Kriminalinės policijos vadovas – apie sklandančias „antis“ ir laukiančias reformas

kriminalistai petniunas vaidasJų darbas netelpa nei į visiems įprastas darbo valandas, nei į 5 dienų darbo savaitę, jie bet kada gali būti (ir būna) keliami iš miego, atšaukiami iš atostogų, ir nemurmėdami kyla, nes tokia jų darbo specifika.

Jie – Kriminalinės policijos pareigūnai, pirmadienį paminėję savo profesijos šventę. Šios dienos išvakarėse keletas Šilutės policijos šio skyriaus pareigūnų pelnė Tauragės apskrities vyriausiojo policijos komisariato apdovanojimus.

Bet ne tik apie gražiąją darbo pusę šįkart kalbamės su skyriaus vadovu Vaidu PETNIŪNU – dar ir apie nusikalstamumą, išaiškinamumą, gyventojų pagalbą, kuri tiriant nusikaltimus ypač reikalinga, prisimename ir viešojoje erdvėje sklandančias „antis“ bei tuoj tuoj startuosiančią Kriminalinės policijos reformą.

Dirba operatyvininkai, tyrėjai ir žvalgai

Šilutės r. Kriminalinės policijos skyriuje dirba arti dviejų dešimčių pareigūnų, o jų vadovas Vaidas Petniūnas jau beveik 2 metai šias pareigas eina vis dar laikinai – kol bus priimtas teismo sprendimas, leidžiantis atleisti iš darbo prieš kelerius metus Šilutės policiją sukrėtusio skandalo kaltininką, tuometinį Kriminalinės policijos skyriaus vadovą Artūrą Rimkų, įtariamą piktnaudžiavimu tarnyba ir nusikalstama veika.

Pristatydamas skyriaus sudėtį, V.Petniūnas pirmiausia mini Operatyvinę grupę, kurioje yra 5 pareigūnai. Tai jie, dirbdami pamainomis po 12 valandų, pirmieji reaguoja į visus iš Bendrojo pagalbos centro gaunamus pranešimus, jie surenka pirminę medžiagą bet kokio nusikaltimo vietoje.

Jų darbo vaisiai keliauja ant 17-kos tyrėjų darbo stalų. Iš tyrėjų išskiriami 5 kriminaliniai žvalgai, dar neseniai vadinti tiesiog operatyvininkais. Kartu su šiuo penketuku kriminalinio žvalgo darbą dirba ir skyriaus vadovas.
9 tyrėjos dirba su ikiteisminio tyrimo bylomis, jų darbą kuruoja vyriausioji tyrėja Jurgita Nausėdienė.

Dar skyriuje dirba techninius duomenis apdorojanti specialistė.

Už darbą rašytų stiprų aštuonetą

Šiemet nuo metų pradžios iki Kriminalinės policijos dienos skyriaus specialistai pradėjo 892 ikiteisminius tyrimus. Bent apytikriai nusakyti, kiek laiko atima vienas toks tyrimas, skyriaus vadovas negali – tai labai skirtinga ir priklauso nuo daugelio aplinkybių. Bet kiekvienas tyrimas turi „tilpti“ į Baudžiamajame kodekse nurodytus terminus, atsižvelgiant į tai, kuriai grupei – nesunkių, apysunkių, sunkių, labai sunkių ar tik baudžiamųjų nusižengimų grupei – jie priskiriami.
Aišku viena – tai milžiniškas krūvis, kuriam atlikti reikėtų kur kas daugiau žmonių.

„Be abejo, stengiamės tirti kuo skubiau, bet esamų mūsų pajėgų ne visada užtenka. Todėl ir „netelpam“ nei į darbo valandas, nei 5 dienų darbo savaitę. Kartais ir man pačiam būna nesuvokiama, kaip toks palyginus negausus mūsų būrys padaro tiek darbo“, – prisipažįsta V.Petniūnas.

Bet toks jau policininko darbas, kad jis kiekvieną valandą turi būti pasirengęs išvykti įvykio vieton, kad bet kada gali būti pakeltas iš lovos ar nuo stalo, atšauktas iš atostogų ar poilsio dienų.
Pasvarstęs jis sako, jog savajam kolektyvui už darbą dešimtbalėje sistemoje rašytų stiprų aštuonetą.

Skyriuje labiausiai trūksta kriminalinių žvalgų: kad darbas vyktų tikrai operatyviai, jų reikėtų tiek pat, kiek yra tyrėjų.

„Šalyje metas daryti radikalias permainas, kad į kriminalinių tyrimų sritį būtų pritraukta kuo daugiau jaunų, išsilavinusių žmonių. Antraip nebetoli tas laikas, kai nebeliks kam tirti nusikaltimus“, – apie specialistų trūkumą Šilutės kriminalistų vadovas nesibaimina prabilti viešai.

