Kovo 11-oji Šilutėje: su nuoširdžiu jautrumu, nauja gyvybe ir ypatingu įvertinimu

Šiemet Kovo 11-oji, Lietuvos nepriklausomybės atkūrimo diena, kuriai sukanka 32 metai, kiekvieno mūsų širdyse įgavo visai kitą prasmę. Toji diena – su nauja gyvybe, naujomis prasmėmis ir ypatingai brangi.

K. Gudžiūną į „Sidabrinės nendrės“ premijos įteikimo renginį atlydėjo šeima.

Visi esame liudininkai, kad neįmanoma atimti iš tautos laisvės. „Kai 1990 m. buvo atkurta Lietuvos valstybė, visi džiaugėmės. Tai buvo kažkas nerealaus. Per tuos 32 metus mūsų šalyje susiformavo naujos kartos. Nors per tą laiką gimę lietuviai šios datos nematė, tačiau apie ją žino iš mūsų pasakojimų, istorinių nuotraukų“, – susirinkusiesiems į Kovo 11-osios minėjimą Vydūno gimnazijoje sakė šventinio renginio vedėjas Marijus Budraitis.

Tad šiemet pamaryje Kovo 11-oji paminėta ir su senomis tradicijomis, įteikiant iškilią „Sidabrinės nendrės“ premiją už krašto garsinimą, ir naujai – palaikant už laisvę kovojančią Ukrainą, skambant šios šalies himnui, klausantis ukrainietiškų dainų.

Eilės Ukrainai

Ne tik linkėjimai su viltingu palaikymu pamariškiams minint Laisvės dieną, buvo siunčiami Ukrainos žmonėms. Renginio metu skambėjo ir prasmingos eilės apie šių dienų įvykius broliškoje šalyje.

„Kai dangus nuo juodos neteisybės
nusidažo mėlynai geltonai,
kiek dar turi ši žemė kantrybės,
kai nuo skausmo pravirksta sapnai?
Laisvės skonis per gaudesį žemės,
kur garbė pažadų glėbyje,
kur vaikai per savaitę pasenę miega
savo namų rūsyje.
Kai kalbėjimas slepia niekšybę,
skambesys iki kaulų šlykštus.
Aš lietuvis, bet velniškai skauda,
nors nesu Ukrainos sūnus.
Kiek dar galim meluot ir tylėti,
kai naikinama šlykščiai tauta?
Savo baimėse amžiams tylėti. Kas pasakė,
kad Dievas yra?
Sielos rūbas pavasarį šaukia,
teka upės mėlynai geltonai,
ne lietus, o ko gero, tai kraujas,
Ukraina – Europos namai.“

Šiuo savos kūrybos eilėraščiu, kuris gimė visai neseniai, su susirinkusiaisiais į Kovo 11-osios renginį pasidalijo poetas, renginio vedėjas M. Budraitis.

Linkėjo neprarasti supratimo

Vydūno gimnazijos salė buvo pilnutėlė.

Minint įvykius, kurie dabar drebina visą pasaulį ir yra aktualūs ne vienai šaliai, tuo pačiu – ir lietuviams, švenčiantiems laisvės dieną, pasisakyti pakviesti rajono meras Vytautas Laurinaitis ir Seimo narys Zigmantas Povilas Balčytis.

Kreipdamasis į pamario bendruomenę V. Laurinaitis šių metų Kovo 11-ąją susiejo su prieš tris savaites minėta Vasario 16-ąja. Tuomet, pasak mero, lietuviai dar vylėsi, kad karas Ukrainą aplenks. Šiandien realybė jau kitokia. Pasak mero, abi šios datos – Vasario 16-oji ir Kovo 11-oji, yra pamatinės Lietuvos valstybės šventės už laisvę.

„Nuo ko prasideda valstybė? Pirmiausia – nuo žmonių, apsisprendusių gyventi savarankiškai, norinčių gyventi saugiau, turtingiau ir geriau“, – sakė meras. Anot jo, būtent tokie siekiai Lietuvos žmones vedė ir istoriniais 1918 m. bei 1990 m., lygiai tokie pat šiandien veda į priekį ir Ukrainos tautą. Padėkodamas, visiems, kas prisidėjo ar dar prisidės ištiesdami pagalbos ranką šiandien po pasaulį blaškomiems ir prieglobsčio nuo karo bombų ieškantiems ukrainiečiams, V. Laurinaitis linkėjo ir toliau išsaugoti bendrą siekį, sąžiningumą ir kūrybingą darbą vardan Lietuvos. Taip pat jis priminė, kad neprarastume supratimo, jog Ukrainos žmonės, šiandien apsigyvenę ir Šilutėje, ryžtingai siekia išsaugoti savo laisvę.

