Kur suko lizdą ir ką atnešė praėjusių metų gandrai?

vaikas copyKokie praėjusieji metai buvo šilutiškiams?

Demografiniu atžvilgiu gyvename ir stumiamės į priekį geriau nei 2013-aisiais. Kaip pripažino Šilutės rajono savivaldybės Civilinės metrikacijos skyriaus vedėja Lilija Valaitienė, rajone mažėja vienišų mamų, o susilaukę užsienyje atžalų kraštiečiai sugrįžta jas registruoti į Šilutę. Tai, anot L.Valaitienės, palieka džiaugsmingą viltį, kad išvykę emigrantai galbūt kada nors grįš gyventi į tėvynę.

Teko taisyti dvigubai daugiau įrašų

Praėjusieji metai Civilinės metrikacijos skyriui (CMS)buvo gana įtempti. Bėgantis laikas atneša vis daugiau pareigų. Per 2014-uosius skyriaus darbuotojai užregistravo net 953 įrašus, kai 2013 m. jų iš viso buvo tik 627.

Net trečdaliu įrašų ir darbų padaugėjo nuo 2014 m. sausio 1 d. įsigaliojus įstatymui, kai mama, kuri užaugino ne mažiau kaip 5 dorus vaikus, gali gauti valstybės skiriamą daugiavaikės motinos pensiją. Įsigaliojus šiam įstatymui, į CMS plūstelėjo interesantai, prašantys ištaisyti kažkada dokumentuose paliktus neatitikimus ar klaidas. Iš viso per 2014-uosius padaryta 710 įrašų ištaisymų, kai 2013-aisiais buvo tik 371 taisymas.

Renkasi bažnytinę santuoką ar netradicines vietas

Per praėjusius metus rajone susituokė 379 poros (2013 m. – 381 pora), iš jų net 154 jaunavedžių poros amžinos meilės įžadus davė tik bažnyčioje, ir tai yra net 34 poromis daugiau nei 2013-aisiais.
32 poros, susituokusios užsienyje, sugrįžo į Šilutę ir čia įtraukė savo santuoką į bendrą apskaitą.

Anot L.Valaitienės, vis daugiau porų išreiškia norą susituokti ne CMS patalpose. 2009 m. rugsėjo 1 d. įsigaliojus įstatymui, kad tuoktis galima jaunavedžių pasirinktoje iškilmių vietoje, vis populiaresnės tampa visų pamėgtos bei dažnai lankomos vietos. Tai – Ventės ragas, Švėkšnos Genovaitės vila, Uostadvario švyturys. Nemažai jaunųjų tuokiasi ir vienas kitam duoda įžadus kaimo turizmo sodybose, kur vyksta vestuvių puota. Šiemet santuokos ceremonijos vyko Žemaičių Naumiesčio Žaliakalnyje, prie Nemuno ir net Šilutės uoste.

Priminsime, kad įprastai santuokos įregistravimas CMS patalpose kainuoja 20 eurų (69 Lt), o jaunavedžių pasirinktoje aplinkoje – 60 Eur (210 Lt).
Populiariausias vestuvių metas – rugpjūtis, pernai šį mėnesį Šilutėje susituokė net 78 poros. Šiek tiek rugpjūčiui nusileido liepa (70 santuokų ) ir rugsėjis (58 santuokos).

Deja, po kelerių bendro gyvenimo metų neretai nutinka taip, kad poros ryžtasi išsiskirti. 2014 m. CMS užregistruotos 125 ištuokos, 2013 m. – dviem daugiau. Pagal statistinius duomenis, kritiškiausias periodas yra sutuoktiniams, kurie sulaukia 31-50 metų. Taip pat dažnai poros skiriasi po kartu pragyventų 6-15 metų.

Gimsta daugiau berniukų

2014 m. rajone užregistruota 560 naujagimių – dešimčia daugiau nei užpernai. CMS vedėja L.Valaitienė sakė, jog net trečdalis kūdikių, tai yra 180, – gimusieji užsienyje.
„Džiugu, kad nemažai vaikų, kurie gimė užsienyje, buvo įregistruoti pas mus. Tėvai atžaloms paėmė lietuviškus gimimo liudijimus, dokumentus. Tikėkimės, gal kokią dieną jie grįš pas mus gyventi“, – sakė L.Valaitienė.

Iš pernai gimusių naujagimių viršų ima vyriškosios lyties atstovai, nes rajono gyventojų skaičius padidėjo 369 berniukais ir tik 291 mergaite. 2013-aisiais iš 550 užregistruotų gimimų – 290 berniukų ir 260 mergaičių.

Populiariausi naujagimių mergaičių vardai pernai buvo Viltė, Lėja, Gustė, Saulė, berniukams tėvai dažniau davė  Mato, Nojaus, Kajaus vardus. Žinoma, pasitaikė ir retesnių vardų: mergaičių – Deimilė, Afryna, Matėja, Astėja, Marla, berniukų – Markas, Zigmas, Eitvydas, Klaidas, Mijus, Orentas.

Anot L.Valaitienės, reikia pasidžiaugti ir tuo, kad rajone mažėja vienišų mamų. Jų 2014 m. užregistruota 29, tai yra dviem mažiau nei užpernai. Nors kai kurios poros kartu gyvena nesusituokusios, bet, gimus vaikui, vyrai dažniausiai pripažįsta tėvystę.

Sausio mėnuo – liūdniausias

2014 m. sausio mėnesį anapilin palydėjome daugiausia artimųjų – net 56. Vėliau, metams perkopus į antrąją pusę, nuo liepos mėnesio, mirčių ir vėl užregistruota daugiau.
2014-aisiais iš viso netekome 582 gyventojų (2013 m. – 606).

Pernai natūralus gyventojų prieaugis – minus 22, o 2013-aisiais  56.