Svarbiausia, anot V.Petniūno, kad jo vadovaujamas kolektyvas jau yra darnus ir susigyvenęs, o su tais, kurie dirbti nenorėjo, jau atsisveikinta.

Labai svarbus žmonių bendradarbiavimas

Neseniai nuskambėjęs ūkinių pastatų Laučių kaime padegimas buvo išaiškintas itin operatyviai – dar tą patį vakarą kriminalistai „surinko“ visus šiuo nusikaltimu įtariamus kaimo jaunuolius. Beje, jų grupelė ne tik padegė tvartus, bet ir, kaimo gyventojų teigimu, jau seniai terorizavo vietinius žmones.

Ikiteisminis įvykio tyrimas dar vyksta, bet kriminalistams jis jau aiškus. V.Petniūnas pabrėžia ypatingą Laučių gyventojų pagalbą: padegimai yra vieni sunkiausiai įrodomų nusikaltimų, bet šio kaimo žmonės noriai bendradarbiavo su pareigūnais, nebijodami kalbėjo apie blogybes. Tai buvo viena priežasčių, kodėl padegėjus pavyko rasti iš karto. Kai kurie jų jau buvo įmigę, bet buvo iškelti iš lovų ir „apnakvindinti“ policijos areštinėje.

Beje, tai buvo vienas tų įvykių, kuomet kriminalinės policijos žvalgai irgi buvo iškviesti iš namų jau artėjant vidurnakčiui.

Jau nustatytas ir padegėjas, pernai rudenį supleškinęs Saugų seniūnijos Kebelių kaimo ūkininko tvartus ir žiemai paruošto šieno atsargas. Paaiškėjo, kad tai buvo anksčiau pas ūkininką dirbęs vyras, iki tol nepatekęs policijos akiratin. Byla jau keliauja į teismą.

Tiesa, Sakūtėlių kaime buvusių dviejų padegimų tyrimais pasidžiaugti kriminalistai negali – čia siautėjęs padegėjas dar vis nežinomas.
Šiemet rajone užfiksuotas tik 1 nužudymas – gegužės pabaigoje Saugose girtaujant namuose sesuo nužudė seserį. Šis įvykis jau ištirtas ir perduodamas teismui.
Tiriamas ir dar vienas atvejis, kai Rusnėje dingo vyras, bet ar jis buvo nužudytas, dar neaišku.

Tačiau sėkmė nelydėjo tiriant kone pusės milijono litų vertės vagystę iš Švėkšnos verslininko namų. Patikrintos įvairios versijos, bet rezultatų kol kas nėra.
Įtariamųjų dar nenustatyta ir tiriant 56 tūkst. litų vertės vagystę iš šilutiškio gydytojo ir politiko namų.

Apskritai, vagystės nuolat pirmauja Šilutės rajono nusikalstamumo statistikoje. Štai per 9 šių metų mėnesius jų užregistruota 295, ištirta 87, t.y., 29,5 proc.
V.Petniūnas pastebi, kad neretai dėl vagysčių būna ir pačių apvogtųjų kaltės, nes savo turtą žmonės saugo labai prastai. Ypač daug pavagiama dviračių, o ne vienas jį praradęs šilutiškis buvo palikęs tiesiog laiptinėje ar šalia jos.

Dažnokai vagys nuneša net ir užrakintus dviračius, tad ir spyna jau nebėra panacėja nuo ilgapirščių.

Kaip tyrė, taip ir tirs

Visai neseniai viešojoje erdvėje nuskambėjo planuojamos tokios policijos darbo „naujovės“, kurios šokiravo visuomenę ir buvo itin plačiai aptarinėjamos. Kalbame apie teiginius, esą policija nebevyks tirti tų įvykių, kurių metu bus padaryta menkesnė nei 32 tūkstančių litų žala…

V.Petniūnas nedelsdamas patikina, jog tai buvo nežinia kieno paleista „antis“, apie kurią, anot jo, net diskutuoti gėda. Pasklido ji todėl, kad buvo atsisakyta ne vagystę tirti, bet ieškoti pamesto daikto.

Bet V.Petniūnas sako, jog nuo kitų metų sausio 1-osios išties startuos Kriminalinės policijos reforma. Ji rengiama siekiant optimizuoti kriminalistų darbą, tiksliau paskirstyti prioritetus tiriant nusikaltimus.

Būsimos naujovės vis dar svarstomos ir Vyriausybėje, ir Seime, ir Generalinėje prokuratūroje, tad kas konkrečiai bus reformuojama, kalbėti anksti.
„Aišku viena: kaip tyrėme visus nusikaltimus, taip tirsime ir toliau“, – sako Šilutės kriminalistų vadovas.