Mūsų rinka nepatraukli
Dabar vieną kartą nustatyta vaistų kaina yra fiksuojama – „užšaldoma“ ir ateityje gali tik mažėti. “Nekeičiant šios tvarkos, dar daugiau gamintojų mažins reikalingų vaistinių preparatų tiekimą į mūsų rinką. Todėl būtina imtis skubių veiksmų ir „atšildyti“ kompensuojamųjų vaistų kainas – kitaip ir toliau rizikuosime savo šalies gyventojų sveikata“, – sako G. Voverienė.
Naujausioje kainyno redakcijoje vaistinių preparatų skaičius nesiekia nė 2000 ir tai – mažiausias skaičius per pastaruosius keletą metų.
Mažėjantis tiekėjų skaičius – rezultatas to, kad gamintojams tampa nepatrauklu tiekti vaistus Lietuvos rinkai. Dėl to nelaimi nei pacientai, nei valstybė, nes daugėja brangesnių vardinių, čia neregistruotų preparatų. Kitaip tariant, Lietuva priversta tiekti neregistruotus vaistus, kurie – brangesni, o augančios išlaidos jiems apkrauna ir taip įtemptą valstybės biudžetą.
Tūkstančiai turės keisti gydymą
Vaistų gamintojus vienijančios asociacijos vertinimu, mažėjant gamintojų skaičiui, daugėja grupių, kuriose konkuruojančių vaistinių preparatų taip pat mažėja. Pastebima, kad vis didesniame grupių skaičiuje mažėja konkuruojančių vaistinių preparatų. Šios aplinkybės Lietuvos rinką daro itin priklausomą nuo vaistų tiekimo sutrikimų.
„Dėl vaistų tiekimo sutrikimų ir reikalingų preparatų trūkumo per 150 tūkst. šalies gyventojų turės keisti sau įprastus vaistus į kitus. Daugiau nei 26 tūkst. pacientų teks iš esmės keisti gydymą ir rinktis visiškai kitus vaistus arba vartoti turimus, bet juos taupyti. Šie gyventojai nebegalės laikytis gydymo plano ir bus priversti rinktis brangesnius vaistus, dėl ko spaudimas Privalomojo sveikatos draudimo fondo biudžetui – tik didės“, – tikina VGA atstovė.
Per devynis 2024 m. mėnesius labiausiai vaistų tiekimo sutrikimų buvo paveikti pacientai, sergantys kardiologinėmis, onkologinėmis ir imuninėmis, nervų sistemos ligomis, taip pat tie, kuriems buvo reikalingas gydymas antibiotikais. Šiuo laikotarpiu vaistus nuo kardiologinių susirgimu vartojo daugiau nei pusantro milijono pacientų, dalis kurių turėjo keisti įprastą gydymą.
Išeitis – didinti konkurenciją
Asociacijos teigimu, pacientams ir šalies biudžetui tenkančią finansinę naštą gerokai sumažintų didesnė konkurencija tarp vaistų gamintojų. Tai padaryti įmanoma atsisakant ydingos kompensuojamųjų vaistų kainos nustatymo tvarkos.
Nors mažesnės bazinės vaistų kainos pacientams gali atrodyti patraukliai, tačiau, kaip teigia G. Voverienė, efektas yra priešingas, nes dėl per mažų kainų iš Lietuvos traukiasi vaistų gamintojai.
„Mūsų šalis – itin maža visos Europos kontekste, ir mažos kainos gali nulemti reikalingų vaistų tiekimo sutrikimus. Todėl konkurencingos bazinės kompensuojamųjų vaistų kainos leistų sustiprinti konkurenciją ir pritrauktų naujus tiekėjus. Savo ruožtu, tai padidintų reikalingų medikamentų pasiūlą, didintų jų prieinamumą ir sumažintų pacientams tenkantį finansinį spaudimą, atitinkamai tai leistų sumažinti ir šalies sveikatos sistemai tenkančią įtampą“, – sako VGA vadovė G. Voverienė.
Pagal BNS inf.
Rašyti atsakymą