Krūties vėžys: laimingojo bilieto neturime nė viena

nedelsk rozinis autobuselisJau dešimtąjį kartą per Lietuvą riedantis rožinis akcijos „Nedelsk“ autobusėlis ir vėl pakvietė rajono moteris pasitikrinti dėl „moteriško“ – krūties – vėžio.

Moterys šį kartą rinkosi Inkakliuose, Saugose, Traksėdžiuose, Juknaičiuose ir Usėnuose, bet į šias gyvenvietes jos suvažiavo ir iš aplinkinių kaimų. Visur patikrinta nuo 40 iki 65 moterų nuo 20-ties iki 80-ties metų. Atėjo nemažai ir tokių, kurios nebespėjo užsiregistruoti, bet medikų labai prašėsi priimti.

Akcijos koordinatoriai pastebi, kad šiandien moterys jau turi žymiai daugiau informacijos apie klastingą ligą nei prieš 10-metį. Jos žino apie reikalingus tyrimus, vis daugėja ir juos atlikusių, besitikrinančių nebe pirmą kartą moterų.

Šią akciją mūsų rajone iš dalies finansavo rajono Savivaldybė.

Tiriama moderniu echoskopu

Jubiliejinio maršruto rožinis autobusėlis niekuo neišskirtinis. Jame dirba Klaipėdos universitetinės ligoninės chirurgas Pranas Šniuolis ir projekto koordinatorė Beata Krapikaitė.

P.Šniuolis sako, kad tik echoskopas, kuriuo tikrinama pastaraisiais metais, modernesnis. „Šis aparatas – vienas naujausių, tokius jau turi daugelis Lietuvos ligoninių. Jis objektyvus, informatyvus ir labai patikimas, gerai parodo net menkas cisteles ir kitus darinius“, – pasakojo chirurgas, demonstruodamas autobusėlyje stovintį portatyvinį echoskopą.

Šiemet savo keliones autobusėlis pradėjo birželio 1-ąją, o paskutines vietoves Vilniaus rajone apvažiuos tik rugsėjį.

Echoskopija – ne mamogramanedelsk rozinis autobuselis snuolis koordinatore

Per 10 metų rožinio autobusėlio komanda iš viso patikrino apie 72 tūkstančius moterų. Maždaug 700 iš jų nustatyti įtarimą, kad tai gali būti vėžys, keliantys dariniai. Po vieną tokią moterį rasta ir praėjusią savaitę mūsų rajone vykusių patikrinimų metu, joms rekomenduota nedelsiant atlikti kitus tyrimus.

Projekto koordinatoriai pastebėjo, jog nemažai moterų dar vis painioja  tyrimą echoskopu su mamografija. Echoskopija tai ultragarsinis tyrimas. Ultragarsinės bangos skverbiasi per per skysčius, minkštuosius audinius ir ekrane sukuria darinio kontūrus. Mamografija – tai rentgenologinis krūtų tyrimas, kuriuo aptinkami krūtų pakitimai.

Šis tyrimas suteikia papildomos informacijos apie auglio dydį, vietą ir turinį bei parodo kai kurias detales, kurių gydytojas negali apčiuopti rankomis ar pastebėti atlikdamas išorinę krūtų patikrą.

Echoskopija labiau tinka jaunesnėms, iki 40 metų moterims, o vyresnėms rekomenduojama atlikti mamografiją. Pastarasis tyrimas poliklinikose moterims nuo 50-ties iki 69 metų kas 2 metai atliekamas nemokamai, tereikia turėti šeimos gydytojo siuntimą. Tos, kurioms šeimos gydytojas nepasiūlė atlikti mamogramos, siuntimo turėtų pareikalauti pačios.

Svarbu reguliariai tikrintis

„Krūties vėžys – dažniausia moterų onkologinė liga pasaulyje. Paskaičiuota, kad suserga kas devinta moteris ir nė viena, deja, neturi laimingojo bilieto ir negali pasakyti: „Aš tikrai nesusirgsiu“, – sako projekto iniciatorė Agnė Zuokienė.

Taigi sergamumo suvaldyti neįmanoma, bet padaryti įtaką išgijimui įmanoma, mat kuo ankstyvesnės stadijos vėžys nustatomas, tuo geresni būna gydymo rezultatai.

Užleistas krūties vėžys – tai nemeilės sau ženklas. Tai reiškia, jog moteris rūpinosi kitais – gal vyru, vaikais, daržais, gyvuliais, o save užmiršo.

Krūties vėžys – viena paslaptingiausių ligų, Ji – „kantri“, slėpynių galinti žaisti labai ilgai – net 10 ir 15 metų. Per tą laiką gali neišryškėti jokie ženklai, moteris nejaučia dažno visų ligų indikatoriaus – skausmo, o liga gerokai įsisenėja.

nedelsk rozinis autobuselis eileSveikai gyvenkime, judėkime ir gimdykime

Dažniausiai krūties vėžys atakuoja 55-65 metų moteris, kai nuslopus kiaušidžių veiklai ir prasidėjus menopauzei krūtys tampa itin jautrios hormonų pokyčiams. Reguliariai tikrinantis ligą galima nustatyti ankstyvoje stadijoje.

Kalbėdamas su patikron atvykusiomis moterimis, chirurgas P.Šniuolis ypač akcentavo kasmėnesinės apžiūros svarbą, kurią moteris privalo atlikti pati. Aptikusi bent menkus pakitimus, sukietėjimus ar pastebėjusi iš spenelio tekančias išskyras, nedelsdama kreitis į gydytojus.

Medikas taip pat pabrėžė sveiko gyvenimo būdo ir judėjimo, gimdymų svarbą ligos profilaktikai. Rizikos veiksniai yra ir ilgesnė nei 5 metų pakaitinė hormonų terapija, ligos paplitimas tarp artimiausių giminaičių, ankstyva (iki 12 metų) menstruacijų ciklo pradžia ir vėlyva menopauzė (po 55 metų), kitos krūtų ligos, ilgas kontraceptinių priemonių vartojimas (ilgiau nei 10 metų), nutukimas ir alkoholio vartojimas.

Šalies medikai konstatuoja, kad per pastaruosius 10 metų („Rožinio autobusėlio“ akcijos vykdymo laikotarpiu) mirtingumo nuo šios ligos kreivė ne tik sustojo, bet ir pradėjo leistis žemyn. Žymiai išaugo ir krūtį tausojančių operacijų skaičius ir dabar mūsų šalyje jis panašus į JAV rezultatus – tausojančios operacijos jau atliekamos dviem iš trijų moterų.