai taip pat turi tarpusavyje derėti. Ne veltui dažnai pasirenkami nestandartiniai baldai, kuriuose galima derinti didelius daiktų kiekius. Atrodo, kad kuo daugiau lentynų bei stalčiukų – tuo geriau. Deja, priešingai, kadangi kambarys atrodo per daug apkrautas.

Lietuviai linkę savo namuose laikyti labai daug daiktų, kurie ne visada atrodo harmoningai. Ne veltui juokaujama, kad tai yra vienas ryškiausių lietuviško interjero bruožų. Tačiau jį pakeisti – gana paprasta. Tereikia koreguoti nuotraukų rėmelius, kitas smulkmenas, kad daiktai tarpusavyje derėtų. Štai taip paprastai išlaikomas lietuviškas poreikis visus daiktus susistatyti matomose vietose, tačiau ir  sėkmingai palaikoma harmonija, kuri būtina kuriant stilių.

Klaidos, kurios dažniausiai daromos lietuviškame interjere

Jeigu Jus domina lietuviškas interjeras – geriausia kreiptis į dizainerius, kurie remdamiesi pačiomis svarbiausiomis taisyklėmis įgyvendins norus.

Visgi, galite ir Jūs pats, tik tokiu atveju reikia atkreipti dėmesį į šias smulkmenas.

  • Svarbu saikingi rinktis baldus, kadangi kai jų yra per daug – kambarys tampa labai užgriozdotas, nebe toks patogus ir tikrai nestilingas. Jeigu Jums reikalinga baldų gamyba pagal individualius užsakymus – pirmiausia susidarykite reikalingų baldų sąrašą ir tik tada juos užsakykite.
  • Venkite didelių spalvų kiekių mažoje erdvėje, kadangi patalpos atrodys apkrautos, jose bus sunku kvėpuoti. Dideliuose kambariuose tas slogumo jausmas nebus toks didelis, tačiau vis tiek – nerekomenduojama. Ypač tokiu atveju, kai kuriamas lietuviškas interjeras.
  • Lietuviškame interjere gana dažnai komponuojamos džiovintos gėlės. Deja, ne visada rezultatas yra toks, kokio tikimasi, kadangi jos dulka, byra, tad neatrodo patraukliai. Vasaros metu geras pasirinkimas yra kviečiai vazoje. Tai lietuviška kompozicija. Tiesa, tik laikina, kadangi žiemos metu atrodys kičiškai.
  • Nemaišykite kelių stilių. Jeigu norite lietuviško interjero – jo taisyklėmis ir remkitės kurdami namus.
  • Veidrodžiai dažnai įvardijami kaip patrauklus pasirinkimas norintiems didesnių erdvių namuose. Visgi, kai jų per daug – namai gali tapti neskoninga karalyste.

Nors lietuviškas interjeras pasaulyje dar nediktuoja madų, tačiau greitu metu tikimasi vis labiau plintančio stiliaus, kuris įsikurs ne tik lietuvių, tačiau ir anglų, norvegų bei kinų namuose.