Kriminaliniai 2017-ieji: nusikaltimų statistikoje pirmauja vagystės

vagis-77037247Praėjusieji metai Šilutės rajono policijos komisariato pareigūnams buvo geresni nei 2016-ieji.

Per metus gauta beveik puse tūkstančio mažiau pranešimų apie nusikalstamas veikas, nei buvo 2016-aisiais, šiek tiek mažiau būta ir iškvietimų į šeimyninius konfliktus bei vagysčių, geresni ir išaiškinamumo rezultatai, piliečiams pavyko sugrąžinti daugiau žalos atlyginimo.

Tačiau ramybės vis dar nėra, o populiariausiu nusikaltimu rajone, kaip ir ankstesniais metais, išlieka vagystės.              
Ilgapirščiai ir pernai padarė milžiniškų nuostolių Šilutės rajono individualių namų šeimininkams, jie nuolat gviešiasi ne tik svetimų mašinų ir telefonų, bet ir parduotuvių lentynose sustatytų brangių alkoholinių gėrimų ir neapdairių pirkėjų saugojimo kamerose paliktų rankinių.

Pagerėjo išaiškinamumas

2017 metais Šilutės r. PK užregistruota 671 nusikalstama veika, iš kurių 482 ištirtos ir tai yra 71,87 proc. Palyginimui – 2016 m. buvo užregistruota 667 nusikalstamos veikos, ištirtos 346 (t.y. 51,83 proc.). Tad išaiškinamumas padidėjo 20-čia proc.

Kas lėmė išaiškinamumo gerėjimą? – tokį klausimą pateikiame Šilutės r. PK viršininkui Artūrui Mikalauskui. Pasak jo, priežastys yra kelios. Tai ir įvykusi policijos reforma, po kurios kelios komisariate suformuotos pareigūnų grupės turi joms priskirtas teritorijas, tad pareigūnai gali geriau pažinti ten gyvenančius žmones, jų pomėgius. Be to, praėjusiais metais komisariate buvo labai menka kadrų kaita, visų grupių vadovai nesikeitė.

Pasak A.Mikalausko, be abejo, pareigūnai daug dirba, darbui neretai atiduodami ir laisvalaikio valandas. Ypač nemenkas krūvis tenka Veiklos skyriaus vadovei Jurgitai Nausėdienei ir Reagavimo skyriaus vadovui Alvydui Balandžiui.

Vagys gviešiasi mašinų ir telefonų

2017 m. valstybei, juridiniams bei fiziniams asmenims buvo padaryta viso 97 274 eurų žala. Iš jų 82 689 eurai atlyginta.

Vis dar dažniausias nusikaltimas išlieka vagystės. Pernai užregistruotos 195 vagystės, 73 iš jų ištirtos, o tai sudaro 37,4 proc. Palyginimui – 2016 metais buvo užregistruota 288 vagystės, o ištirta 77 arba 26,7 proc.

Pernai buvo pavogta 11 automobilių (ištirtos 5 vagystės), užregistruotos 5 vagystės iš automobilių. Šilutėje dažniausiai vagiami „pagyvenę” ir nebrangūs automobiliai, kuriuos neretai pasivažinėję vagys arba patys kur numeta ir palieka, arba juos suranda pareigūnai. Vienos mėgstamiausios automobilių markės vagys irgi neturi – ima kas pakliūva po ranka.

PK viršininkas sako, kad vis dar neišmokstame saugoti savo turto ir neįprantame jo drausti. O vertėtų, nes didžiausia žala padaroma tuomet, kai įsibraunama į gyvenamąsias patalpas. Be to, vagystės yra tie nusikaltimai, kuriuos tirti sudėtingiausia. Pernai įvykdytos 34 vagystės iš gyvenamųjų patalpų, ištirta 16.

Pareigūnus stebina vairuotojai, kurie savo mašinose palieka ne tik dokumentus, bet ir raktelius. Pečiais traukyti priverčia ir individualių sodybų šeimininkai, kurie išeidami iš namų net vartų neuždaro, o eidami kad ir į daržą duris užremia… šluota (taip vis dar pasitaiko).

Labai dažnos yra mobiliųjų telefonų vagystės, neretai tai vyksta neatsargiai elgiantis viešose vietose ar kavinėse. Nuo stalo trumpam pakilę žmonės palieka ir rankines, ir mobiliuosius, o grįžę, žinoma, jų neberanda.   

Parduotuvių apsauga saugo prekes

Pareigūnams žinomi ir atvejai, kai savo daiktus parduotuvių saugojimo kamerose palikę žmonės jų net neužrakina, ir nueina į prekybos salę. Kuomet grįžę savo daiktų neberanda, sako manę, kad parduotuvėse visur yra vaizdo stebėjimo kameros ir apsaugos darbuotojai, tad jie tikėjęsi, kad ilgapirščiai tokias vietas aplenks. Bet apsaugos darbuotojai pirkėjų daiktų nesaugo, jų rūpestis – prekių apsauga, tad kiekvienas pirkėjas savo daiktų saugumu turėtų rūpintis pats.

Pernai įvykdyta ir 13 didelės vertės turto vagysčių iš parduotuvių, ištirtos 5. Dažniausias vagių grobis – maisto produktai, alkoholis ir cigaretės.

Per 2017 metus surašyta 348 administracinio nusižengimo protokolai dėl smulkaus – 113 eurų nesiekiančio – turto vagysčių.

2016-aisiais tokių protokolų buvo surašyta 246, taigi, pernai pareigūnų šioje srityje darbuotasi aktyviau.

Ir tokius protokolus dažniausiai pelno parduotuvėse „dirbantys” ilgapirščiai, kurie gviešiasi ne ko kito, o alkoholinių gėrimų. Tai dažnai yra nuo narkotikų priklausomi asmenys – tiek Šilutės gyventojai, tiek atvykstantys iš Klaipėdos. Vagiami dažniausiai brangūs, net po kelias dešimtis eurų kainuojantys alkoholiniai gėrimai, kuriuos vėliau superkantys asmenys ilgapirščiams sumoka pusę prekės kainos. Taigi, už brangų gėrimą jie gauna kur kas daugiau, nei už pigaus vyno butelį.      
 
Dvi didelės vertės turto vagystės

Nuo 2014 metų didelės vertės turto vagystes tiria specializuotas Tauragės apskrities policijos komisariato padalinys.
Pernai Šilutės rajone buvo užregistruotos dvi itin didelius nuostolius šeimininkams atnešusios vagystės. Iš namo Pagryniuose vagys išnešė turto už maždaug 19 000 eurų, o iš Žemaičių Naumiesčio seniūnijos Žalpių kaimo gyventojų sodybos – už maždaug 26 000 eurų.

Tauragės AVPK Kriminalinės policijos Nusikaltimų tyrimo skyriaus viršininkas Antanas Urbelis sakė, jog kol kas negali pasidalinti viltingais pranešimais – minėtų namų plėšikai dar neišaiškinti. „Bet mes rankų nesudėjome ir darome viską, ką galime”, – patikino pareigūnas.