Komisarė, vyriausioji tyrėja J.Nausėdienė: „Esame ir policijos pareigūnai, ir psichologai“

komisare nausediene„Mes, policijos pareigūnai, kaip ir medikai – siekiame padėti žmogui ir neskaičiuojame laiko“, – taip savo profesiją apibūdina jau 10 metų tyrėjos duoną kremtanti Jurgita NAUSĖDIENĖ.

Komisarės laipsnį turinti Šilutės rajono policijos komisariato Kriminalinės policijos skyriaus vyriausioji tyrėja šių metų Angelų sargų dienos – policijos šventės proga gavo Generalinio prokuroro padėkos raštą. Jos darbų įvertinimo sąskaitoje yra ir 2 valstybės apdovanojimai.

Rodydama padėkos raštus Jurgita tik nusišypso sakydama: „Ne dėl apdovanojimų dirbame. Norime padėti nukentėjusiesiems, siekiame geresnio visuomenės požiūrio į mus“.

Darbu sudomino detektyvai

J.Nausėdienė prisipažįsta, kad tapti policijos pareigūne sugundė paauglystėje skaityti Agatos Kristi detektyvai ir matyti detektyviniai filmai. Patiko kartu su veikėjais sekti detales, atskleisti nusikaltimus, todėl nuo 2003-ųjų pavasario ji pradėjo dirbti tuometiniame Kvotos skyriuje Šilutės r. policijos komisariate. Tyrė ikiteisminio tyrimo bylas – jose nusikaltėliai dar būdavo nenustatyti. Baudžiamajam kodeksui pasikeitus, po kelių mėnesių kvotėja tapo tyrėja.

Komisarė sako, kad dabar dirba taip, kaip kažkada skaitė knygose: svarbiausia – pagalba žmonėms. Pradėjusi nuo įvairių bylų, dabar tiria sunkius ir labai sunkius nusikaltimus. Šiuo metu ji yra vyriausioji tyrėja, prižiūrinti dar 10 tyrėjų komandą, padedanti tirti jiems paskirtas bylas.

Nevalia emociškai palūžti

Svarstydama, kaip pasikeitė nusikaltimai per jos darbo dešimtmetį, J.Nausėdienė sako, kad nusikaltėliai tapo labiau kvalifikuoti. Pavyzdžiui, pareigūnai, anksčiau atvykę į apvogtą butą, rasdavo pirštų atspaudų ant baldų, išmėtytų daiktų, o dabar – tik pirštinių fragmentai belikę…

Komisarė neslepia, kad Šilutėje daug nusikaltimų, bet čia pat pasidžiaugia, kad nemažai jų išaiškinama: per šių metų 9 mėnesius išaiškinta 72 procentai visų bylų.

Sulaikyti nusikaltėliai iš pradžių keistai reaguoja pamatę, kad juos tardys moteris. Tačiau jie greit supranta, kad nesvarbu, kas dirba – vyras ar moteris, nes tyrėjų darbas nėra susijęs su fizine jėga. Šiame darbe lemia psichologijos žinios ir profesnis pasirengimas. Anot Jurgitos, didžiausiais psichologais tyrėjai tampa bendraudami su nukentėjusiaisiais: ir nuraminti reikia, ir paguosti, ir nusikaltimo aplinkybes sužinoti.

Pasitaiko ir atgailaujančių nusikaltėlių, kurie ašarodami tikina, kad gailisi, tačiau tyrėjai turi išlikti principingais. „Už įvykdytą nusikalstamą veiką žmogus turi atsakyti. Policijos pareigūnai, ikiteisminį tyrimą atliekantys tyrėjai vadovaujasi Lietuvos Respublikos baudžiamojo įstatymo normomis – ginti žmogaus ir piliečio teises, visuomenės ir valstybės interesus, greitai ir išsamiai atskleisti nusikalstamas veikas ir tinkamai pritaikyti įstatymą, kad kiekvienas nusikalstamą veiką įvykdęs asmuo būtų nubaustas. Jo ašaras įvertiname tik sakiniu, kad padaręs nusikaltimą žmogus gailisi, bet patiems pareigūnams emociškai palūžti ir gailėtis jo – nevalia“, – griežtą darbo pobūdį nusako moteris.

