Konkurso „Metų ūkis“ II vietos laimėtojai Žvirbliai: „Ne dėl konkursų ir komisijų, dėl savęs dirbame“

Zvirblis ukininkas_II_vietaŠiemetiniame konkurse „Metų ūkis“ II vieta atiteko šalia Žemaičių Naumiesčio, Vanagių kaime, gyvenančių Birutės ir Kęstučio ŽVIRBLIŲ ūkiui.

Ūkininkai buvo pagerbti neseniai nuskambėjusios Žemaičių Naumiesčio Mykolinių šventės metu, jie aktyviai dalyvavo ir visai bendruomenei talkino ir ruošiantis šiai šventei. Nors rudens darbai dar nesibaigę, o šiemetiniai lietūs tik dar labiau juos vėlina, konkurso laureatai rado laiko ir susitikti su „Šilutės naujienomis“.

Išpuoselėtoje Žvirblių sodyboje gėrėjomės karaliaujančio rudens spalvomis ir kalbėjomės apie ūkininkų šiandieną.

Galvijų augintojams vasara palanki

Skirtingai nuo kitų dviejų konkurso „Metų ūkis“ nugalėtojų, puoselėjančių pieno ūkius, Vanagių kaime įsikūrę Žvirbliai augina mėsinius galvijus. Šiandien jautukų, telyčaičių ir karvių žindenių bandoje – net apie 170 galvų.

Žinia, norint tokią bandą iššerti, reikia turėti nemažai žemės. Kęstutis pasakoja, jog iš viso nuosavos ir nuomojamos priskaičiuoja apie 150 hektarų. Tik ne visa ji – Vanagių kaime, nemaža dalis – net už 5-6 kilometrų, gretimo Pauparių kaimo laukuose.

Ferma taip pat ne greta sodybos – visas Žvirblių ūkis įkurtas už gero kilometro nuo namų. Bet ūkininkai sako, jog tai ūkininkauti netrukdo. Anot paties Kęstučio, kai reikia, ir po 20 kartų per dieną pas galvijus į fermas suvažinėja.

Užtat daugelį ūkininkų ne juokais išvargino šiemetinė vasara. Štai mūsų pokalbio dieną K.Žvirblis dar buvo nenuėmęs 8 hektarų vasarinių kvietrugių. Ūkininkas pasakoja, jog kai kurie laukai Pauparių kaime tiek įmirkę, kad iš viso nežinia, ar pavyks nuimti javus. Tiesa, javų ūkininkas augina nedaug – tik tiek, kiek reikia savo bandos racionui paįvairinti.

Sunkoka buvo ir šieno atsargų žiemai prisiruošti. Tačiau rimtai pasistengę ir dažniau nei įprastai nupjautą žolę vartę ūkininkai priruošė pakankamai pašaro: apie 500 rulonų šieno ir dar apie 2000 rulonų šienainio ir siloso.

Užtat visai palanki šlapia vasara buvo galvijams auginti. Anot K.Žvirblio, žolės buvo daug, ji žėlė vešli, tad galvijai augo kaip ant mielių.

Viskas priklauso nuo paties

Ūkininkų Žvirblių šeima neneigia, kad būna visko: tenka ir anksti kilti, ir ilgiau padirbėti laukuose ir fermose. Bet apskritai Žvirbliai tikina dar nepavargę nuo ūkininkavimo.Zvirblis ukininkas_II_vieta_sodyba_2

„Viskas priklauso nuo paties: jei nori rasti laisvo laiko poilsiui ar kokiai išvykai, tai darbus taip susidėliosi, kad laiko liks“, – apibendrina Kęstutis.

Ūkininkas sako, jog dalyvauti „Metų ūkio“ konkurse jį paraginęs Žemaičių Naumiesčio seniūnas Virginijus Stasiulis.

Pats seniūnas džiaugiasi, kad seniūnijoje turi tokių darbščių, atsakingų ir tolyn į ateitį žvelgti gebančių ūkininkų. Be to, K.Žvirblis yra visų seniūnijoje vykstančių renginių rėmėjas, niekada neatsakantis pagalbos.

Pasak V.Stasiulio, tokių ūkininkų, kaip Žvirblių šeima, jo seniūnijoje yra gana nemažai, tad jis jaučia turintis tvirtą užnugarį.

Ūkininkavimo tradiciją tęsia sūnus

Zvirblis ukininkas_II_vieta_sodybaBirutė ir Kęstutis sugebėjo sukurti savo sodyboje išskirtinį grožį. Čia skoningai dera ir žydintys augalai, ir spygliuočiai, ir tvarkinga veja. Tiesa, tą grožį mato ne visi, mat didžioji sodybos teritorijos dalis – atokiau nuo pagrindinės kaimo gatvės.

„Bet juk ne dėl konkursų, komisijų ar paeivių dirbame ir ne kitiems grožį kuriame. Dėl savęs dirbame ir norime, kad patiems būtų jauku ir miela namuose“, – sako Birutė.

Kaip tik Birutei, pasak Kęstučio, tenka visos sodybos aplinkos priežiūros rūpesčiai. Moteris nesiguodžia. Anot jos, toks darbas yra mielas širdžiai, todėl nė kiek nevargina.

Žvirbliai užaugino dvi dukras ir sūnų, ir visi jie gyvena Lietuvoje. Dukros Karolina ir Gabrielė, baigusios mokslus, kuriasi uostamiestyje, o sūnus Andrius jau kuria savo ūkį po tėvų stogu. Tai – Žvirblių šeimos tradicija, mat ir pats Kęstutis liko gyventi savo tėvų sodyboje.