Seimo narys Z. P. Balčytis sakė, kad Rusija šiuo metu daro tokius žingsnius, kokių nė vienas žmogus negali nei suprasti, nei pateisinti.

Seimo narys Z. P. Balčytis sakė, jog šiandien Ukrainą, o tuo pačiu ir Europą drebinantys įvykiai yra sunkiai nusakomi žodžiais, nes visi jie yra mums, XXI amžiaus žmonėms, neįprasti. Rodos, lig šiol vakarietiškose valstybėse visos kalbos apie karą ar agresiją prieš kitą laisvą šalį buvo tabu.

„Deja, dar ir šiais laikais yra valstybių su valdžios sistemomis, kurios visai kitaip supranta gyvenimo principus ir pagrindus“, – sakė Z. P. Balčytis, konkrečiai įvardindamas tokia esant Rusiją. Anot Seimo nario, ši valstybė (turima omenyje ne visa rusų tauta, o tik valdžios atstovai) šiandien daro tokius žingsnius, kurių nė vienas Vakarų šalies gyventojas negali suprasti ar pateisinti.

Z. P. Balčytis, prisimindamas 1990-uosius, kai pats buvo Lietuvos parlamente ir gynė šalį nuo Rusijos provokacijų, išpuolių ir keliamos grėsmės, sakė, jog gerai supranta, ką šiandien patiria Ukraina ir jos žmonės. Kreipdamasis į salėje sėdėjusius žmones, jis sakė, jog neabejoja, kad
šiandien ukrainiečiai kovoja ne tik už savo, bet ir už mūsų laisvę.

Sveikindamas šilutiškius su Nepriklausomybės atkūrimo diena, Z. P. Balčytis palinkėjo, kad kuo greičiau tokią dieną galėtų švęsti ir Ukrainos tauta.

Įteikta „Sidabrinė nendrė“

Šiemet Kovo 11-osios minėjimo renginys pamaryje pratęsė ir seną tradiciją – apdovanojimo „Sidabrinė nendrė“ įteikimą.

Atsiimti premiją į sceną pakviestas vilkytiškis Kazimieras Gudžiūnas, daugeliui žinomas kaip vienas aktyviausių Lietuvos autokroso entuziastų, ralio – kroso varžybų pradininkas Šilutės rajone, sporto klubo „Vilkyčiai“ įkūrėjas ir vadovas, lenktynininkas. Jis įvertintas už tai, kad 35 metus organizuoja Lietuvos ir tarptautines automobilių sporto varžybas Vilkyčių trasoje, kurią pats ir įkūrė.
Atlydėtas šeimos narių K. Gudžiūnas dėkojo už suteiktą įvertinimą ir visus pakvietė į šiemet būsiančius net keturis naujus jo organizuojamus renginius.

„Sidabrinės nendrės“ nominantą K. Gudžiūną sveikino premijos komiteto pirmininkas Tomas Budrikis, meras V. Laurinaitis, Seimo narys Z. P. Balčytis, Seimo narys Stasys Alfredas Nausėda, Saugų seniūnas Arvydas Stonis, kiti kraštiečiai. Visi jie negailėjo padėkų už tai, jog K. Gudžiūnas kraštą garsina ne tik per automobilių sportą, bet yra aktyvus pagalbininkas gražinant Vilkyčių aplinką, infrastruktūrą.

Išskirtinis koncertas

Šventinę ceremoniją vainikavo išskirtinis koncertas. Jo metu dvi daugeliui dalyvių ašaras išspaudusias dainas atliko neseniai Šilutėje apsigyvenusi karo pabėgėlė iš Ukrainos Anastasija.

Mergina, pristatyta kaip muzikos mokytoja, savo spinduliuojančia energija, nuoširdumu ir išskirtiniu balsu nepaliko abejingų. Ji parodė, kad ukrainiečių tauta yra labai stipri ir kovos iki galo, kad laisvė būtų apginta. Šventėje taip pat grojo Šilutės meno mokyklos fanfarinis orkestras „Pamarys“ (vadovas Gražvydas Raila), kanklių ansamblis (vadovė Angelė Alšauskienė), dainavo respublikinio konkurso „Dainų dainelė“ finalininkė Fausta Balodytė.