Krokų Lankos ežere suvinguriavo tūkstančiai unguriukų

unguriukai maiseVienas ungurio mailiaus individas – permatomas, gležnas padarėlis, sveriantis vos 2,35 gramo – kainavo 1 litą. Bet Žuvininkystės tarnyba nepašykštėjo 20 tūkst. litų ir jų nupirko 20 tūkst. vienetų, kad įveistų sidabrašonių unguriukų į patį saugiausią ir mažiausiai žvejų išsemtą Krokų Lankos ežerą, valstybės saugomą zoobotaninį draustinį Šilutės rajone.

Nemuno deltoje ir Kuršių mariose per pastaruosius du dešimtmečius iš viso būta tik kelių panašių ungurių išteklių atkūrimounguriukai nesa i valti operacijų.

Į švarią ir šiltą Krokų Lanką su gyvuoju kroviniu išplaukė Žuvininkytės tarnybos žuvivaisos skyriaus Rusnės poskyrio vyrai, o darbus organizavo vyriausiasis žuvivaisos specialistas Bronius Daukšys.

Mažieji unguriukai buvo atsargiai išleisti iš transportavimo maišų, prisotintų deguonimi, į indus, sumaišytus su Krokų Lankos vandeniu. Tada nedidelėmis porcijomis, lėta eiga plaukiant valtimi, buvo išpilstyti srove į atvirą telkinį priekrantės zonoje.

Maždaug po 8-10 metų šie unguriai jau būtų tinkami gaudyti ir ruošti vaišių stalui. Žinoma, jei adaptacijos periodą normaliai išgyvens, į plėšrūnių žuvų pilvus nepaklius. Bet tapti laimikiu žvejams Krokų Lankoje po 8-erių metų jiems nelemta – čia mėgėjiška ir verslinė žūklė uždrausta.unguriukai pila i ezera

Bet protakomis unguriams patekti į Purvalankio upelį, juo – į Miniją, iš čia – į Atmatą, o ja į Kuršių marias – kelias nesudėtingas ir be kliūčių.

Žuvininkytės tarnyba mažuosius unguriukus nupirko Lenkijos Olšteino Ruciana nida žuvivaisos įmonėje ir importavo į Lietuvą.

Tarnyba įgyvendina Europos Komisijos sprendimu prieš trejetą metų patvirtintą europinių ungurių išteklių atkūrimo planą.

Pernai gruodį Žuvininkytės tarnyba pasirašė sutartį su Nacionaline mokėjimo agentūra dėl paramos skyrimo šiam iki 2014 gruodžio pabaigos truksiančiam projektui. Jo tikslas – atkurti, apsaugoti europinių ungurių išteklius Lietuvoje ir vykdyti jų mokslinę stebėseną bei tyrimus.
unguriukai zuvininkystes tarnybos foto
Pernai į 21 valstybinės reikšmės vandens telkinį buvo įveista 134 tūkst. vnt. paaugintų europinių ungurių. Įveisti Baltųjų Lakajų, Kertuojų, Išnarų, Tauragno, Kretuono, Galuonų, Aiseto ežerai, esantys Ignalinos, Švenčionių, Utenos, Molėtų, Vilniaus rajonuose.

Šiemet numatoma iš viso įsigyti 440 tūkst. vnt. paaugintų europinių ungurių ir jais įžuvinti 113 tam tinkamų valstybinės reikšmės vandens telkinių.

2013 metais planuojama įsigyti apie 0,75-1 mln. stiklinės stadijos europinių ungurių ir juos įveisti į 113 valstybinės reikšmės vandens telkinių.

Projekto vertė – 4,86 mln. litų.