Kultūros projektams ir kolektyvams išdalinta 400 tūkst. litų

silutiskiai Vilniuje 012„Šiemet rajono kultūros kolektyvams ir renginiams skirta 20 tūkstančių litų mažiau nei pernai“, – apgailestauja Savivaldybės Kultūros skyriaus vedėja Vilma Griškevičienė, komentuodama Kultūros plėtros programos lėšų paskirstymą.
37 mėgėjų meno kolektyvų veiklai šiemet skirta 242 100 Lt.

Kultūros projektų sąraše – 25 pavadinimai, jiems skirta 85 000 Lt.

52 400 Lt atidėta strateginiams seniūnijų renginiams, kurių sąrašą yra patvirtinusi rajono Taryba. Dar 7500 Lt skirta „Sidabrinės nendrės“ premijai ir jos įteikimo ceremonijai organizuoti.

Tik 13 000 Lt palikta rezerve (pernai rezerve buvo 24 000 Lt). Didžiausia šių metų rezervo dalis atiteks rajono saviveiklininkų kelionėms į Dainų šventę.

Daugėja kolektyvų, kyla jų profesionalumas

V.Griškevičienė neslėpė, kad, kaip ir kasmet, saviveiklininkų lūkesčių patenkinti nebuvo įmanoma, nors visas rajono biudžete numatytas kultūros lėšas skyrė tik kolektyvų veiklai ir renginiams organizuoti. Jokioms priemonėms, įrangai, kurią, beje, irgi būtina atnaujinti, pinigų nenumatyta.

Vedėja pasidžiaugė, kad saviveiklininkų kolektyvų šiemet padaugėjo, pakilo ne vieno kolektyvo profesionalumas. Tai sprendžia ne Kultūros skyrius ar kokia nors vietos kultūrininkų grupelė, o iš šalies profesionalų sudarytos komisijos, kurios apžiūrų metu įvertina mūsų kolektyvų lygį.

Taigi šiemet stiprių kolektyvų padaugėjo: aukščiausia A kategorija skirta 15 kolektyvų (pernai buvo 12), B kategorija suteikta irgi 15 kolektyvų (pernai buvo 14), C kategorijai priskirti 7 kolektyvai (pernai buvo 5).

Susikūrė nauji dramos, vokaliniai kolektyvai, kapela, pučiamųjų ansamblis. „Tai rodo, kad yra sudarytos galimybės kurtis, veikti, atsiskleisti“, – sako V.Griškevičienė ir priduria, kad šiemet kultūros žmonės turėtų pasistengti gauti papildomų lėšų veiklai iš respublikinio Kultūros rėmimo fondo, kuriame bus net 36 milijonai litų. Tam reikia parengti aukšto lygio kultūrines programas, kurias ir numato finansuoti naujai steigiama Lietuvos kultūros taryba iš minėto Kultūros rėmimo fondo.

„Daugelis mūsų kultūros įstaigų jau seniai atsakingai kuria projektus ir gauna Kultūros rėmimo fondo paramą. Dabar laikas kolektyvams apjungti pajėgas, aktyvinti darbą ir į kultūrines programas perkelti puikias savo veiklos idėjas. Manau, kad tokie projektai galėtų gauti papildomą finansavimą iš minėto fondo“, – sako V.Griškevičienė.

Daugiausia lėšų – šokėjams

Didžiausią finansavimą iš rajono Kultūrinės veiklos programos gavo šokių kolektyvai. Šiemet, ruošiantis kitų metų Dainų šventės 90-mečio renginiams, planuojamos regioninės Dainų šventės, kurios vyks įvairiuose šalies miestuose. Šioms šventėms šokių kolektyvai turi parengti sudėtingą programą, įsigyti šokių atributus (skaras, lazdas ir pan.), važinėti į pasirodymus. Todėl jiems skirtos didžiausios sumos.

Ryškiai mūsų kultūros padangėje sublizgo naujas kolektyvas – pučiamųjų instrumentų ansamblis „Pamario Brass“, iš karto įšokęs į A kategoriją. Dainuoti, groti nori seniūnijų žmonės ir buria naujus kolektyvus savo bendruomenėse: dar vienas moterų vokalinis ansamblis kuriasi Saugose, čia atsiras ir kaimo kapela „Žemaitkiemis“, atgis Žemaičių Naumiesčio teatras „Lamata“, teatro mėgėjai kuria teatrą Žemaitkiemyje (Usėnų sen.).

