Kova dėl postų persikėlė į „vice-“ lygį

BALCYTIS - POZINGISLiepos 23 dieną, ketvirtadienį, įvyks pirmasis 8-ojo šaukimo savivaldybės Tarybos posėdis.

Šilutiškiams aktualu, ar tiesiogiai išsirinkus rajono merą baigsis politikierių intrigos?

Aišku – dėl mero posto išdavysčių jau nebebus, tačiau užkulisinė valdžios postų dalybų kova persikėlė į žemesnį lygį – dabar svarbu, kas ką patrauks į savo pusę skirstant administracijos direktoriaus, jo pavaduotojo ir ypač – mero pavaduotojo postus.

Mažiausiai ginčijamasi dėl to, kad administracijos direktoriumi bus ir dabar šias pareigas einantis socialdemokratas Sigitas Šeputis. Tačiau pretendentai į kitų pavaduotojų postus negali būti ramūs: intriga, kas taps „tikro mero tikru pavaduotoju“ ir direktoriaus pavaduotoju, išliks iki pat pirmojo posėdžio.   

Merui išdavystės nebegresia

Pirmojo naujos kadencijos posėdžio iškilmingoji dalis vyks H.Šojaus dvaro freskų salėje, kurioje pirmą kartą tiesioginius mero rinkimus laimėjusiam politikui Vytautui Laurinaičiui bus įteiktos mero regalijos ir suteikti įgaliojimai ketverius metus eiti rajono vadovo pareigas.

Mero inauguracijos ceremoniją ves renginių vedėjas Marijus Budraitis.

Šilutei bus net neįprasta, kad šį kartą mero inauguracija turės apsieiti be išdavysčių.

Partijai Tvarka ir teisingumas atstovaujantis meras jau išrinktas žmonių, kuriuos domino savivaldos rinkimai, tad pirmojo Tarybos posėdžio nebereikia laukti spėliojant, kurie politikai sulaužys pažadus dėl bendrų koalicijų.

Tokią išdavystę V.Laurinaitis jau yra patyręs, kai prieš ketverius metus partijos Tvarka ir teisingumas Šilutės skyriaus lyderis Vaidas Pavilonis ir jo bendražygiai paskutinę minutę apsisprendė pakeisti koalicijos partnerius. „Tvarkiečiams“ padedant, tuomet liberalcentristu buvusiam V.Laurinaičiui pažadėtas mero regalijas nušvilpė valstiečių – žaliųjų lyderis Virgilijus Pozingis, dabar tapęs (kaip gražu!) V.Laurinaičio iš naujo kuriamos valdančiosios komandos nariu.

Dar anksčiau, prieš aštuonerius metus, panašiomis aplinkybėmis dėl valstiečių – žaliųjų išdavystės, išaiškėjusios paskutinę minutę, mero regalijas prarado Arvydas Jakas.

Dabar V.Laurinaitis bus pirmasis savivaldybės meras, kurio postą saugos pakoreguotas Savivaldos įstatymas. Politikams iš jo atimti mero regalijas bus sudėtinga: meras jų gali atsisakyti pats, arba jos galėtų būti atimtos tik teismo sprendimu, jei meras įvykdys rimtą teisinį nusižengimą.

Įstatymo pataisos nulėmė, kad turėtų baigtis partijų susirėmimai, valdžios koalicijų partnerių išdavystės siekiant mero posto. Todėl niekas Lietuvoje nebesumuš gėdingo Šilutės rajono savivaldybės 7-osios kadencijos valdžios kaitų rekordo – keturi merai per vieną Tarybos kadenciją.

Mandatas – ne vertybė…

Svarbiausia savivaldybės valdžios figūra – aiški, tačiau iki kito ketvirtadienio, liepos 23 d., vyksta įnirtingos politikų varžybos dėl kitų valdžios postų, kuriuos dalijasi iš naujo besiformuojanti valdančioji koalicija.

Meras V.Laurinaitis per visą rinkimų laikotarpį neslėpė, kad artimiausi koalicijos partneriai yra socialdemokratai. Jiems, be jokios abejonės, meras numatė kitą svarbiausią savivaldos postą – Savivaldybės administracijos direktoriaus pareigas. Akivaizdu, kad meras šiose pareigose nori matyti socialdemokratų skyriaus pirmininką Sigitą Šeputį.

Dėl šių pareigų pastarasis turėtų padėti iškovotą savivaldybės Tarybos nario mandatą ant Vyriausiosios rinkimų komisijos stalo. Taigi – ačiū rinkėjams už pasitikėjimą, bet valdininko kėdė mielesnė…

S.Šepučio vieta savivaldybės Taryboje turi atitekti švėkšniškiui verslininkui Antanui Martinkui.

Grumtynės dėl postų

Patikimo „Šilutės naujienų“ informacijos šaltinio žiniomis, didžiausios peštynės naujojoje valdančiojoje koalicijoje vyksta dėl rajono mero pavaduotojo posto.

Valstiečių – žaliųjų sąjungos lyderis V.Pozingis niekad neslėpė, kad prie išankstinės valdančiosios daugumos koalicijos jis su dar vieno „valstietiško“ mandato šeimininke Genovaite Kimbriene prisišliejo su viltimi, kad jam atiteks savivaldybės mero pavaduotojo postas. Ir joks ten „visuomeninis“, o tikras, gerai apmokamas, su visomis mero institucijai deramomis privilegijomis.

Tačiau tokioms V.Pozingio svajonėms kelią pastoja bemaž visų mūsų rajono savivaldos valdžios pareigų patirtį turintis, savivaldybės politikos mohikanas socialdemokratas Algirdas Balčytis.

