Kraštotyros projektas „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“

Juknaičių pagrindinės mokyklos muziejaus iniciatyva, pradėtas įgyvendinti projektas „Mokyklos Mažojoje Lietuvoje“. Šio renginio tikslas - supažindinti mokinius su Mažosios Lietuvos mokyklų nykstančia architektūra bei istorija.

Žaidimo metu mokiniai daug sužino apie rajono istoriją ir kultūrą

Pirmame projekto etape moksleiviai kviečiami aplankyti Juknaičių seniūnijoje buvusias pradžios mokyklas, fotografuoti, piešti išlikusius pastatus, aprašyti susitikimų įspūdžius, kaupti istorines žinias, surengti parodą mokyklos ir kitoms bendruomenėms.

Kovo 29 –osios popietę į skaityklą rinkosi 5-8 klasių mokiniai. Jie susipažino su Kraštotyros draugijos pirmininke Regina Meškauskiene, kuri į renginį atėjo ne tuščiomis – muziejui padovanojo jubiliejiniais 400 metais išleistą Pirmosios lietuviškos knygos egzempliorių. Viešnia taip pat pademonstravo skaidres, kuriose pateikė sukauptą medžiagą apie Juknaičių seniūnijos buvusias mokyklas. Mokiniai pamatė gausią nuotraukų galeriją, išgirdo įdomių faktų apie mokyklose buvusią griežtą tvarką, šulmistrus – amatininkus, grafitines lenteles.

Įdomu tai, kad šalia įprastų dalykų buvo mokoma giedojimo, gimnastikos ir rankdarbių, be to pamokos buvo dėstomos vokiečių kalba. Mokiniai sužinojo, kad mokyklos nebuvo didelės, mokytojas čia dirbo su 25 – 30 vaikų. Tai buvo tipinės vienaklasės bei dviklasės pradinės mokyklos. Pastatai dažniausia išmūryti iš raudonų plytų, apdengti čerpėmis, buvo ne tik gražūs, bet ir ilgaamžiai. Kai kur buvo statomos medinės (pvz. Paleičių) mokyklos, viena pusė mūrinė, kita – medinė, kai kurios – dviejų aukštų.
Įdomiausia mokiniams buvo klausytis apie jų kaimo mokyklą, ypač jei ji išlikusi.

Mokyklų nykimo didžiausi priešai yra laikas ir žmogus, tai norisi suspėti pamatyti, užfiksuoti, parodyti mokiniams ką dar turime. Kanteriškių mokykla kitais metais minėtų 200 metų jubiliejų, bet jau baigia sugriūti… Todėl šis projektas ir kviečia įamžinti tai kas dar liko!