Kompanija „Chevron“ traukiasi

Skalunai DSC 0393Amerikiečių kompanija „Chevron“ Vyriausybei pranešė, jog traukiasi iš konkurso dėl Angliavandenilių išteklių naudojimo.

„Antradienį Vyriausybėje apsilankę kompanijos „Chevron“ vadovai pareiškė, jog kompanija traukiasi iš konkurso dėl Angliavandenilių išteklių naudojimo, tačiau lieka Lietuvoje ir tęs iki šiol vykdytą veiklą. Generalinis direktorius Lietuvoje Gilbertas Ankenbaueris informavo, jog tokį sprendimą kompanija priėmė matydama, jog angliavandenilių gavybai Lietuvoje nebaigta formuoti įstatyminė bazė“, – teigia premjeras Algirdas Butkevičius.

Pasak Vyriausybės vadovo, kompanija dalyvavo Lietuvos paskelbtame tarptautiniame angliavandenilių išteklių naudojimo konkurse vadovaudamasi konkurso sąlygomis ir tuometine teisine bei reguliacine aplinka. Tačiau per tą laiką buvo priimti ir, svarbiausia, vis dar svarstomi daugiau nei 25 svarbūs teisės aktai. Kompanijos „Chevron“ nuomone, teisės aktų pakeitimai turi įtakos planams ir keičia galimybes.

„Apgailestaujame dėl tokio kompanijos pasirinkimo, tačiau suprantame, jog jie turi tokią teisę, nes Seime vis dar svarstomi įvairūs teisės aktai, kurie turi įtakos angliavandenilių naudojimui mūsų šalyje. Tai reiškia, kad pirmiausia turime pabaigti formuoti įstatyminę bazę tokiai veiklai. Reikia aiškumo. Tikimės, jog kompanija Chevron ateityje neatsisakys dalyvauti projektuose“, – sako Lietuvos Vyriausybės vadovas.

Kadangi konkurse nebeliko dalyvių, pagal taisykles, konkurso komisija turi apsispręsti, ar skelbti pakartotinį konkursą, ar apskritai jį nutraukti.

Aplinkos ministro Valentino Mazuronio teigimu, „Chevron“ pasitraukimas ir įvardintos jo priežastys yra suprantamos. „Kompanija turi teisę ginti savo interesus ir investicijų saugumą, bet mes visada gynėme ir Lietuvos piliečių interesus, todėl ir buvo keičiami įstatymai, reglamentuojantys angliavandenilių išteklių žvalgybą ir gavybą. Nusileisti ir pasirašyti sutartį Lietuvai nenaudingomis sąlygomis mes negalėjome ir neturėjome teisės“, – sako ministras.

„Kita vertus, tenka apgailestauti, kad dėl nepagrįstų baimių Lietuva prarado daugiamilijonines investicijas, naujas darbo vietas ir galimybę žengti energetinio išsilaisvinimo link. Ateičiai privalome žinoti, kad visko bijodami ir gąsdindami save bei kitus, nieko nedarydami, mes nieko ir neturėsime. Spręsti mums patiems. Viliuosi, kad ateityje priimsime teisingesnius sprendimus“, – teigia V. Mazuronis.

Grėsmingais užrašais rugsėjo 4 dieną keli Tauragės rajono gyventojai ir keli šilutiškiai pasitiko informacinio renginio organizatorius.