Krašto ūkininkai grūdų derliumi patenkinti, traktoriai jau rikiuojasi prie „Šilutės girnų“

Šilutės krašto grūdininkai šiemetiniu derliumi nei labai džiaugiasi, nei per daug liūdi. Naujasis „Šilutės girnų“ akcinio paketo savininkas UAB „Scandagra“ padidino grūdų supirkimo kainas pagal atskiras grūdų rūšis nuo 5 iki 15 proc.

Technikos aikštelėje prie grūdų supirktuvės dabar nuolat galima matyti 10 - 15 grūdus atvežusių traktorių.

Tačiau didžiulio džiaugsmo ūkininkams tai nesukėlė, nes grūdai šiemet sausi, lengvi ir jų saikas nesiekia reikalingo svorio. Taigi aukščiausios rūšies grūdų, už kuriuos mokama didžiausia kaina, bus nedaug.

Jeigu įprastas – bazinis grūdų drėgmės koeficientas yra 14 proc., tai šiemet jis siekia tik 10 ar 11 proc. Todėl liepos 27 d. už ūkininkų priduodamus II klasės kviečius buvo mokama 190 eurų už 1 toną, už 1 toną rugių – 135 eurai, už 1 toną rapsų – 520 eurų.

„Šilutės girnose“ permainos

Anksčiau buvusios akcinės bendrovės „Šilutės girnos” akcijų didesnę dalį įsigijo Lietuvoje jau 15 metų dirbanti UAB „Scandagra“. Tad nėra ko stebėtis, kad naujasis grūdų supirkėjas gerina darbuotojų darbo sąlygas, gerina įrangą ir t.t.

„Scandagra” Šilutės grūdų supirktuvės vadovas S. Mockus ir vyr. laborantė N. Diglienė sako, kad šiemet ūkininkai ima neblogą grūdų derlių.

„Scandagros“ grūdų supirkėjams Šilutėje vadovauja elevatoriaus vadovas Simonas Mockus. Šiuo metu be jo čia dar dirba 13 žmonių.

Pasak Simono, šiuo metu visi turi daug darbo. Grūdus priimti tenka iki 22 val., reikia stengtis, kad traktoriai su grūdų priekabomis nesustotų į eilę rekonstruotoje Ramučių gatvėje. Juolab, kad ji ne tik gražiai rekonstruota, bet ir šiek tiek siauresnė nei buvo anksčiau. Tad bendrovės transporto aikštelėje dabar galima pamatyti 10 ar 15 traktorių ir sunkvežimių su pilnomis priekabomis grūdų.

„Scandagra“ vadovybė pradėjo nemažai „Šilutės girnų“ pertvarkymo darbų. Jau atnaujinta laboratorijos įranga, dabar intensyviai vyksta vieno elevatoriaus rekonstrukcijos darbai. Bus ir daugiau naujų įrengimų, tačiau kol kas apie juos nekalbama.

Grūdų supirktuvės laboratorijoje dirba 4 laborantės, kurių dvi – iš ankstesnės komandos ir dvi naujai priimtos. Vyr. laborantė Nijolė Diglienė „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad naujieji šeimininkai atnaujino laboratorijos įrangą, todėl dabar klientai aptarnaujami greičiau, o tai svarbu, siekiant, kad nesusidarytų ilgos suvažiavusių traktorių eilės.

Derlius subrendo anksčiau

S. Mockus sako, kad šiemet tokią šiltą ir sausringą vasarą grūdinės kultūros subrendo bent savaite anksčiau, tad ir grūdų supirkimą teko pradėti nuo liepos 20 d. Dabar grūdų supirkėjams visos dienos pilnai apkrautos, per savaitę į elevatorių jau supilta 7,5 tūkstančiai tonų grūdų.

Praėjusių metų duomenimis, Šilutėje buvo supirkta 18 tūkst. tonų grūdų, o šiemet naujieji šeimininkai planuoja supirkti apie 20 tūkst. tonų.

Grūdų pirkimo vadybininkas Saulius Lukas sako, kad nors grūdų supirkimo kainos šiek tiek ir didesnės, tačiau ūkininkai nesitiki gauti didesnių pelnų. Pastaraisiais metais gerokai pabrango būtinos trąšos ir pasėlių priežiūra, tad ir gautas didesnis pinigų kiekis bus reikalingas apmokėti  skolas už pabrangusias trąšas.

Ūkininkai derliumi patenkinti

Savo eilės parduoti grūdus laukiantys ūkininkai „Šilutės naujienoms“ pasakojo, kad šiemetiniu derliumi yra patenkinti. Juos ypač džiugina tai, kad laikosi geri orai, tad tikimasi greit nuimti derlių. Kai kurie sakė, kad jau sunoko ir žieminiai, ir vasariniai javai, tad laukuose teks darbuotis be poilsio dienų.

Ūkininkas iš Žemaitkiemio Juozas parduoda tik tuos grūdus, kurie liko nuo būtino kiekio pašarų savų galvijų prieaugliui. Anksčiau jis yra turėjęs ir karvių, tačiau jų teko atsisakyti, nes darbo daug, o pelno beveik jokio. Tad dabar augina tik kelias dešimtis prieauglio.

Kiti ūkininkai, turintys po kelias dešimtis hektarų grūdinių kultūrų, pasakojo, kad šalia grūdininkystės taip pat laiko gyvulių. Tačiau bemaž visi jie augina mėsinius galvijus. Jiems grūdai reikalingi savo augintiniams penėti, o grūdų likutį parduoda.

Taigi vienam kitam ūkininkui tokių parduodamų grūdų yra likę 4 ar 6 tonos, o kitiems kelis kartus daugiau.

Visi kalbinti žemdirbiai sakė, kad žemę dirbti, auginti grūdus yra pats paprasčiausias užsiėmimas, ypač tuomet, kai dar yra mokamos šiokios tokios ES išmokos už deklaruotus pasėlius.

Smarkiai brango trąšos

Vienas kitas ūkininkas jau bandė paskaičiuoti ar šiemet gaus didesnį pelną už savo derlių nei pernai. Tačiau dauguma mano, kad praėjusieji metai visgi buvo geresni. Jų nuomone, šiemet grūdai smulkesni ir lengvesni, todėl aukščiausios rūšies bus labai mažai.

Usėniškis Rolandas pasakojo, kad šiemet iš 1 ha prikulia po 0,5 ar 1 toną grūdų mažiau nei praėjusiais metais. Jo nuomone, tai dar nėra didelis nuostolis. Rolandui pikta dėl to, kad mūsų šalies vyriausybė nesugeba išsaugoti draugystės su savo kaimynais. Juk anksčiau dar buvo galima nusipirkti baltarusiškų ar rusiškų trąšų, o dabar liko tik sava „Achema“ ir kitos Europos Sąjungos šalių firmos. Taigi šiemet trąšos ūkininkams pabrango bemaž dvigubai, nors ir anksčiau nebuvo pigios.

Tokie yra šių metų grūdininkams palankių metų džiaugsmai ir rūpesčiai.

Komercijos direktorius, korespondentas