Kovo 13-oji – Pasaulinė inkstų diena

inkstu dienaŠiemet atlikta viena inksto transplantacija Šilutės gyventojui, vienas žmogus laukia inksto transplantacijos.

Kiekvienais metais kovo mėnesį yra minima Pasaulinė inkstų diena. Šia diena yra siekiama atkreipti visuomenės dėmesį į gyvybiškai svarbų organą – inkstus ir jų ligas. Šiais metais inkstų diena skirta lėtinėms inkstų ligoms vyresniame amžiuje.

Inkstų ligos diagnozuojamos vėlai, statistika skelbia, kad inkstų ligos paliečia 1 iš 10 suaugusių žmonių.

Viena iš dažniausiai pasitaikančių šio organo ligų – inkstų funkcijos nepakankamumas.

Šios ligos požymiai – nuovargis, apetito stoka, dusulys, sunkiai kontroliuojamas arterinis kraujospūdis, širdies ritmo sutrikimas.

Sergantiems galutinės stadijos inkstų nepakankamumu, kai savi inkstai nebesugeba atlikti visų savo funkcijų, yra atliekamos dializės procedūros.
Gydytojų konsiliumui nusprendus, ligonis yra įrašomas į transplantacijos laukiančiųjų sąrašą. Vidutiniškai inksto donoro laukiama apie 2 metus.
 
Šiais metais dviejuose transplantacijos centruose Vilniuje ir Kaune yra atlikta 15 inksto transplantacijų iš mirusio donoro, 1 – kasos-inksto komplekso ir  2 transplantacijos iš gyvo donoro.

Po vieną organo persodinimo operaciją yra atlikta Varėnos, Kėdainių, Ukmergės, Šilalės, Šilutės, Klaipėdos gyventojams, po dvi – Alytaus, Kauno ir Telšių,  keturios transplantacijos Vilniaus gyventojams.

Šiuose miestuose inksto transplantacijos laukia 70 žmonių: Kėdainiuose – 3, Alytuje – 7, Ukmergėje – 3, Telšiuose – 5, Kaune – 13, Vilniuje – 24, Klaipėdoje – 12, po vieną – Varėnoje, Šilalėje ir Šilutėje.

Lietuvoje inksto transplantacijos laukia 116 recipientų.