Kūdikių mišinėliai – ir išeitis, ir galvos skausmas

vaikaiMišinėliai, skirti kūdikiams – tai vienas iš tų produktų, kurie susilaukia prieštaringų nuomonių. Viena vertus, šie mišinėliai – tai išsigelbėjimas motinoms, kurios pačios dėl vienų ar kitų priežasčių negali maitinti savo naujagimių, kita vertus, tai produktas, skatinantis mamas kuo anksčiau nutraukti maitinimą krūtimi, kuris, gydytojų teigimu, mažyliui yra labai naudingas ir jo atstoti negali joks mišinėlis.

Skatinant mamas mažylius krūtimi maitinti bent iki vienerių metukų, Lietuvoje draudžiama reklamuoti maistą, skirtą kūdikiams iki 12 mėn. Europos Sąjungoje šis draudimas kiek atlaidesnis – draudžiama mišinėlių, skirtų kūdikiams iki pusės metų, reklama.

Be to, remiantis europinėmis taisyklėmis, jokių teiginių apie jų naudą sveikatai negali būti jaunesniems nei pusės metų kūdikiams skirtų mišinėlių etiketėse.

Šiuo metu diskusijas Europos Parlamente sukėlė ketinimas laboratorijoje susintetintos dokozaheksaeno rūgšties savybes prilyginti natūraliai, motinos piene esančiai medžiagai, teigiamai veikiančiai kūdikių regėjimą. Kol parlamentarai rūpinasi įstatymais, mes domimės padėtimi Lietuvoje: kiek motinų renkasi savo vaikus maitinti mišinėliais, kokia Lietuvos gydytojų nuomonė apie juos ir ką reikėtų apie mišinėlius žinoti.      

Mamos suvokia motinos pieno vertę kūdikiui      

Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko doc.Vaidoto Urbono teigimu, per pastaruosius 20 metų krūtimi savo vaikus maitinančių mamų skaičius Lietuvoje labai žymiai išaugo.

„Jei prieš kelis dešimtmečius pagrindiniu vaikų maistu buvo laikomas karvės pienas, tai dabar vis daugiau mamų renkasi kuo ilgesnį maitinimą krūtimi. Informacijos sklaida, vieninga gydytojų pozicija ir motinos pieno naudos mokslinis pagrindimas pagaliau davė savo vaisių – šiuo metu apie pusė mamų savo pienu mažylius maitina iki 4 mėn., o apie 30 – 40 proc. – ir iki 6 mėn.“, – sakė doc. V. Urbonas.

Mokslininkų išvados skelbia, kad vaikui iki vienerių metų motinos pienas – pats sveikiausias ir naudingiausias maistas, todėl gydytojai ragina motinas bent iki pusės metų vaikučius maitinti krūtimi. Tačiau, anot V. Urbono, reikia atsižvelgti ir į motinos būseną – jei ir mama, ir vaikas jaučiasi gerai, vaikučius greta kito maisto krūtimi maitinti galima ir iki ketverių metų, tačiau nereikėtų to daryti motinos sveikatos sąskaita.      

Lietuvoje kūdikių mišinėliai – saugūs      

Respublikinės Šiaulių ligoninės Vaikų infekcijų skyriaus vedėjo, vaikų gastroenterologo Igorio Strupeikio teigimu, visi Lietuvoje parduodami mišinėliai yra saugūs ir atitinka vaikų maistui skirtus reikalavimus. „Kadangi net ir mišinėlių kaina yra apylygė, belieka rinktis pagal tai, kas mažyliui labiau tinka ir patinka.

O jeigu vaikas blogai valgo, nepriauga svorio, yra alergiškas – tinkamą mišinuką gali padėti išsirinkti gydytojas“, – sakė I. Strupeikis. Jo teigimu, jeigu nėra didelių nusiskundimų, apie vaiko mityba gydytojas gali pakonsultuoti ir telefonu ar tiesiog internete.

Pats I. Strupeikis jau penkerius metu konsultuoja mamas internete ir pastebi, kad dažniausiai motinoms iškyla klausimų dėl to, kiek ir kaip dažnai vaikui duoti mišinuko, ką daryti, jei vaikas maisto valgyti nenori, jei atsiranda virškinimo problemų.

„Dažnai mamoms pakanka gydytojo nuraminimo, patvirtinimo, kad problemos, su kuriomis jos susiduria būdingos visiems mažyliams. Žinoma, pasitaiko ir rimtų atvejų, kuomet paraginu mamas kreiptis į specialistą“, – sakė I. Strupeikis.      

Skundų dėl mišinukų kokybės mamos nereiškia      

Valstybinės maisto ir veterinarijos tarnybos Veterinarijos sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. specialistė Vaida Svetulevičiūtė patikino, kad į Lietuvą įvežami tik ES pagaminti ir patvirtinti kūdikiams skirti mišinėliai, ant kurių etikečių aiškiai nurodoma produkto sudėtis ir kita būtina informacija.

Sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. specialistės duomenimis, per pastaruosius kelis metus Valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba negavo nė vieno pagrįsto skundo dėl kūdikių mišinėlių, o pasigirdus bent menkiausiems įtarimams dėl kūdikių maisto saugos, gamintojai reaguoja greitai ir nelaukia tarnybos įsikišimo.

„Pavyzdžiui, vos pasirodžius straipsniui, kad viena įmonė savo kūdikio maistelio etiketėje nenurodė, jog sudėtyje naudojama mechaniškai atskirta mėsa, platintojai, nelaukdami patikrinimo ar sankcijų, visai išėmė maistelį iš prekybos, nors būtų pakakę tiesiog patikslinti etiketę“, – kalbėjo V. Svetulevičiūtė.      

Sanitarijos ir maisto skyriaus vyr. specialistės teigimu, Lietuvoje dirbantys tarptautinių kompanijų gaminančių kūdikių maisto produktus platintojai, suvokia, kad jų gaminama produkcija yra brangi, o rinka – jautri, todėl saugo savo gerą vardą ir stengiasi kuo operatyviau sureaguoti į situacijas, susijusias su jų platinamo produkto kokybe ir sauga.