Krašto bendruomenės – prieš dujų ieškotojus

apie skalunus bartkiene usenaiNerimas dėl skalūnų dujų paieškų šiandien mūsų krašte išties yra aktualija Nr. 1. Tai dar kartą įrodė bendruomenių atstovai, penktadienį kaip niekad gausiai susirinkę į susitikimą su Seimo nariu Artūru Skardžiumi. Į Šilutę suvažiavo ne tik mūsų rajono, bet ir gretimo Tauragės rajono Žygaičių seniūnijos bendruomenės nariai.

Seimo Ekonomikos komiteto pirmininko pavaduotojas A.Skardžius yra kategoriškai prieš skalūnų verslą Lietuvoje, kol nėra patikimų gamtą apsaugosiančių įstatymų. Seimo Ekonomikos ir Aplinkos Apsaugos komitetai yra priėmę sprendimą stabdyti skalūnų dujų paieškas.

Bendruomenių atstovai irgi buvo vieningi: „Ginsime savo žemes nuo atėjūnų, o jei reikės, į Vilnių ir su traktoriais nuvažiuosime“. Girdėjosi net ir pažadų panaudoti smurtą prieš tuos, kurie leistų tokį verslą…

Akademikai sako, kad žvalgyti galima

Skalūnų dujų verslo galimybes mūsų šalyje analizavo Lietuvos Mokslų akademijos prezidiumo komisija. Visuomenė buvo informuota, kad komisija iš esmės nemato problemų dėl skalūnų išteklių žvalgybos galimybių Lietuvoje, tačiau mato teisės aktų spragas ir galimas rizikas (aplinkos apsaugos požiūriu) gavybos stadijoje.

Akademikai siūlo priimti atskirą skalūnų dujų gavybos procesus reglamentuojantį įstatymą. Taip pat siūloma keisti įstatymus, susijusius su geologija, sveikatos apsauga, gamtos ištekliais.

Be to, mokslininkai pabrėžia, kad visuomenei turi būti pateiktas chemikalų, kurie bus naudojami skalūnų dujų žvalgybai, sąrašas. Reikės pasirūpinti ir tuo, kad teršalai ir gręžinyje panaudotas vanduo nepatektų į aplinką. Tokių atvejų yra pasitaikę JAV.

Žala bus ilgalaikė ir milžiniška

A.Skardžius teigia, kad akademikų išvados nėra už skalūnų dujų verslą, jos tik interpretuojamos taip, tarsi pritartų šiam verslui.

Anot. A.Skardžiaus, gavybos procesą „Chevron“ laiko paslaptyje ir nesutinka atskirti žvalgybos nuo gavybos. „Mes esam „Chevron“, mūsų technologijos patikimos, o vardas garsus“, – esą taip buvę atsakyta į visus Lietuvos Seimo narių paklausimus dėl dujų gavybos saugumo.

„Chevron“ atstovai, pasak A.Skardžiaus, tyli ir apie avariją Afrikoje, kur iš jų jau bandoma prisiteisti 40 milijardų litų. Atsakymas apie tą avariją esąs vienas: tenykščiai teismai korumpuoti.

A.Skardžius mano, kad skalūnų dujų paieškas reikia nukelti vėlesniam laikui, nes ateityje technologijos tobulės. „Plikais užpakaliais į tas dilgynes mūsų irgi niekas nevaro – galime palaukti“, – teigė parlamentaras.

Pasak A.Skardžiaus, Lietuvai jokios apčiuopiamos naudos iš to, kad mūsų žemėse vyks skalūnų dujų paieškos ir gavyba, nebus, o žala gali būti ilgalaikė ir milžiniška.

„Aš priešinsiuos bandymams atiduoti savo žemės gelmes, nes tokių paieškų metu uolienos, kurios formavosi milijonus metų, gali būti negrįžtamai suskaldytos“, – sakė A.Skardžius.  

Veiksmingiausia priemonė – žmonių pasipriešinimas

Seimo narys sakė manantis, jog ir žiniasklaida, ir didelė dalis Seimo narių irgi gali būti arba papirkti, arba suklaidinti. Tačiau į klausimą, kokie pinigai gali būti mesti Seimo nariams, siekiant palankaus sprendimo, A.Skardžius atsakė nežinantis.

Pasak A.Skardžiaus, šiandien, antradienį, Seimui bus pateikti pirmieji įstatymų pakeitimo projektai, reglamentuojantys saugesnį žemės gelmių turtų naudojimą. Ar jie bus tinkamai parengti, ar jiems pritars Seimas, neaišku.

Susitikime buvo ūkininkų iš Usėnų, Mockių, Vilkyčių ir kitų rajono pakraščių. Visų mintis išsakė usėniškė Ieva Bartkienė.

„Pažiūrėkit, mes visi čia – jau pagyvenę. O kur jaunimas? Jo nebėra Lietuvoje. Mūsų tėvai mums paliko žemę, o ką mes paliksime savo vaikams? Turime kovoti už tai, kad savo vaikams ir anūkams paliktume švarią žemę ir vandenis“, – kvietė moteris.

Jos kaimynai be užuolankų kalbėjo, kad tiems Seimo nariams, kurie balsuos už leidimą svetimšaliams raustis mūsų žemės gelmėse, surengs savo teismą. „Jei reikės, prie Seimo ir su technika stosim“, – pasigirdo kalbos.

A.Skardžius tikino, jog veiksmingiausia priemonė ir esanti gyventojų pasipriešinimas, „Chevron“ to bijo labiausiai.