Kosmetika: išbandyti su gyvūnais, ar?..

Triušis. / Stock.XCHNG nuotr.Europos Komisija nusprendė ketveriems metams atidėti direktyvą, visiškai uždrausiančią kosmetikos pramonės cheminių medžiagų bandymams naudoti gyvūnus. Taip nutarta todėl, kad imta nerimauti, jog alternatyvūs metodai patikrinti šių medžiagų saugumą nebus parengti laiku.      

Visada, kai kalbos pakrypsta apie gyvūnus ir su jais atliekamus bandymus, nuomonės būna prieštaringos.

Vieni pasisako už gyvūnų teises ir, atrodo, viską padarytų, kad gyvūnai būtų nuo to apsaugoti, kiti baiminasi, kad, atsisakius bandymų su gyvūnais, nuo to nukentės žmonės.

„Arba kosmetika bandoma ant gyvūnų, arba ant žmonių. Čia jau jums rinktis, ar alergiją visam gyvenimui, nudegimus ir kitokias bėdas sukelti žmogui, ar kokiai žiurkei. Neišbandytų kosmetikos gaminiu į rinką juk niekas neleidžia, o išbandyt ant kažko gi reikia“, – sakė vieno forumo dalyvė, ir tokią nuomonę turi ne ji viena.      

Bandymai su gyvūnais kosmetikoje jau apriboti      

Iš tiesų daugybė kosmetikoje naudojamų priemonių jau yra nuodugniai ištirtos, tad gyvūnų prireikia vis rečiau, ir pamažu jų naudojimas kosmetikos bandymams bus visiškai uždraustas. Todėl teiginiai, kad dauguma mūsų naudojimų kosmetikos priemonių yra nuolat išbandomos su gyvūnais, yra klaidingi.

Jau 2004 m. lapkričio mėn. Europos Sąjunga visiškai uždraudė naudoti gyvūnus baigtų kosmetikos gaminių bandymams. Leidimas naudoti gyvūnus bandymams išliko tik tada, kai nėra alternatyvų, pavyzdžiui, kai medžiaga yra nauja ir jos poveikis nėra žinomas. Tačiau ir tokiais atvejais ES rekomenduoja sumažinti bandymų skaičių ir tobulinti jų metodus, siekiant kuo mažiau pakenkti gyvūnams.      

Po ketverių metų tikimasi visiškai uždrausti kosmetikos bandymus su gyvūnais, pasiūlius alternatyvius metodus, tokius kaip kompiuterinis modeliavimas, ląstelinė biologija ir kt.

Taip pat visoje Europos Sąjungoje bus draudžiama pardavinėti importuotus gaminius, kurie, įskaitant ir sudedamąsias dalis, buvo bandyti su gyvūnais.      

Bandymus su gyvūnais pakeis alternatyvūs metodai      

Vienos didžiausių kosmetikos gamintojų Baltijos šalyse „BIOK laboratorijos“ Naujų produktų laboratorijoje dirbantis dr. Rimantas Petniūnas pasakojo, kad „BIOK laboratorija“ bandymų su gyvūnais neatlieka, tačiau mano, kad alternatyvūs ir pasaulyje populiarėjantys testavimo būdai – su gyvulinės ar sintetinės kilmės dariniais, Lietuvoje, bent jau artimiausiu metu, neišpopuliarės.

„Lietuvoje nėra tokios rimtos kosmetikos pramonės, kokia yra, pavyzdžiui, Vokietijoje ar Prancūzijoje, kur veikia net kelios didelės mokslinės tyrimų laboratorijos, todėl mūsų šalyje kosmetikos gaminiai netestuojami nei su gyvūnais, nei naudojant kitus, alternatyviais vadinamus metodus“, – kalbėjo dr. R. Petniūnas. „BIOK“ laboratorijos kosmetika testuojama su savanoriais, bendradarbiaujant su dermatologais.

„Tačiau norėčiau pabrėžti, kad su savanoriais testuojama ne tai, ar kosmetikos produktas kenkia, o tai, ar jis turi planuojamą teigiamą poveikį – taigi žiūrime, ar kosmetikos gaminys iš tiesų, kaip planuota, švelnina, minkština odą, glotnina plaukus ir t.t. Savo produktuose nenaudojame naujų, anksčiau netirtų medžiagų ar pavojingų junginių, todėl nėra ir grėsmės savanorius sužaloti ar jiems pakenkti“, – pasakojo dr. R. Petniūnas.      

gyvunasSu gyvūnais nebandyti produktai turi savo skiriamąjį ženklą      

Norintiems plačiau sužinoti apie draudimą mėginti kosmetikos produktus su gyvūnais, naudingas būtų Europos vartotojų švietimo portalo „Dolceta“ skirsnis, kuriame draudimo bandyti kosmetiką su gyvūnais detalės pateikiamos plačiau.

O tie vartotojai, kuriems svarbu, ar jų naudojama kosmetika išbandyta su gyvūnais, ant kosmetikos gaminio pakuotės turėtų ieškoti „triušio“ ženklo.

Juo kosmetikos priemones galima ženklinti, jei gaminiui pagaminti nebuvo naudojami su gyvūnais bandyti ingredientai ar pats gaminys nebuvo bandytas su gyvūnais. Tačiau verta prisiminti, kad šis ženklas nėra gaminio sveikatos saugos patvirtinimas.