Deja, vienas stiprus kolektyvas išsivaikščiojo – nebeliko Šilutės kultūros ir pramogų centre dirbusio, chorvedės Gražinos Matulienės vadovaujamo mišraus kamerinio choro „Vartana“.

Bet Kultūros ir pramogų centre buriamas naujas choras. Jauna chorvedė Rasa Lašaitė trečiadienį pakvietė šilutiškius, norinčius dainuoti chore, į atranką. Vadovė džiaugiasi, kad atėjo apie 20 pretendentų, daugiausia – moterų ir merginų. Tad vyrų šiam chorui dar trūksta.

Choro repeticijos vyks antradieniais ir ketvirtadieniais 18 val. Dar laukiami nauji dainininkai, ypač – vyrai.  

Renginiai vilios naujomis idėjomis

85 tūkst. litų išdalinti kultūros įstaigų ir kolektyvų renginių projektams, kurių dauguma yra tęstiniai, tačiau atsirado ir naujų idėjų.

Didžiausią sumą – 17 000 Lt – gavo Šilutės kultūros ir pramogų centras, į kultūrinių edukacinių renginių ciklą „Iš kartos į kartą“ įtraukęs visų metų savo renginius. Jau itin garsiai nuskambėjo šiame centre surengta penkių orkestrų fiesta, skirta Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 90-mečiui, bus tęsiami šilutiškių pamėgti profesionalių atlikėjų koncertai „Muzikinė verdenė“ Šilutės evangelikų liuteronų bažnyčioje, edukaciniais renginiais bus primintos etnografinės šventės, pirmą kartą bus surengta jaunųjų architektų stovykla, atsiras lietuvininkų tarmę fiksuojančio filmo „Gerą giliukį didelį stukį“ tęsinys.

Kultūros darbuotojai džiaugiasi rusniškių iniciatyva surengti mokymus atsigaunančių kaimų teatrų aktoriams, režisieriams.
Verslininkas Adas Nausėda su muzikos mokytojomis Liuda Kašėtiene ir Žydre Adomaitiene, sukūrę klubą „Muzikos paletė“, ėmėsi iniciatyvos visus metus rengti muzikinius vakarus.

Naujiena bus muzikinis leidinys – dienos šviesą išvys Šilutės 500-mečiui parašyto Kazio Daugėlos „Pamario maršo“ partitūra ir CD. Pasak V.Griškevičienės, tai bus mūsų krašto vardo ir kultūros sklaida po visą pasaulį, nes juk puiki dovana bet kur važiuojant nuvežti „Pamario maršą“. Tegu jis džiugina įvairių šalių žmones.

Naumiestiškiai planuoja daug įdomių dalykų, skirtų Žemaitijos krikšto 600-mečiui. Vienas iš tokių renginių – rajono kryždirbių sueiga.

Šilutės muziejus, pernai gavęs audiogidų įrangą savo Švėkšnos ir Macikų filialams, šiemet parengs pasakojimų apie ekspozicijas garso įrašus, vertimus į užsienio kalbas. Taip pat muziejininkai ves lietuvininkų tarmės pamokas, nepamiršo idėjos prie H.Šojaus dvaro puošti kalėdinių eglučių alėją, o Muziejų nakties lankytojus ketina intriguoti nauja įdomia edukacine programa „Medicina ir sveikatinimas Klaipėdos krašte XIX a. pabaigoje ir XX a. pradžioje“. Skirta lėšų ir vieno seniausių muziejuje saugomų žemėlapių restauracijai.

Šilutės teatras gaus paramą naujam spektakliui pastatyti ir naujo gatvės vaidinimo personažams ant kojūkų sukurti.
Naujų spalvų įgaus bikavėniškių rengiama amatų stovykla ir 5 regionų tautosakos festivalis, kintiškių emalio laboratorija, šiemet skirta Vydūno jubiliejui. Ansamblis „Karčema“ rengia lietuvišką tautinę programą ir vėl pakvies į dar smagesnį nei pernai „Pamario kantri“ festivalį. Rusnės moterų vokalinis ansamblis „Luotužė“ įrašinėja autorinių dainų CD „Rusne, meile mano“, o festivaliui „Vėjopatis“ prašo kurti dainas, susijusias su legendomis. Folkloro ansamblis „Ramytė“ parengė naują edukacinę programą apie Ievą Simonaitytę.

