Kraštiečių sueigoje – pusšimtis žinomų mokslo, meno, verslo žmonių

krastieciu sueiga zaidimo dalyviai„… Sugrįžkime visi mes į Šilutę, bičiuli, tu šiam kraštui priklausai…“ – tokia ansamblio „Jonis“ daina antradienį pasitikti visi jau penktą kartą į kraštiečių sueigą „Šviesos parnešti, gera padaryti“ susirinkę išeiviai iš Šilutės.

Ne tik visi Lietuvos kampeliai, bet ir Europos valstybės, net Portugalija ir Jungtinės Amerikos Valstijos – tokia plati šiemetinių sueigos dalyvių geografija. O visus juos vėl sukvietė kraštiečių ambasada vadinama F.Bajoraičio viešoji biblioteka, kuri tomis dienomis buvo atvira 48 valandas be pertraukos, ir meilė savo kraštui.

Iš Šilutės krašto kilę mokslininkai, dailininkai, literatai, aktoriai, verslo asai dvi dienas praleido gimtinėje, dalyvavo susitikimuose su šilutiškiais, net susirungė su jais žaismingame žinių turnyre „Pažink Šilutę kitaip“.

O jau trečiadienį, simboliškai „pasodinę“ suvenyrines monetas, atsisveikino iki kito karto.

Suvažiavo pusšimtis kraštiečių

Sutiktuvių vedėjas Marijus Budraitis preciziškai suskaičiavo, kiek kuriais metais kraštiečių suplaukdavo į savo sueigą. Štai pirmoji, surengta 1988-aisiais, jų sukvietė 25, po 16 metų, 2004-aisiais, sulaukta 39, o 2007-aisiais – rekordiškai mažai – vos 12 išeivių. Užtat sueigos rengėjai svečius vargiai talpino 2011 metais, kai į Šilutės 500-mečiui skirtus renginius atvyko net 87 kraštiečiai.

Visi atvykusieji, o šiemet jų sulaukta virš 50-ies, apjuosti spalvotomis skarelėmis, visiems įteiktos ir simbolinės monetos. Pastarąjį ženklą svečiai saugojo iki susitikimų pabaigos, o išvykdami sumetė jas į vazoną, ir už tai gavo kompaktinį diską su sueigos nuotraukomis.

Bibliotekininkai įsipareigojo tas monetas „pasodinti“, o „derlių“ visi žada skinti, kai vėl susirinks, – po 4 metų.

M.Budraitis pastebėjo, kad šiemet sueigos oro sąlygos buvo identiškos toms, kurios išeivius pasitiko paskutinį kartą prieš 5 metus: ir tuomet, kaip ir šiemet, staiga pliūptelėjo lietus. Bet ar oras gali kuo nustebinti Šilutės kraštiečius? Žinoma, ne, nes čia gyvena ypatingi žmonės. Tad ir susirinkusieji bibliotekos vasaros kiemelyje, nekreipdami dėmesio į lietaus lašus, spaudė vieni kitiems rankas, siekė apkabinti seniai matytus saviškius.

Svečius sveikino ir meras Vytautas Laurinaitis, kurio žodžiais tariant, Šilutėje gyvena daug gerų žmonių, o visi geri žmonės grįžta namo. Ir šiemet susiėjo jie dėl kilnaus reikalo – nenutraukti ryšio su gimtine, su Pamario žmonėmis, pristatyti jiems savo kūrybą, pasiekimus, pabendrauti, prisiminti. Meras dėkojo visiems sugrįžusiems ir priminė, kad jie visada čia laukiami.

„Geltonųjų“ komandai vadovavo A.Večerskis

Jau pirmojo susitikimo metu svečiams neteko atsipalaiduoti. M.Budraitis čia pat būrė „Geltonųjų“ svečių komandą, kuriai su vietiniais šilutiškiais teko susirungti žaismingame žinių turnyre „Pažink Šilutę kitaip“.

Į svečių komandą pateko žinomas aktorius Adolfas Večerskis, prisipažinęs, kad gimė jis, „kur pagimdė“, o tik užaugo Šilutėje, bet jo gyslomis teka šilutiškio kraujas.
krastieciu sueiga monetos
Aktoriui kompaniją sudarė dailininkė Janina Krasauskienė, juvelyras Arūnas Kleišmantas, poetė Ramutė Dragenytė, buvęs Šilutės sporto mokyklos treneris, dabar dirbantis Pasvalio sporto mokykloje Stasys Balčiauskas, viešųjų ryšių specialistė Sigita Jacinevičienė – Baltaduonė, fizikas, technikos mokslų daktaras, politikas Vytautas Šileikis ir Seimo vicepirmininkas Kęstas Komskis.

Pirmiausia svečiams teko pasukti galvas sprendžiant klausimą, kokių prekių parduotuvės Šilutėje nebuvo niekada: naujų automobilių, ginklų, aviacijos reikmenų ar traktorių. Spėję, kad naujų automobilių, kraštiečiai prašovė prošal, mat paaiškėjo, kad tokia parduotuvė yra buvusi dabartinio autobusų parko teritorijoje ir joje buvo pardavinėjami naujutėliai BMW.
Užtat niekada Šilutė neturėjo aviacijos reikmenų parduotuvės. 

Kraštiečiams teko vaizduotėje atkurti ir senojo Šlažų tilto vaizdą, mat turėjo prisiminti, kad jis turi 13 arkų. Be to, jie privalėjo žinoti, kokius paukščius šiame krašte keletą kartų buvo nurodyta medžioti, ir spėję, kad tai, anot A.Večerskio, valgomas ir skanus paukštis varna, jie beveik pataikė. Mat kartu su varnomis buvo liepta šaudyti ir žvirblius.

Kraštiečių komandos vadovas ir vėl pasidžiaugė, kad jiems tądien pavyko atrasti naujovę ornitologijos pasaulyje – varnos vaiką žvirblį…

Bendravo atskirose erdvėse

Svečiams koncertavo ansamblis „Karčema“, vėliau jie išvyko į Nemuno deltos regioninį parką, kur praėjo edukacinį pažintinį kelią „Potvynio apsupty“.

Trečiadienį kraštiečiai su šilutiškiais bendravo atskirose erdvėse, kurios pavadintos žodžio ŠILUTĖ raidėmis. Literatų svetainėje Š su ryto kava ir minčių polėkiu susirinko literatai. Erdvėje I vyko diskusijos apie tai, kad sportas yra sveikata, bet gali būti, jog tai yra tik mitas. Žinias, idėjas ir sprendimus šilutiškiams siūlė erdvėje L susibūrę verslo pasaulio atstovai. Vyko pokalbiai temomis „Įdomusis mokslas smalsuoliams: nuo brangakmenių iki magijos“, žymūs aktoriai kvietė į aktorinių etiudų popietę, dar kitur susibūrė meno mūzos įkvėptieji.