Kompensacijoms apgyvendinusiems ukrainiečius – 8 mln. eurų

Šiuo metu Lietuvoje gyvena daugiau kaip 65 tūkst. laikinąją apsaugą gavusių ukrainiečių, pabėgusių nuo karo. Atvykstančių į mūsų šalį ukrainiečių skaičiai kol kas stipriai nedidėja, per paskutinę savaitę atvyko apie 500.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM) primena, kad būstų ir kitų tinkamų gyventi patalpų savininkai, kurie apgyvendino žmones, bėgančius nuo karo, gali teikti prašymus kompensacijoms gauti. Kompensacijos skiriamos 9 mėnesiams, jas galima gauti nuo š. m. balandžio. Lapkritį bus išmokėta apie 1 mln. eurų kompensacijų už spalį. Iš viso apgyvendinusiems ukrainiečius jau bus sumokėta apie 8 mln. eurų kompensacijų.

Laikinų būstų poreikis ukrainiečiams išlieka didelis. Tikėtina, kad, artėjant žiemai, jis dar padidės, nes karas Ukrainoje nesiliauja. Kompensacija siekiama paskatinti tinkamų gyventi patalpų savininkus ir toliau teikti apgyvendinimą nuo karo bėgantiems Ukrainos žmonėms.

Daugiausia kompensacijų gavėjų už spalio mėnesį yra Vilniaus miesto savivaldybėje – 2029, Kauno miesto – 450, Klaipėdos miesto – 294, Kauno rajono – 182, Šiaulių miesto – 170, Panevėžio miesto – 142.

Mažiausiai kompensacijų mokama Pagėgių (1 gavėjas), Panevėžio r. (2 gavėjai), Rietavo (4 gavėjai), Neringos (6 gavėjai) ir Birštono (8 gavėjai) savivaldybėse. Nė vienas gyventojas nesikreipė dėl kompensacijos į Kazlų Rūdos savivaldybę.

Daugiausia lėšų bus išmokėta didžiausiuose šalies miestuose: Vilniuje – daugiau kaip 173 tūkst. eurų, Kaune – daugiau kaip 127 tūkst. eurų, Klaipėdoje – daugiau kaip 90 tūkst. eurų. Nuo gegužės iki lapkričio mėnesio iš viso bus išmokėta apie 8 mln. eurų.

Kompensacijos dydis už būsto suteikimą panaudos pagrindais ukrainiečiams priklauso nuo to, kiek žmonių apgyvendinta. Už vieną apgyvendintą ukrainietį mokama 150 eurų, už kiekvieną paskesnį, apgyvendintą tame pačiame būste – po 50 eurų per mėnesį. Išmokos dydis nepriklauso nuo to, kurioje Lietuvos vietoje yra būstas, kuriame apgyvendinti ukrainiečiai.

Pirmą mėnesį ukrainiečius gyventojai ir verslas turėtų priimti neatlygintinai, o kompensacija mokama nuo antro mėnesio, bet ne daugiau kaip už 9 mėnesius ir neviršijant būsto panaudos sutarties galiojimo laikotarpio.

Pagal SADM inf.