Ypač aktyvūs bibliotekininkai – 3 projektams gavo finansavimą iš respublikinių fondų ir pateko į valstybinę programą K.Donelaičio 300 metų jubiliejui paminėti. Į šią programą įtraukta daugelio respublikinių mokslo ir kultūros įstaigų renginiai, leidiniai, skirti K.Donelaičiui, tarp jų – vienintelės rajoninės įstaigos – F.Bajoraičio viešosios bibliotekos projektas „Kristijonas Donelaitis: knygos metų laikai“.

Bus 14 strateginių renginių

Šiemet rajone vyks 14 vadinamųjų strateginių renginių, kuriems numatytas atskiras finansavimas – 52 400 litų.

Tai gegužės paskutinį savaitgalį rengiama Miesto šventė, Juknaičių seniūnijos šventė „Visada jauni“ (birželio 15 d.), Vainuto Joninės (birželio 23 d.), Gardamo šventė „Sugužėkim, suskambėkim…“ (birželio 29 d.), Saugų šventė „Po malūno sparnais“ (liepos 13 d.), Katyčių šventė „Ir piliakalniai kalba…“ (liepos 6 d.), Marių šventė Kintuose (liepos 20 d.), Dvaro šventė Švėkšnoje (liepos 27 d.), Laivininkų šventė Rusnėje (rugpjūčio 3 d.), Usėnų šventė „Mūsų kaimas pilnas gerumo“ (rugpjūčio 17 d.), Dagotuvės Žemaičių Naumiestyje (rugsėjo 28 d.).

Strateginiams renginiams priskirta bibliotekininkų organizuojama Tarptautinė vaikų knygos mugė (rugsėjo 1 d.), Šilutės muziejaus renginys krašto istorijai propaguoti „Mažosios Lietuvos studija“ (spalio 16 d.) ir Marijaus Budraičio inicijuotas Žuvienės virimo čempionatas (rugsėjo 7 d.).

Šilutės rajono savivaldybės taryba patvirtino sąrašą projektų, kurie finansuojami iš Kultūros plėtros programos lėšų.

Savivaldybės biudžeto lėšomis bus remiami iš viso 37 mėgėjų meno kolektyvų projektai.
Jiems šiemet skirta 242 100 Lt.

Salos etnokultūros ir informacijos centro Juknaičių seniūnijos vyresniųjų šokių grupei „Juknaičiai“ – 11 700 Lt,
Rusnės moterų vokaliniam ansambliui „Luotužė“ – 10 500 Lt,
Žemaičių krašto etnokultūros centro Švėkšnos vyresniojo amžiaus žmonių šokių kolektyvui „Šalna“ – 10 000 Lt,
vyresniųjų žmonių šokių kolektyvui „Rusnietis“ – 10 000 Lt,
Šilutės mišriam chorui „Pamario aidas“ – 9800 Lt,
kaimiškos ir country muzikos ansambliui „Karčema“ – 9500 Lt,
Šilutės kraštotyros draugijos folkloro kolektyvui „Ramytė“ – 9500 Lt,
Šilutės kultūros ir pramogų centro folkloro ansambliui „Verdainė“ – 9000 Lt,
Šilutės kultūros ir pramogų centro vokaliniam ansambliui „Vaivora“ – 9000 Lt,
Šilutės kultūros ir pramogų centro mišriam vokaliniam ansambliui „Mingė“ – 8500 Lt,
Bikavėnų liaudiškos muzikos kapelai „Lolytėlė“ – 8500 Lt,
Šilutės pučiamųjų instrumentų ansambliui „Pamario Brass“ – 8500 Lt,
moterų vokaliniam ansambliui „Vakarė“ – 8000 Lt,
Degučių kaimo folkloro kolektyvui „Pilutė“ – 8000 Lt,
kaimiškos muzikos kapelai „Žaliakalnis“ – 8000 Lt,
Kintų Vydūno kultūros centro vyresniųjų šokių grupei „Kintai“ – 7900 Lt,
moterų vokaliniam ansambliui „Raskila“ – 7500 Lt,
Juknaičių moterų vokaliniam ansambliui „Vėjūnė“ – 7500 Lt,
Šilutės rajono vokiečių bendrijos „Heide“ chorui – 7400 Lt,
Vilkyčių vyresniųjų žmonių šokių kolektyvui „Veiviržas“ – 7000 Lt,
Vainuto folkloro ansambliui „Vainuta“ – 6000 Lt,
Usėnų dramos mėgėjų kolektyvui „Veržė“ – 6000 Lt,
folkloro kolektyvui „Dainoriai“ – 5600 Lt,
Juknaičių dramos mėgėjų kolektyvui – 5600 Lt,
Rusnės salos teatrui – 5500 Lt,
Usėnų kaimo kapelai „Verpstė“ – 5000 Lt,
Ramučių kaimo mėgėjų teatro kolektyvui – 5000 Lt,
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro Vainuto moterų vokaliniam ansambliui „Lazduona“ – 4500 Lt,
Bikavėnų vokaliniam moterų ansambliui – 4500 Lt,
Šilutės rajono neįgaliųjų draugijos vokaliniam instrumentiniam ansambliui „Kvietkelis“ – 3000 Lt,
Inkaklių kaimiškos muzikos kapelai „Šilo aidai“ – 3000 Lt,
Žemaičių Naumiesčio mėgėjų teatrui „Lamata“ – 2750 Lt,
Žemaitkiemio dramos mėgėjų kolektyvui – 2750 Lt,
Kintų moterų šokių grupei „Kanarėlės“ – 2500 Lt,
kaimiškos muzikos kapelai „Žemaitkiemis“ – 1300 Lt,
Kintų Vydūno kultūros centro kaimo kapelai – 1300 Lt,
Kintų Vydūno kultūros centro moterų vokaliniam ansambliui – 1000 Lt.
1000 litų skirta mėgėjų meno kolektyvų apžiūroms organizuoti.