Jis net porą kartų per praėjusią kadenciją vicemero pareigas ėjo visuomeniniais pagrindais (be atlyginimo), tad bent vieną kadenciją norėtų darbuotis dar uoliau – kitaip tariant, už deramą atlyginimą.

7-ojo šaukimo Tarybos politikai jau baigė kadenciją, ir rajono mero pavaduotojo darbai galėjo būti baigti, tačiau A.Balčytis savo kabineto neapleidžia demonstratyviai. Kad visi žinotų, kokių pareigų jis pageidauja, ir kad niekam to kabineto gražiuoju neužleis.

„Šilutės naujienų“ paklaustas, kokius darbus planuoja naujos kadencijos Taryboje, A.Balčytis sakė, kad yra pradėjęs daug investicinių projektų, kuriuos norėtų atvesti bent iki statybos darbų. Tarp svarbiausiųjų paminėjo Šilutės sporto ir pramogų komplekso statybas bei estakadą kelyje Šilutė – Rusnė. A.Balčyčio teigimu, jam pavyko ankstesnių politikų svajones apie tokius statinius pastūmėti prie konkrečių projektavimo darbų.

O savivaldybės Tarybos nariui, valstiečių – žaliųjų politikui V.Pozingiui lieka tik mažiau stabili savivaldybės valdžios pozicija – Savivaldybės administracijos direktoriaus pavaduotojo postas. Šios pareigos nemažiau gerai apmokamos, kaip ir vicemero pareigos. Tik vienas trūkumas – tapus direktoriaus pavaduotoju, teks Vyriausiajai rinkimų komisijai atiduoti savivaldybės Tarybos nario mandatą ir šią vietą užleisti partijos sąraše esančiam kitam politikui – Povilui Tunaičiui.

Bet jei tik valdančioji koalicija sumanys perdalyti postus, direktoriaus pavaduotojui yra realiausia grėsmė būti visai išmestam ir iš valdžios ratelio, ir apskritai iš Savivaldybės rūmų – bent iki kitų savivaldos rinkimų.

Čia aprašėme „Šilutės naujienų“ prognozuojamą valdžios dėlionę, tačiau Šilutės savivaldybės taryba – nenuspėjama. Tik paskutinę minutę paaiškėja, kas ką apgavo, kas su kuo persitarė, kas kam ką pažadėjo. Todėl savivaldybės Tarybos posėdyje viskas gali persiversti kitaip nei sutarta, ir vicemero bei administracijos direktoriaus postai padalinti „dar geresniems draugams“.

Naujausi mero valdžios rėmėjai ir opozicija

Savivaldybės meras V.Laurinaitis jau viešai prakalbo ir apie dar tris jo valdančiosios koalicijos partnerius: Darbo partijos vienintelio mandato šeimininkas, anksčiau Savivaldybės administracijos darbuotojo ir netgi direktoriaus patirtį turintis Tomas Budrikis bei visuomeninio rinkimų komiteto „Už žmonių valdžią“ atstovai Vladas Kainovaitis ir Daiva Žebelienė.

Taigi su naujausiais koalicijos partneriais po V.Laurinaičio valdžios vėliava būriuojasi 17 politikų iš 25 savivaldybės Tarybos narių.

Valdančiosios koalicijos užribyje – galimoje opozicijoje – liks 8 savivaldybės politikai: 3 Laisvės sąjungos nariai, 3 Tėvynės sąjungos – Lietuvos krikščionių demokratų nariai ir 2 Liberalų sąjūdžio politikai.

Be jokios abejonės, visi „tvarkiečių“ valdžios koalicijos partneriai – tiek iš anksto pasiskelbę, tiek tik dabar apsisprendę, turi tą pačią svajonę – gauti vienintelį mero pavaduotojo postą.

Tokios svajonės neneigia ir „darbietis“ T.Budrikis. Tačiau jis iškart pastebi, kad politinei partijai, turinčiai tik vieną mandatą, tikrai niekas neatiduos tokio svarbaus posto. Jis jo ir nesitiki. Pasak T.Budrikio, jis nesidomi jokiu pasiūlymu dirbti savivaldybės administracijoje, nes tuomet tektų atsisakyti Tarybos nario mandato. Jo žodžiais tariant, politiko mandatą jam suteikė rinkėjai ir jis nenori prarasti jų pasitikėjimo dėl karjeros.

VRK „Už žmonių valdžią“ koordinatorė Daiva Žebelienė sakė, kad ji taip pat neatsisakytų vicemerės pareigų, juolab kad į tokias pareigas įnirtingai pretenduoja V.Pozingis, kurio kariaunoje savivaldybės Taryboje yra tiek pat politikų (2) kaip ir VRK „Už žmonių valdžią“.

D.Žebelienė „Šilutės naujienoms“ teigė, kad jokių konkrečių derybų dėl galimo dalyvavimo valdančiojoje koalicijoje ji asmeniškai dar neturėjo.

Savivaldybės meras V.Laurinaitis neneigė, kad valdančiojoje koalicijoje vyksta aštri kova dėl mero pavaduotojo posto. Jis sakė, kad abu pretendentai – A.Balčytis ir V.Pozingis – jam yra priimtini. Meras tikisi, kad socdemai ir valstiečiai – žalieji patys per savaitę susitars, kuriems šis postas turėtų atitekti. Nuo minėtų partijų susitarimo priklausys, kuriam iš minėtų dviejų politikų teks atsisakyti savivadybės Tarybos nario mandato ir dirbti Savivaldybės administracijoje.