Nubaustas vokietės skriaudikaskomisare nausediene generalinis prokuroras

Vis dėlto J.Nausėdienė prisipažįsta, kad tiriant nusikaltimus kartais ir patiems pareigūnams nepavyksta išlikti abejingiems. Komisarę visuomet jautriai paliečia seksualiniai nusikaltimai prieš mažametes mergaites, abejinga ji neliko ir nepilnamečiui, kurio prievartinio išvežimo į užsienį bylą turėjo sekti pavasarį.

Liepos 8-ąją Kintuose vietos gyventojas užpuolė ir pasikėsino išžaginti vasarą į Pamario kraštą ilsėtis atvykusią 25-erių Vokietijos pilietę. Po nusikaltimo komisarė sako norėjusi įrodyti svetimšalei, kad ir mažame Lietuvos miestelyje galima greitai sulaukti pagalbos ir teisingumo.

Prisimindama bylos tyrimo detales, ji pasakoja, kad pareigūnai buvo atsidūrę aklavietėje, kai net negalėjo susikalbėti su stresą patyrusia vokiete… Padedant buvusiam kolegai, užpuolikas sučiuptas. Vietos gyventojai sutiko vertėjauti bendraujant su nukentėjusiąja. Neseniai jis ir teismo nuosprendį išklausė.

Rugsėjo 30-ąją už uždarų durų vyko teismas dėl pasikėsinimo padaryti du sunkius nusikaltimus: žmogaus seksualinio apsisprendimo laisvei ir neliečiamybei bei svetimo turto vagystės. Vokietės skriaudikui paskirtas laisvės atėmimas 3 metams ir 7 mėnesiams, bausmę atliekant pataisos namuose. Tačiau nuosprendis dar nėra įsiteisėjęs, jis gali būti skundžiamas per 20 dienų nuo jo paskelbimo.

Pareiga šaukia

„Dirbame kaip ir medikai – neskaičiuodami savo laiko. Naktį, savaitgalį gavę iškvietimą žinome, kad laukia nukentėjęs žmogus. Būna ir taip, kad po darbų grįžęs namo atsimeni, kad šiandien dar nė kąsnio burnoje neturėjai…“, – apie savo darbą pasakoja komisarė. Taip dirba visi tyrėjai, tai Jurgita nuolat primena ir savo 10-ties žmonių komandai: „Rašiklis neturi sustoti po 8 darbo valandų ir nėra žodžių „negaliu“ ar „nemoku“.

Anot J.Nausėdienės, tyrėjo darbas reikalauja ypatingo kruopštumo: jei tiriant bylą įrašysi tik vieną neteisingą sakinį, jis bylą gali pasukti visai kita linkme.

Šiais metais Angelų sargų dienos – policijos šventės proga J.Nausėdienė gavo Generalinio prokuroro padėkos raštą už pavyzdingą tarnybinių pareigų atlikimą ir bendradarbiavimą su prokuratūra. Tokį pat raštą ji gavo ir pernai, o iš viso moters kabinete puikuojasi 4 tokie įrėminti padėkos raštai.

Komisarė įvertinta ir 2 valstybės apdovanojimais: 2010 m. ji apdovanota 3-čiojo laipsnio policijos pažymėjimo ženklu „Už nepriekaištingą tarnybą“, 2012 m. – 3-čiojo laipsnio policijos pažymėjimo ženklu „Už nuopelnus“.

Tačiau rodydama padėkos raštus komisarė tik nusišypso sakydama, kad ne dėl šių raštų pareigūnai dirba, o dėl nukentėjusiojo „ačiū“, dėkingumo ir pagarbos policijai. Todėl J.Nausėdienė džiaugiasi jau pastebėjusi, kad visuomenės požiūris į policiją keičiasi į gerąją pusę.