Iš Šilutės rajono savivaldybės biudžeto remiamų 2013 m. kultūros projektų sąraše – 25 pavadinimai.

Jiems skirta 85 000 Lt.

Klubo „Muzikos paletė“ kamerinių kūrybinių renginių ciklui „Pavakarokim“ skirta 2300 Lt,
Kaimiškos muzikos klubo „Karčema“ kantri muzikos festivaliui „Pamario country 2013“ –  3000 Lt,
VšĮ „Eurokompetencija“ leidiniui „Šilainės sodas“ – 3700 Lt,
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro amatų stovyklai – 3000 Lt,
Senųjų kaimo tradicijų kultūros centro respublikiniam festivaliui „Pažinsi tautosaką – atrasi save“ – 2000 Lt,
Kintų Vydūno kultūros centro kūrybinių laboratorijų ciklui „Pamario ženklai“ – 5800 Lt,
Kintų Vydūno kultūros centro projektui „Vydūnas – tautos mokytojas“ – 2000 Lt,
Salos etnokultūros ir informacijos centro „(Ne)nauji režisūriniai sprendimai mėgėjų teatre“ – 1700 Lt,
Šilutės kultūros ir pramogų centro kultūrinių edukacinių renginių ciklui „Iš kartos į kartą“ – 17 000 Lt,
leidiniui „Pamario maršas“ – 2500 Lt,
Žemaičių krašto etnokultūros centro „Sekminėms 600-aisiais Žemaitijos krikšto metais“ – 5000 Lt,
Šilutės muziejaus projektui „Krašto istorija autogidu“ – 3000 Lt,
tęstiniam muziejinių vertybių restauravimo projektui „Eksponatai – laikmečio liudininkai“ – 3000 Lt,
edukaciniam užsiėmimui „Medicina ir sveikatinimas Klaipėdos krašte XIX a. pab. Ir XX a. pr.“ – 2000 Lt,
tęstiniam edukacinių pamokų – renginių ciklui „Kaip lietuvininkai ypatiškas šventes laikė“ – 2500 Lt,
šeštadieninei lietuvininkų tarmės mokyklėlei – 2500 Lt,
F.Bajoraičio viešosios bibliotekos vasaros programai „Mokykla + Biblioteka = Žinios XXL 2013“ – 2000 Lt,
„Biblioteka – kultūros paveldo buveinė“ – 1500 Lt,
„Žodžio klėties duris atvėrus…“ – 3000 Lt,
Audriaus Šikšniaus knygos „Paklaus žalčio“ leidybai – 1500 Lt,
„Kristijonas Donelaitis: knygos metų laikai“ – 5000 Lt,
„Iš miesto į kaimą: keliaujantys sociokultūriniai turai“ – 3000 Lt,
Šilutės kamerinio dramos teatro gatvės vaidinimui „Sugrįžtantis laikas“ – 3000 Lt,
2 dalių trileriui „Antrininkas“ pagal Eric Elice pjesę „W.W.“ – 5000 Lt.