Kovos su kontrabanda priemonės tik griežtės

Vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė su Valstybės sienos apsaugos tarnybos (VSAT), Muitinės departamento vadovais, policijos ir Finansų ministerijos atstovais aptarė kontrabandos gabenimo tendencijas, kovos su kontrabanda priemones ir tarnybų bendradarbiavimo stiprinimą užkardant šiuos nusikaltimus.

VSAT duomenimis, rūkalų kontrabanda intensyvėja – per 2022 m. fiksuotas 28 proc. augimas. Pagrindinis kontrabandos srautas driekiasi iš Baltarusijos. Pasieniečiai pernai sulaikė rekordiškai daug kontrabandinių cigarečių – daugiau kaip 4,3 mln. pakelių, kurių vertė – virš 16,1 mln. eurų. Tai didžiausias metinis kiekis nelegalių rūkalų, VSAT sulaikytas per daugiau kaip du dešimtmečius. Užkardyta žala valstybei (privaloma sumokėti mokesčių suma) – 14,3 mln. eurų.

„Nors sulaikoma rekordiškai daug kontrabandinių prekių – problema išlieka ir atsipalaiduoti negalime. Galiu patikinti, jog kovos su kontrabanda priemonės tik griežtės“, – teigia A. Bilotaitė.

2021-2022 m., reaguojant į neteisėtų migrantų bangą sustiprinta valstybės sienos apsauga – pastatytas fizinis barjeras, diegiamos sienos stebėjimo sistemos, kurių pagalba jau stebima apie 94 proc. sienos su Baltarusija.

Tačiau kontrabandos tendencijos rodo, jog auga traukiniais gabenamų rūkalų kiekiai – 2022 m. nustatytas 51 atvejis ir sulaikyta virš 2,9 mln. pakelių cigarečių, kurių vertė 10,9 mln. eurų ir jos sudaro daugiau negu du trečdalius (67,2 proc.) VSAT sulaikytų rūkalų kiekio. Auga ir kontrabandos per žalią sieną atvejų skaičius. 2022 m. nustatyti 326 cigarečių kontrabandos atvejai (2021 m. – 250), tačiau apimtys mažėja – gabenamos smulkesnės siuntos.

Keičiasi ir kontrabandos gabenimo būdai – tam vis dažniau naudojami dronai. 2022 m. nustatyti 49 atvejai, kai dronais buvo gabenamos cigaretės, kai 2021 m. – tokių atvejų buvo tik 17.

Pagal VRM inf.