Kuo daugiau laiko prie kompiuterio, tuo daugiau kaulų – raumenų sistemos problemų

vaikas kompasSunku įsivaizduoti dabar augančius vaikus, kurių kasdieniame gyvenime nebūtų įvairių naujausių technologijų.

Didėjantis kompiuterinis raštingumas turi ir teigiamą ir neigiamą efektą. Vis dažniau susiduriama su kompiuterio naudojimu susijusiomis sveikatos problemomis. Tai ne tik išsausėjusios ir pavargusios akys, tačiau ir raumenų – skeleto besivystančios ir progresuojančios problemos.

Lietuvos sveikatos mokslų universiteto mokslininkai Lina Škemienė, Rūta Ustinavičienė, Dalia Lukšienė, Ričardas Radišauskas ir Gintarė Kalinienė atliko tyrimą, kuriame analizavo paauglių nusiskundimus dėl kaulų – raumenų sistemos bei nusiskundimų sąsajas su laiku, praleistu dirbant su kompiuteriu.

Tyrimo rezultatai paskelbti recenzuojamame „Central European Journal of Medicine“ (liet. centrinės Europos medicinos žurnale) moksliniame žurnale.

Vaikai prie kompiuterio praleidžia laiką skirtingai: berniukai daugiau žaidžia kompiuterinius žaidimus (54,1 proc.), o mergaitės daugiausia skiria laiką virtualiam bendravimui (56,3 proc.).

Tik 20,2 proc. mergaičių ir 7,4 proc. berniukų naudojo kompiuterį namų darbams atlikti. Tyrimo duomenimis didžioji dalis vaikų praleidžia nuo 2 val. iki 4 val. prie kompiuterio kiekvieną dieną.

Tačiau, kad ir kam būtų skiriamas laikas dirbant kompiuteriu, būtina laikytis darbo ir poilsio režimo.

Ilgas, be pertraukėlių darbas gali sąlygoti regos nuovargį, bei sausos akies sindromą, kaklo ir pečių lanko, stuburo juosmeninės dalies, riešo skausmus.

Apklausos metu gautais duomenimis buvo nustatyta, kad nemažai vaikų jaučia stuburo juosmeninės dalies skausmus. Buvo nustatytas ryšys tarp prie kompiuterio praleisto laiko ir kaulų – raumenų sistemos nusiskundimų. Kuo daugiau laiko praleidžiama prie kompiuterio, tuo dažniau vaikai jaučia kaulų ir raumenų skausmus.

Tyrimo metu buvo nustatyta, kad visus tris nusiskundimus, susijusius su kaulų – raumenų sistema (kaklo /pečių lanko, nugaros , ir juosmens skausmus), jaučia 42,9 proc. berniukų ir 51,7 proc. mergaičių, o bent vieną nusiskundimą turėjo 68,6 proc. berniukų ir 75,9 proc. mergaičių.

Apklausa buvo atliekama dar 2008 – 2009 metais.

Atsitiktinės atrankos buvo atrinkta 20 mokyklų, kuriose iš viso apklausti 1806 moksleiviai nuo 13 iki 18 metų amžiaus.

Tyrimo autoriai rekomenduoja riboti laiką prie kompiuterio, taip išvengiant sveikatos problemų.

„Dirbant kompiuteriu, rekomenduojama kas valandą daryti trumpas 10-15 minučių pertraukėles, kurių metu pasimankštinti, pažiūrėti į tolį, pasivaikščioti.“ – teigia viena tyrimo autorių Rūta Ustinavičienė.

Informavo Ingrida Jaselskytė
LSMU MA Visuomenės sveikatos fakultetas