Konstitucijos egzaminą laikė gimnazistė ir verslininkas

konstitucija baguckaiteTrys Konstitucijos egzamino vykdytojai ir pora korespondentų lengviau atsikvėpė, kai prieš pat 12-tą valandą pamatė į Šilutės r. savivaldybės Mažąją salę įžengusią Vydūno gimnazijos ketvirtokę Guodą Baguckaitę. Po kelių minučių prie jos prisėdo ir Šilutės visuomenės veikėjas Edvardas Jurjonas.

Jie dviese ir laikė Lietuvoje devintą kartą rengiamą Konstitucijos egzaminą.

Šiemet Konstitucijos egzaminas buvo laikomas 60-yje savivaldybių, 555 bendrojo lavinimo ir 17 aukštųjų mokyklų, 12 įkalinimo įstaigų, Seime ir internetu, – pranešė Teisingumo ministerija. Konstitucijos egzamino dalyviai varžėsi atskirose grupėse: pilnamečių piliečių, teisę studijuojančių ir teisinį išsilavinimą turinčių asmenų, laisvės atėmimo vietose esančių nuteistųjų bei moksleivių (keturiose atskirose amžiaus grupėse).

Pirmajame etape Konstitucijos egzaminą buvo galima laikyti internetu portale DELFI.lt ir per mobiliuosius įrenginius. konstitucija jurjonasOrganizatoriai vylėsi, kad ši naujovė pritrauks daugiau jaunimo.

Nors teisingumo ministras Juozas Bernatonis pasidžiaugė, kad didėja žmonių, norinčių laikyti Konstitucijos egzaminą, skaičius, Šilutėje to nesijaučia jau keleri metai – į šią pilietinę akciją, rengiamą Savivaldybėje, pastaraisiais metais ateina vienas ar du šilutiškiai. Jie egzaminą laiko teisinio išsilavinimo neturinčių piliečių grupėje.

Abiturientė Guoda, ketinanti studijuoti teisę ar politikos mokslus, sakė, kad patikrinti savo žinias norėjo jau pernai, tačiau gydėsi sanatorijoje. O šiemet nebepraleido progos ir pirmą kartą atėjo išbandyti save. Iš vakaro perskaitė Lietuvos konstituciją.

Šilutiškis E.Jurjonas Konstitucijos egzamine dalyvavo jau 2 kartus ir po poros metų pertraukos vėl pasiryžo pilietinei akcijai. Irgi iš vakaro perskaitė Konstituciją.

Egzamino testo klausimai, pasak rengėjų, buvo atspindintys dabarties aktualijas, tačiau vis tiek daugeliui sudėtinga buvo pasirinkti, ar įstatymai pradeda galioti juos paskelbus ar juos priėmus; ar žmogaus orumą gina įstatymas, ar Konstitucija, ar Seimo statutas, ar teismas; asmuo, kurio konstitucinės teisės ar laisvės pažeidžiamos, turi teisę kreiptis į Seimą, teismą, ombudsmeną ar į policiją…

Tik tie asmenys, kurie iš 30 klausimų teisingai atsakė į 25, galėjo patekti į II Konstitucijos egzamino turą. Deja, šiemet šilutiškiai neperžengė šios kartelės.

Į II etapą patekę Konstitucijos egzaminą dar kartą laikys spalio 13 dieną, tada paaiškės 29 egzamino nugalėtojai. Juos spalio 26 dieną Prezidentūroje vyksiančios apdovanojimų šventės metu pasveikins ir apdovanos prezidentė Dalia Grybauskaitė bei teisingumo ministras Juozas Bernatonis.