Krapas sužadins apetitą ir pagerins sveikatą

IMG 5570Krapai – puikiai visiems pažįstami, bet savo svarbos neprarandantys prieskoniniai ir gydomieji augalai.

Ar žinote kad vienas šaukštelis krapo sėklų turi tiek pat kalcio kiek trečdalis puodelio pieno? Ar žinote, kad krapai yra puikus kalcio šaltinis, stabdantis kaulų retėjimą moterims, kurioms tai pasitaiko menopauzės metu  arba reumatinio artrito atveju?

Palyginti neseniai mokslininkai nustatė, kad krapai palankiai veikia sveikatą: jų užpilas plečia kraujagysles, mažina kraujospūdį, stiprina širdį ir gerina jos veiklą, atpalaiduoja žarnyno ir tulžies latakų spazmus, skatina tulžies bei šlapimo skyrimąsi, naikina mikrobus ir stiprina visą organizmą.

Pats laikas šviežiais krapais ne tik gardinti vasaros patiekalus, bet ir šį puikų vasaros kvapą išsaugoti žiemai: krapų prisidžiovinti, užsišaldyti.

Padeda nuo daugelio ligų

Liaudies medicinoje krapo žolė ir vaisiai (sėklos) vartojami žarnyne vykstantiems puvimo bei rūgimo procesams slopinti, pilvo skausmams malšinti, viduriavimui, skrandžio veiklos sutrikimams bei šlapimo pūslės uždegimui gydyti. Esant šiems negalavimams, rekomenduojama valgyti maltų krapo vaisių miltelių (pusę arba vieną arbatinį šaukštelį užgerti šiltu vandeniu) 2-3 kartus per dieną, prieš valgį.

Išdžiovintose krapų sėklose yra iki 4 procentų eterinio aliejaus, susidariusio net iš keleto terpenų ir riebiojo aliejaus. Krapuose yra daug eterinio aliejaus, vitaminų C, B1, B2, P, PP, flavonoidų, kalio, kalcio bei geležies.

Sėklų ir džiovintų lapų nuovirai plečia kraujagysles, mažina arterinį kraujospūdį, skatina tulžies ir šlapimo išsiskyrimą, mažina vidurių pūtimą, slopina kosulį, padeda kovoti su bakterijomis.

Krapai padeda esant nemigai, neurasteniniams galvos skausmams. Vartojami užkietėjus viduriams, hemorojaus profilaktikai.

Užpilui paruošti reikia vieno valgomojo šaukšto smulkintų krapo sėklų – užplikyti stikline verdančio vandens ir uždengus leisti, kad prisitrauktų. Gerti pašildytą po pusę stiklinės 2-3 kartus per dieną, prieš valgį.

Be visa kita, toks krapų užpilas lengvina atsikosėjimą ir aktyvina krūtimi žindančių motinų pieno liaukų sekreciją.

Kaip vartoti?dill

* Esant nemigai ir nervingumui, nakčiai vartojamas šaltu būdu pagamintas krapų sėklų užpilas: šaukštelis smulkintų sėklų užpilamas stikline šalto vandens, laikoma 8 val., išgeriama prieš miegą.

* Mažinti odos niežėjimą geriami krapų sėklų milteliai (sumalama kavamale). Imama ant peilio galo (po 1 gramą) miltelių, išgeriama 20-40 min. prieš valgant 3 kartus per dieną. Taip mažinamas ir vidurių pūtimas.

* Nuo vidurių pūtimo vaikams gaminama arbata iš šaukštelio susmulkintų sėklų, užplikintų verdančiu vandeniu. Palaikoma 10 min., nukošiama. Duodama 5-6 kartus per dieną po 1 šaukštelį prieš maitinimą.

* Šlapimui varyti krapai vartojami kartu su petražolėmis. Po pusę šaukštelio susmulkintų petražolių ir krapų sėklų užpilama 250 ml vandens, palaikoma 8 val., perkošiama, išgeriama per parą.

* Krapų sėklų ir lapų antpilo pavilgais gydomos pūliuojančios žaizdos.

* Krapų žolių ir sėklų arbata didina pieno gamybą maitinančioms moterims.

Krapai gali pakenkti

* Nėščiosios nuo krapų gali suviduriuoti, krapai reflektologiškai gali sužadinti gimdos susitraukimus, o tai gresia persileidimu.

* Krapai mažina raumenyno tonusą, todėl jų geriau nevartoti sergant hipotonija ir nelaikant šlapimo.

* Krapų ir iš jų pagamintų vaistinių preparatų nerekomenduotina vartoti esant kraujo apytakos nepakankamumui.