Kontrolės komitete – biokuro pirkimo peripetijos

Kontroles PovilonisPirmadienį vis dėlto įvyko Kontrolės komiteto posėdis, kurio  pirmininkui Arvydui Jakui nepavyko surengti praėjusią savaitę. Tuomet valdančiosios daugumos politikai surado pretekstą nepatvirtinti darbotvarkės.

Šį kartą komiteto nariai pagaliau išgirdo informaciją apie „Šilutės šilumos tinkluose“ vykusio skandalingo biokuro pirkimo konkurso aplinkybes.

Visagalė viešojo konkurso komisija

Kontrolės komitetas domėjosi, kodėl biokuro viešojo pirkimo konkursą laimėjo įmonė, pasiūliusi penktadaliu didesnę kuro kainą nei vidutinė rinkos kaina Lietuvoje. Kas atsakingas, kad „Šilutės šilumos tinklai“ privalės pirkti tokį brangų kurą ir dėl to per sezoną patirs apie 900 000 litų nuostolį.

Prieš savaitę opozicijos politikai kaltino „Šilutės šilumos tinklų“ stebėtojų tarybą, kad ši neįpareigojo įmonės vadovybę biokuro pirkimo konkursą skelbti anksčiau (galbūt kuro kainos būtų buvusios mažesnės?), kodėl pritarė tvirtinti konkurso laimėtoją, o ne skelbti pakartotiną konkursą (galbūt būtų atsiradę pigesnio biokuro tiekėjų?).

Savivaldybės administracijos Ūkio skyriaus vedėjas Sigitas Šeputis Kontrolės komitete paaiškino, kad biokuro pirkimo viešasis konkursas vykdytas tiksliai pagal įstatymą. S.Šepučio teigimu, UAB „Šilutės šilumos tinklai“ direktoriaus įsakymu buvo sudaryta viešojo konkurso komisija ir S.Šepučiui buvo suteikti įgaliojimai tai komisijai vadovauti. Pasak S.Šepučio, niekas – nei pats įmonės direktorius, nei bendrovės Stebėtojų taryba – negali daryti įtakos tai komisijai.

Su „Šilutės šilumos tinklų“ stebėtojų komisija, pasak S.Šepučio, tik buvo pasitarta nutraukti konkursą ar ne, kai konkurse dalyvavusios įmonės pasiūlė nelabai priimtiną biokuro kainą.

Stebėtojų taryba, kurioje, be rajono politikų mero pavaduotojo V.Pavilonio, Edvardo Vitkausko ir Juozo Sauspreškio, yra dar ir įmonės vadovybės bei savivaldybės administracijos atstovai, nerekomendavo nutraukti konkursą.

Pasak V.Pavilonio, sutikti su biokuro kaina (93 Lt/MGh be PVM), kuri, kaip paaiškėjo, yra net 20 proc. didesnė nei jos vidurkis Lietuvoje, stebėtojų tarybą įkalbėjo „Šilumos tinklų“ atstovas Vytautas Mačiulis ir ekonomistė Rita Kamarauskienė. Komisiją įtikino jų argumentai, kad paskelbus kitą konkursą biokuro pardavėjai gali kainą dar padidinti. V.Mačiulis pateikė informacijos, kad kai kurių rajonų šilumos įmonės biokurą pirks net dar 10 proc. aukštesne kaina nei šilutiškiai.

Visi stebėtojų komisijos nariai, pasak V.Pavilonio, nenorėjo rizikuoti nutraukti biokuro pirkimo konkursą, nes jau prasidėjęs šildymo sezonas, ir šilumos tiekimo įmonė gali likti visai be kuro tiekėjo.

Kad įmonei teks pirkti brangesnį biokurą nei vidutinė kaina Lietuvoje, patvirtino ir „Šilutės šilumos tinklų“ direktorius Algis Šaulys. Lietuvoje yra tik 5 įmonės, kurios gali užtikrinti visą žiemą nepertraukiamą kuro tiekimą tokio dydžio bendrovei kaip „Šilutės šilumos tinklai“. Tos įmonės yra vidury Lietuvos ir dar toliau nuo mūsų rajono, todėl kuro kaina ir didesnė.

Apgynė savo ir stebėtojų reputaciją

V.Pavilonis Kontrolės komiteto nariams aiškino, kad pirmadienį opozicijos lyderio Algirdo Gečo paskelbtas pareiškimas su kaltinimais, jog UAB „Šilutės šilumos tinklai“ stebėtojų taryba yra neveikli, nepasirūpino dėl pigesnio kuro, yra neteisingas. Jis aiškino, kad Stebėtojų taryba apie biokuro pirkimo konkursą sužinojo tik po to, kai jis įvyko. Kita vertus, stebėtojų taryba negali kištis į kuro pirkimo komisijos veiklą.

Stebėtojų taryba negalėjo raginti biokuro pirkimo konkursą organizuoti gegužės mėnesį, nes stebėtojų taryba pradėjo veiklą tik liepos 12 dieną.

Kalbėdamas apie stebėtojų tarybos iniciatyvas, V.Pavilonis pasakojo, kad buvo organizuotos išvykos į Raseinių ir Tauragės šilumos įmones, pasisemti jų darbo patirties. Stebėtojų tarybos iniciatyva „Šilutės šilumos tinklai“ jau ėmėsi veiksmų, kad įsirengtų kuro kokybės tyrimų laboratoriją, kad iš muitinės tarnybos perimtų krovinių transporto svarstykles. Pasak V.Pavilonio, turėdami laboratoriją jau kitais metais „Šilumos tinklai“ galės pirkti biokurą ir iš vietinių smulkių kuro tiekėjų.

Tokius V.Pavilonio teiginius patvirtino ir įmonės direktorius A.Šaulys. Laboratoriją įsteigti bendrovei kainuos apie 20 tūkstančių litų. Perkamo kuro sąlygose bus galima nurodyti kokybės reikalavimus ir efektyviau išnaudoti turimus katilus.

V.Pavilonis pasakojo, kad stebėtojų taryba pasirūpino, kad UAB „Šilutės šilumos tinklai“ Traksėdžių katilinei kurą pirks tik už 68 Lt/MWh. Kitame konkurse stebėtojų tarybos iniciatyva buvo nutrauktas biogranulių pirkimas už 599 Lt/t. Vėliau tiekėjas šį kurą pasiūlė už 525 Lt/t.

Baigdamas diskusijas apie biokuro pirkimo aplinkybes, A.Jakas dar kartą pakartojo, kad visa tai buvo galima aptarti Kontrolės posėdyje, kurį valdančioji dauguma sužlugdė. Opozicijai nebūtų reikėję skelbti griežto pareiškimo „Šilumos tinklų“ stebėtojų tarybai ir jos pirmininkui, mero pavaduotojui V.Poviloniui.